Zdecydowane zwycięstwo ZAKSY w drugim meczu finału PlusLigi!

Siatkarze ONICO Warszawa przegrali 0:3 z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle w drugim meczu finału PlusLigi. Spotkanie na Torwarze nie przyniosło tylu emocji, co starcie numer jeden. Mimo zaciętej walki, kędzierzynianie zdołali zamknąć mecz w trzech setach. W rywalizacji do trzech zwycięstw ZAKSA prowadzi 2–0, a kolejną konfrontację rozegra we własnej hali.

Drużyna z Kędzierzyna-Koźla szybko zaaklimatyzowała się na Torwarze i lepiej rozpoczęła to spotkanie (3:6). Później gra się wyrównała i przewaga przechodziła z rąk do rąk. Siatkarze ZAKSY odskoczyli rywalom po serii czterech wygranych piłek, zwieńczonych asem serwisowym Łukasza Kaczmarka (15:20). Gospodarze zdołali jednak odrobić straty, również dzięki dobrym zagrywkom – najpierw Macieja Muzaja i Mateusza Janikowskiego. W końcówce siatkarze ze stolicy grali jednak zbyt nerwowo: Muzaj zaatakował w siatkę, a Brizard popełnił błąd na rozegraniu (22:25).

Drugą partię dobrze rozpoczęli gracze ONICO (4:0), ale ZAKSA szybko odrobiła straty (10:10), a sporą rolę odegrały w tym skuteczne zagrywki gości – punktowali w tym elemencie Sam Deroo i Mateusz Bieniek. Na przestrzeni seta oglądaliśmy wyrównaną walkę, ale w końcówce przewagę zaczęli budować kędzierzynianie. Po asie serwisowym Benjamina Toniuttiego gospodarze przegrywali 20:23, pomyłka Graham Vigrassa w polu serwisowym dała ZAKSIE piłkę setową przy stanie 21:24. Gospodarze zdołali doprowadzić do rywalizacji na przewagi po skutecznych blokach Andrzeja Wrony (24:24). Dwa ostanie słowa w tym secie należały jednak do Kaczmarka (24:26).

Set numer trzy rozpoczął się od wyraźnej przewagi kędzierzynian (2:6). Siatkarze ze stolicy szybko wyrównali (7:7). W środkowej części seta ZAKSA znów zaczęła budować przewagę, a gospodarze nie pomagali sobie, popełniając kosztowne błędy. W końcówce siatkarze ONICO nie byli już w stanie zatrzymać dobrze dysponowanych rywali. Bieniek popisał się kolejnym asem serwisowym (18:23), Deroo popisał się efektownym atakiem na piłkę meczową (19:24). Gospodarze obronili się w trzech następnych akcjach, ale za czwartym podejściem spotkanie zakończył Wiśniewski (22:25).

Najwięcej punktów: Maciej Muzaj (20), Nikołaj Penczew (10) – ONICO; Łukasz Kaczmarek (18), Sam Deroo (15) – ZAKSA. Siatkarze ONICO lepiej punktowali blokiem (11–5), gorzej w ataku (38–42) i zagrywką (3–10); popełnili też więcej błędów własnych od rywala (19–16). MVP: Sam Deroo.

Drugi mecz finałowy:

ONICO Warszawa – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (22:25, 24:26, 22:25)

ONICO: Antoine Brizard, Nikołaj Penczew, Graham Vigrass, Maciej Muzaj, Piotr Łukasik, Andrzej Wrona – Damian Wojtaszek (libero) oraz Mateusz Janikowski, Sharone Vernon-Evans, Jan Nowakowski.
ZAKSA: Mateusz Bieniek, Rafał Szymura, Benjamin Toniutti, Sam Deroo, Łukasz Wiśniewski, Łukasz Kaczmarek – Paweł Zatorski (libero) oraz Brandon Koppers.

Stan rywalizacji play-off (do trzech zwycięstw): 2–0 dla ZAKSY. Kolejne spotkanie zostanie rozegrane w sobotę 4 maja w Kędzierzynie-Koźlu.

Wyniki i terminarz meczów finałowych PlusLigi 2018/19:

2019-04-27: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – ONICO Warszawa 3:2 (25:23, 25:21, 20:25, 27:29, 17:15)
2019-05-01: ONICO Warszawa – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (22:25, 24:26, 22:25)
2019-05-04: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – ONICO Warszawa (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2019-05-08: ONICO Warszawa – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (ewentualnie; środa, godzina 20.30)
2019-05-11: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – ONICO Warszawa (ewentualnie; sobota, godzina 17.30).