Liga Mistrzów: Bezsilność Tottenhamu. Ajax wypracował zaliczkę przed rewanżem

W pierwszym meczu półfinałowym Ligi Mistrzów Ajax Amsterdam pokonał na wyjeździe Tottenham Hotspur 1:0. Gola dającego zaliczkę przed rewanżem na Johan Cruyff ArenA strzelił w 15. minucie Donny van de Beek. Tottenham nacierał na rywali szczególnie w drugiej połowie, jednak jego piłkarze nie potrafili wypracować stuprocentowej okazji.

Przed meczem więcej ciemnych chmur zbierało się nad głową Mauricio Pochettino, gdyż w ostatnim czasie szatnia Tottenhamu przypominała raczej szpital. Kibice nie mogli liczyć na występ najlepszego strzelca zespołu Harry'ego Kane'a, który cały czas leczy kontuzję kostki. Na urazy narzekali również Erik Lamela, Harry Winks oraz ostoja defensywy Moussa Sissoko, który ostatecznie usiadł na ławce, a w dodatku za nadmiar żółtych kartek pauzować musiał Hueng-Min Son. Odwrotna sytuacja panowała w obozie Ajaksu, gdyż Erik ten Hag miał do dyspozycji praktycznie wszystkich swoich podopiecznych.

Wynik meczu otworzył w 15. minucie Van de Beek, który przyjął piłkę w odległości około jedenastu metrów od bramki strzeżonej przez Hugo Llorisa i po zamarkowaniu strzału oraz położeniu bramkarza, posłał piłkę w kierunku dalszego słupka. Cóż za spokój dwudziestodwuletniego zawodnika!

W dodatku statystyki mogły przerazić Tottenham. Ajax odniósł bowiem trzynaście zwycięstw w ostatnich piętnastu spotkaniach na wyjeździe oraz nie przegrali jeszcze ani jednego meczu w tym sezonie Ligi Mistrzów, gdy to jego piłkarze otwierali wynik.

W 33. minucie serca kibiców gospodarzy zabiły mocniej, gdyż w polu karnym Ajaksu głowami zderzyli się Jan Vertonghen i Toby Ardeweireld. Po kilku sekundach pierwszy z wymienionych zalał się krwią i przez dłuższy czas był opatrywany przez lekarzy. Po chwili zmienił zakrwawiony strój i wrócił na boisko, jednak okazało się, że nie będzie w stanie kontynuować gry. Słaniający się na nogach Belg zszedł poza boczną linię boiska i został przytrzymany przez lekarzy, ponieważ wydawało się, że nie będzie w stanie utrzymać się na nogach.

Druga połowa zaczęła się od mocnego uderzenia Anglików, gdy Fernando Llorente prawie przedarł się przez defensywę gości. Ostatecznie jednak amsterdamczycy przejęli piłkę i wyprowadzili groźną kontrę, zakończoną uderzeniem Nicolasa Tagliafico tuż obok prawego słupka.

W 51. minucie niesamowicie blisko był Dele Alli, który bardzo mocno uderzył z półwoleja, jednak piłka trafiła prosto w Andre Onanę.

Najlepszą okazję do strzelenia kolejnego gola miał w 79. minucie David Neres, który znalazł się sam na sam z Llorisem, jednak jego strzał odbił się od prawego słupka bramki. To mogło przesądzić o losach dwumeczu!

Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 0:1, więc to Ajax posiada skromną zaliczkę przed rewanżem na Johan Cruyff ArenA, który został zaplanowany na 8 maja.

Tottenham Hotspur – Ajax Amsterdam 0:1 (0:1)

Bramka: Van de Beek 15

Tottenham Hotspur: Hugo Lloris - Toby Alderweireld, Davinson Sanchez, Jan Vertonghen (39. Moussa Sissoko) - Kieran Trippier (80. Juan Foyth), Christian Eriksen, Vincent Wanyama, Danny Rose (80. Ben Davies) - Dele Alli, Lucas Moura - Fernando Llorente

Ajax Amsterdam: Andre Onana - Joel Veltman, Matthijs de Ligt, Daley Blind, Nicolas Tagliafico - Donny van de Beek, Lasse Schoene (65. Noussair Mazraoui), Frenkie de Jong - Hakim Ziyech (87. Klaas-Jan Huntelaar), Dusan Tadić, David Neres

Żółte kartki: Tagliafico, Veltman

WYNIKI I TERMINARZ LIGI MISTRZÓW

Oglądaj na żywo największe europejskie gwiazdy piłki nożnej i ekscytujące zmagania najlepszych europejskich drużyn – fazy pucharowe Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA 2018/2019 na kanałach Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2, w Cyfrowym PolsaciePlusie i IPLI. Prestiżowe rozgrywki dostępne są w telewizji, na komputerach, smartfonach i tabletach.

Relacja zakończona

Dziękujemy za uwagę. Redakcja Polsatsport.pl życzy Państwu dobrej nocy!

To już koniec! Ajax ze skromną zaliczką przed rewanżem, który zostanie rozegrany 8 maja na Johan Cruyff ArenA.

Druga połowa przedłużona o trzy minuty.

Kolejne szarże Tottenhamu, jednak Anglicy nie potrafią sobie stworzyć klarownej sytuacji...

Z dalekiej podróży wrócili przed chwilą piłkarze "Kogutów".

TO MOGŁO PRZESĄDZIĆ O LOSACH DWUMECZU!!! Neres przyjął piłkę w polu karnym Tottenhamu i uderzył prosto w słupek!

Piłka chodzi cały czas od jednej bramki do drugiej, jednak niestety brakuje stuprocentowych okazji.

Jak na razie 69. minuta, a my obserwowaliśmy tylko jeden rzut rożny!

Cisza przed burzą... Na wielkie emocje możemy liczyć w ostatnich dwudziestu minutach.

Za Lasse Schoene wszedł przed chwilą Noussair Mazraoui.

Miękkie dośrodkowanie Lucasa Moury tuż przy końcowej linii, jednak nieco spóźnił się Llorente. Koguty napierają!

Bardzo otwartą grę obserwujemy teraz na Tottenham Hotspur Stadium. Trochę dziwi zachowanie gości, którzy pozwalają gospodarzom na sporo.

Świetna akcja "Kogutów"! Moura podał na prawe skrzydło, jednak po dośrodkowaniu Llorente nie dał rady uderzyć piłki dostatecznie mocno.

Od razu odpowiedzieli goście! Ależ tempo ma to spotkanie!

ALEŻ BYŁO BLISKO! DELE ALLI MOCNO STRZELIŁ Z PÓŁWOLEJA, JEDNAK PROSTO W ONANĘ!

Ajax odpowiedział uderzeniem Tagliafico, który posłał piłkę tuż obok prawego słupka.

Tottenham zaczął drugą połowę od mocnego uderzenia! Llorente omal nie przedarł się przez defensywę gości, jednak w ostatecznie nic z tego nie wyszło.

Makabryczne sceny...

Groźne zderzenie obrońców Tottenhamu! Twarz zalana krwią i złamany nos?

▶️ Obejrzyj wideo na naszej stronie...

Było blisko...

Koncertowa kombinacja Ajaksu! Van de Beek mógł podwyższyć wynik

Koniec pierwszej połowy. Czekamy na drugą odsłonę, która, miejmy nadzieję, przyniesie tyle samo emocji, co pierwsza.

SISSOKO! CÓŻ TO MÓGŁ BYĆ ZA GOL?! Francuz uderzył z płaskiego podbicia i trzeba przyznać, że zabrakło mu niewiele.

Ależ sytuacja! Alderweireld uderzał głową na dalszy słupek, jednak nieznacznie się pomylił.

Pierwsza połowa spotkania przedłużona o pięć minut.

Ajax odniósł trzynaście zwycięstw w ostatnich piętnastu spotkaniach. W dodatku amsterdamczycy nie przegrali jeszcze ani jednego meczu w tym sezonie Ligi Mistrzów, gdy to oni otwierali wynik. Trudne statystyki dla gospodarzy.

Kapitalny "no look pass", do którego wybiegł David Neres, jednak został dogoniony do Sissoko.

Kolejna szarża Lucasa Moury i Brazylijczyk został powstrzymany w ostatnim momencie. Jego próby stanowią "światełko w tunelu" dla gospodarzy.

Tottenham chciał chyba wyładować frustrację. Kapitalnie w pole karne gości wbiegł Lucas Moura, który próbował dośrodkować do Dele Allego, jednak jego intencje wyczuł Onana i złapał piłkę w rękawice.

Vertonghenowi nie sposób odmówić ambicji, ale Belg nie będzie w stanie kontynuować gry. Zawodnik zaczął słaniać się na nogach i został praktycznie zniesiony z boiska. Jego miejsce zajął Moussa Sissoko.

Tak prezentowała się oprawa kibiców "Spurs".

Wygląda na to, że Belg złamał nos, ale będzie mógł kontynuować grę.

Groźnie w polu karnym Ajaksu zderzyli się Jan Vertonghen i Toby Alderweireld. Sędzia przerwał grę. Pierwszy z wymienionych zalał się krwią i jest w tym momencie jest opatrywany przez lekarzy. Fatalnie to wygląda...

Żółta kartka dla Nicolasa Tagliafico.

W taki sposób Ajax wyszedł na prowadzenie.

Tottenham - Ajax Amsterdam 0:1. Gol Van de Beeka

Pierwsza dogodna sytuacja dla Tottenhamu! Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego od Daleya Blindta uwolnił się Fernando Llorente i głową próbował zaskoczyć Andre Onanę. Hiszpan jednak znacznie się pomylił i nie trafił czysto w piłkę.

Cóż za akcja Ajaksu! Kapitalne przepuszczenie piłki przez Frenkiego de Jonga i Donny van de Beek po raz kolejny stanął przed szansą na strzelenie gola, jednak tym razem lepszy okazał się Lloris!

Matthijs de Ligt został najmłodszym kapitanem w półfinałach Ligi Mistrzów.

Ajax poczuł krew i to on dyktuje teraz warunki. Czy Tottenham będzie w stanie wrócić z tej, dość dalekiej, podróży?

Gospodarze stracili na chwilę pewność siebie i obecnie są nieco "ogłuszeni". Kolejna groźna akcja Ajaksu i obrońcy w ostatniej chwili zażegnali niebezpieczeństwo.

DONNY VAN DE BEEK I MAMY 1:0! Holender znalazł się oko w oko z Hugo Llorisem, "zapytał go", w który róg strzelić i po położeniu bramkarza otworzył wynik meczu!

Na strzał z dogodnej dla siebie pozycji zdecydował się przed chwilą Hakim Ziyech, jednak jego próba została zablokowana.

Czy Tottenham dostarczy podobnych emocji, jak tych, których doświadczyliśmy w rewanżowym meczu ćwierćfinału przeciw Manchesterowi City?

Obie strony prowadzą teraz grę w środku pola.

Bez zagrożenia dla Hugo Llorisa.

Donny van de Beek wbiegł w pole karne Wyspiarzy i próbował dograć w piłkę do Dusana Tadicia, jednak obrońcy wybili piłkę na rzut rożny.

Jak na razie Tottenham nie dopuszcza do tego, by to goście przejęli kontrolę nad meczem.

Pierwszy gwizdek hiszpańskiego sędziego i zaczynamy!

Czas na hymn Ligi Mistrzów!

"To dare is to do", czyli "Do odważnych świat należy" lub też "audaces fortuna iuvat" w nieco bardziej "klasycznej wersji".

Cóż za widok na Tottenham Hotspur Stadium! Kibice "Kogutów" przygotowali efektowną oprawę.

Pierwszy gwizdek już za dziesięć minut!

Arbitrem dzisiejszego spotkania będzie pan Antonio Mateu Lahoz z Hiszpanii.

Czy młodzi zawodnicy Ajaksu zostaną bohaterami?

"Dotarcie do półfinału Ligi Mistrzów z Tottenhamem było moim marzeniem. Pięć lat temu było ono nieco bardziej odległe, jednak teraz śnimy swój sen na jawie".

Na ławce "Spurs" usiądzie Moussa Sissoko, który w ostatnim meczu Ligi Mistrzów odniósł kontuzję mięśniową. Czy Pochettino sięgnie po niego, gdy sytuacja nieco się skomplikuje?

"Wszystko gotowe".

"Sprawmy, by była to noc do zapamiętania".

Były trener obu zespołów Martin Jol powiedział, że Frenkie de Jong może "zabić" Tottenham. "To on imponuje mi najbardziej. Nie dziwię się, że FC Barcelona zapłaciła za niego takie pieniądze" - powiedział z kolei Mauricio Pochettino.

A tak robił to w 2010 roku Toby Alderweireld:

Takie gole strzelał dla "Godenzonen" Eriksen:

W Tottenhamie występuje obecnie czterech piłkarzy, którzy w przeszłości bronili barw Ajaksu. Są to: Christian Eriksen, Toby Alderweireld, Jan Vertonghen oraz Davinson Sanchez.

Na tych piłkarzy postawił z kolei Erik ten Hag:

Oto jedenastka gospodarzy:

Rozpoczniemy od zaprezentowania składów, w jakich wystąpią dzisiaj obie drużyny.

Witamy w relacji na żywo z pierwszego meczu półfinałowego! Dziś Tottenham podejmie Ajax.