Tokio 2020: 42-letnia maratonka Diver wywalczyła kwalifikację

42-letnia Irlandka reprezentująca Australię Sinead Diver wywalczyła kwalifikację na igrzyska w Tokio 2020 w maratonie, po tym jak w niedzielnym biegu w Londynie na dystansie 42 km i 195 m zajęła siódme miejsce czasem 2:24.11. Będzie to jej debiut olimpijski.

Wynik uzyskany w stolicy Wielkiej Brytanii to jej rekord życiowy i jednocześnie trzeci najszybszy bieg na tym dystansie w historii Australii w rywalizacji kobiet.

Na trasie dopingowali ją rodzice oraz rodzeństwo - trzy siostry i brat - mieszkający w Irlandii. Diver mieszka od 17 lat w Australii. Wychowuje tam wraz z mężem dwóch synów - 9- i 6-letniego.

- Pomimo 17 lat w Australii ciągle czuję się bardzo irlandzka. Pewnie to wydaje się niezwykłe, ale to prawda. Jestem dumna, że reprezentuję kulturę obydwu krajów. Dziękuję osobom z obydwu państw za wsparcie, które otrzymuję - powiedziała Diver, która jednak kwalifikacje wywalczyła jako zawodniczka Australii.

Tamtejsza federacja lekkoatletyczna pogratulowała jej natychmiast sukcesu na jednym z portali społecznościowych.

W lutym Diver ustanowiła rekord świata w kategorii +40 w półmaratonie w Tokio (1:08.55). Na dystansie 42 km i 195 m debiutowała w 2014 r.