ZAKSA ograła ONICO w finale PlusLigi! Ósmy tytuł dla ekipy z Kędzierzyna-Koźla

W trzecim meczu finału PlusLigi siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle wygrali z ONICO Warszawa 3:1. W rywalizacji do trzech zwycięstw kędzierzynianie triumfowali 3–0 i po raz ósmy w historii wywalczyli tytuł mistrza Polski.

W premierowej odsłonie, po wyrównanym początku, przewagę zaczęli budować skuteczniejsi w ofensywie siatkarze ZAKSY (16:12, 18:14). Przyjezdni nie rezygnowali, złapali punktowy kontakt z rywalami (19:18), decydujące akcje padły jednak łupem kędzierzynian. Łukasz Kaczmarek zablokował Piotra Łukasika (23:19), Mateusz Janikowski zaserwował w siatkę (24:20), a w ostatniej akcji gospodarze zablokowali Macieja Muzaja (25:22).

Drugą partię lepiej rozpoczęli siatkarze ze stolicy. Po skutecznym ataku Muzaja gospodarze przegrywali 7:10, i choć szybko odrobili straty (12:12), ekipa ONICO znów zdołała odskoczyć (14:16 – po asie serwisowym Nikołaja Penczewa, 16:19 – po autowym ataku Sama Deroo). Do dobrze dysponowanego Muzaja dołączył Łukasik, a kędzierzynianie zaczęli popełniać proste błędy. W końcówce złapali serię czterech przegranych piłek (17:23), a seta zakończyły dwa błędy Kaczmarka: autowy atak (18:24) i zagranie w taśmę (19:25).

Set numer trzy był zdecydowanie bardziej zacięty od poprzednich. Gra obu ekip na przestrzeni tej partii mocno falowała. Siatkarze ONICO wypracowali pięciopunktową zaliczkę (8:13), by popełnić błędy w trzech kolejnych akcjach. Dobra gra blokiem i w ofensywie, a także niemoc gospodarzy pozwoliły im zbudować wyraźną przewagę (11:17, 16:21), którą w końcówce roztrwonili. Kędzierzynianie wrócili do gry, gdy w polu zagrywki stanął Brandon Koppers (22:21). Seta zwieńczyła niezwykle emocjonująca rywalizacja na przewagi. Przyjezdni mieli w niej cztery piłki setowe, ale to ZAKSA wygrała kluczowe akcje. Skuteczny atak Łukasza Wiśniewskiego ze środka i przestrzelona próba Muzaja dały gospodarzom zwycięstwo 32:30.

Od początku czwartej odsłony oglądaliśmy wyrównaną walkę, a wynik długo oscylował wokół remisu (8:8, 13:13). Kluczowa dla losów seta i całego meczu okazała się seria sześciu piłek wygranych przez gospodarzy od stanu 14:15 do 20:15, przy zagrywkach Aleksandra Śliwki. Kędzierzynianie nie wypuścili już przewagi z rąk. Po ataku Kaczmarka mieli piłkę meczową, a w kolejnej akcji zerwany atak Muzaja zakończył mecz i całą finałową rywalizację.

Najwięcej punktów: Łukasz Kaczmarek (12), Rafał Szymura (11), Mateusz Bieniek (10) – ZAKSA; Maciej Muzaj (22), Piotr Łukasik (13) – ONICO. MVP: Rafał Szymura.

Siatkarze z Kędzierzyna-Koźla po raz ósmy w historii wywalczyli złoty medal mistrzostw Polski, wcześniej triumfowali w latach: 1998, 2000, 2001, 2002, 2003, 2016 i 2017. Siatkarze ONICO zdobyli pierwszy medal w historii klubu. To pierwszy krążek dla drużyny z Warszawy od 1996 roku, gdy srebro wywalczyła Legia.

Trzecie miejsce sezonu 2018/19 wywalczyli siatkarze Jastrzębskiego Węgla, którzy pokonali Aluron Virtu Wartę Zawiercie 3–0 (3:2, 3:2, 3:0).

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – ONICO Warszawa 3:1 (25:22, 19:25, 32:30, 25:19)

ZAKSA: Rafał Szymura, Mateusz Bieniek, Benjamin Toniutti, Sam Deroo, Łukasz Wiśniewski, Łukasz Kaczmarek – Paweł Zatorski (libero) oraz Aleksander Śliwka, Przemysław Stępień, Brandon Koppers.
ONICO: Graham Vigrass, Maciej Muzaj, Piotr Łukasik, Andrzej Wrona, Antoine Brizard, Nikołaj Penczew – Damian Wojtaszek (libero) oraz Mateusz Janikowski.

Stan rywalizacji play-off (do trzech zwycięstw): 3–0 dla ZAKSY. Drużyna z Kędzierzyna-Koźla zdobyła tytuł mistrza Polski.

Wyniki meczów finałowych PlusLigi 2018/19:

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – ONICO Warszawa 3–0

2019-04-27: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – ONICO Warszawa 3:2  (25:23, 25:21, 20:25, 27:29, 17:15)
2019-05-01: ONICO Warszawa – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (22:25, 24:26, 22:25)
2019-05-04: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – ONICO Warszawa 3:1 (25:22, 19:25, 32:30, 25:19).