Wyjątkowy sezon IBB Polonii Londyn

W sobotę, IBB Polonia Londyn rozegrała ostatni mecz w sezonie 2018/19. W Narodowym Centrum Siatkówki w Kettering odbyło się finałowe spotkanie o Puchar Anglii. Obecni mistrzowie kraju zmierzyli się z drużyną Durham Palatinates, która w lidze przez cały okres rozgrywek deptała im po piętach. Po pełnym zwrotów akcji pojedynku, podopieczni Simona Loftusa musieli uznać wyższość przeciwników. Mecz zakończył się wynikiem 3:2 (14:25; 25:21; 15:25; 25:19; 15:7) i trofeum trafiło do zespołu z północy.

Początek meczu należał do zawodników z Londynu. Od pierwszego gwizdka to oni kontrolowali grę. Zdobyli kilkupunktowe prowadzenie i utrzymali je do końca odsłony pokonując przeciwnika do 14. Druga partia rozpoczęła się z korzyścią dla Durham Palatinates, który odskoczył na trzy oczka. Jednak przewaga punktowa zawodników z północy nie trwała długo. Siatkarze ze stolicy kraju dogonili rywala jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną (7:7), by następnie toczyć wyrównaną walkę punktową.

Po zdobyciu 16 punktu, Durham ponownie wyszło na spore prowadzenie (16:20), które utrzymali do już końca seta. Początek trzeciej partii był zacięty i wyrównany. Na pierwszej przerwie technicznej IBB Polonia Londyn prowadziła dwoma punktami. W dalszej części obecni mistrzowie Anglii już tylko umacniali swoją przewagę i ostatecznie zakończyli partię z dziesięciopunktową przewagą. Czwarty set był zupełnym zwrotem akcji. Od początku pewnie na boisku poruszał się zespół Durham, który szybko zyskał pięciopunktową przewagę. Londyńczycy próbowali odrobić straty, jednak nie byli w stanie dogonić przeciwnika. W tie-breaku obie drużyny zostawiły na parkiecie ducha walki i serce. W końcówce drużyna z północy utrzymała nerwy na wodzy i zakończyła zwycięstwem cały mecz.

Przegrana w finale Pucharu Anglii to pierwszy mecz, który w tym sezonie zawodnicy z Londynu zakończyli bez zwycięstwa. Mimo że IBB Polonia nie zdobyła tego krajowego trofeum, pozostała część sezonu potoczyła się po jej myśli. Drużyna może pochwalić się wspaniałym, historycznym osiągnięciem w europejskiej siatkówce, kompletem zwycięstw w rozgrywkach ligowych oraz mistrzostwem kraju. Klub dobrze spisał się nie tylko na boisku.

W 2019 roku nawiązał współpracą z Mistrzem Olimpijskim, Wicemistrzem Olimpijskim, kilkukrotnym Mistrzem Świata, wielokrotnym złotym medalistą Ligi Światowej – Gibą oraz ponownie zaprezentował w Londynie siatkówkę 2.0. Zorganizowany w Crystal Palace National Sports Centre finał angielskiej Super Ligi cieszył się ogromną popularnością. Hala, ponownie jak w 2017 roku podczas meczu w ramach CEV Challenge Cup, została wyprzedana i na trybunach zasiadło ok. 1000 kibiców.

– Gratuluję naszym przeciwnikom – Durham Palatinates zdobytego Pucharu, a naszym zawodnikom walki do samego końca. Pomimo, że ostatni mecz nie zakończył się wygraną naszego zespołu, sezon 2018/19 kończymy z uśmiechem na ustach, bo był on dla nas niezwykle udany. Zrealizowaliśmy wiele celów i cieszymy się z wielu sukcesów sportowych i pozasportowych. Jestem dumny z naszych osiągnięć i pracy jaką wszyscy zawodnicy, sztab szkoleniowy, działacze klubu, nasi sponsorzy na czele z IBB Builders Merchants, czy kibice włożyli w realizację tych założonych przedsięwzięć. – powiedział Prezes IBB Polonii Londyn, Bartek Łuszcz.

Tymczasem po dziewięciu miesiącach ciężkiej pracy na treningach i sporej liczbie rozegranych meczów ekipa z Londynu uda się na zasłużony odpoczynek. Plany na wakacje są podzielone. Część zawodników nie ma zamiaru rezygnować z gry w siatkówkę i weźmie udział w zmaganiach na plaży, inni chcą spędzić czas z bliskimi, jeszcze inni planują podróże. Chwila oddechu pozwoli naładować baterie i powrócić z nową energią. Już teraz wiadomo, że na stanowisku trenera pozostaje Simon Loftus. Doświadczony szkoleniowiec ze szkockim paszportem przed dołączeniem do IBB Polonii w 2018 roku pracował m.in. jako asystent TeamGB.

– To sama przyjemność pracować z takim szkoleniowcem jak Simon Loftus, który w tamtym roku, po wielu latach przerwy, powrócił do trenowania na poziomie klubowym. Odpowiada nam jego system pracy i wspólnie chcemy dążyć do podnoszenia poziomu sportowego. Apetyt na kolejne zwycięstwa i wyzwania rośnie, dlatego nie możemy doczekać się kolejnego sezonu. Teraz nasi zawodnicy i sztab szkoleniowy będą mieli czas na odpoczynek. Pozostała część klubu po podsumowaniu wydarzeń z tego sezonu zabierze się za przygotowywanie i realizację kolejnych planów i celów, by w następnym roku ponownie wszystkich pozytywnie zaskoczyć. – zakończył Łuszcz.