EBL: Arka Gdynia wygrała z Legią Warszawa. Niespodzianka była blisko

Koszykarze Arki Gdynia wygrali z Legią Warszawa 79:75 (25:14, 14:17, 21:17, 19:27) w pierwszym meczu ćwierćfinału mistrzostw Polski. Goście byli blisko sprawienia niespodzianki. Zwycięzcy fazy zasadniczej Energa Basket Ligi zdecydowanie ulegli w ostatniej kwarcie, jednak Legii nie wystarczyło czasu na pokonanie faworytów tej rywalizacji. Kolejne spotkanie w sobotę również w Gdyni.

Początek meczu był bardzo wyrównany, a Legia potrafiła zaskakiwać rywali, m.in. dzięki trafieniom Filipa Matczaka i Sebastiana Kowalczyka. Gdynianie uciekali, bo skuteczny był Marcus Ginyard, a pod koszami swoją moc pokazywał Robert Upshaw. Dzięki "trójce" Deividasa Dulkysa po 10 minutach było 25:14.

Litwin był też ważnym graczem w drugiej kwarcie, a dzięki niemu Arka powiększała swoją przewagę. Po trafieniu Josha Bostica wynosiła ona już nawet 16 punktów. Ekipa z Warszawy nie zamierzała się poddawać i odrabiała straty dzięki poprawie w defensywie. Po późniejszej akcji Matczaka zbliżyła się nawet na siedem punktów! Ostatecznie po pierwszej połowie zespół trenera Przemysława Frasunkiewicza wygrywał 39:31.

James Florence spisywał się świetnie, a trzecią kwartę Arka rozpoczęła od serii 13:2, zdecydowanie uciekając rywalom. Później na linii rzutów wolnych często stawał Marcel Ponitka, co pomagało gospodarzom w utrzymywaniu bezpiecznego prowadzenia. W końcówce tej części meczu Legia co prawda potrafiła zanotować osiem punktów z rzędu, ale po 30 minutach było 60:48.

Matczak walczył o lepszy wynik dla swojej drużyny w czwartej kwarcie. Trafienia Keanu Pindera i Kowalczyka zbliżyły drużynę trenera Tane Spaseva na zaledwie trzy punkty! Końcówka była zacięta, a w kluczowych momentach piłkę w rękach miał jak zwykle Florence. Ostatecznie Arka zwyciężyła 79:75 i prowadzi w ćwierćfinale fazy play-off.

Najlepszym strzelcem gospodarzy był James Florence z 17 punktami, 4 zbiórkami i 4 asystami. Filip Matczak zanotował 24 punkty i 5 zbiórek dla gości.

Arka Gdynia – Legia Warszawa 79:75 (25:14, 14:17, 21:17, 19:27)

Arka Gdynia: James Florence 17, Joshua Bostic 15, Marcus Ginyard 10, Marcel Ponitka 9, Deividas Dulkys 8, Bartłomiej Wołoszyn 7, Robert Upshaw 6, Adam Łapeta 4, Krzysztof Szubarga 3, Dariusz Wyka 0, Jakub Garbacz 0.

Legia Warszawa: Filip Matczak 24, Keanu Pinder 11, Sebastian Kowalczyk 11, Jakub Karolak 7, Patryk Nowerski 6, Morayo Soluade 5, Michał Kołodziej 5, Adam Linowski 3, Rusłan Patiejew 3, Mariusz Konopatzki 0, Jorge Bilbao 0.

Terminarz:

mecz 2 (Gdynia) - sobota, 4 maja, godz. 17:00
mecz 3 (Warszawa) - wtorek, 7 maja, godz. 20.00
ew. mecz 4 (Warszawa) - czwartek, 9 maja, godz. 17.45 - transmisja w Polsacie Sport