Lechia Gdańsk przegrała w Krakowie

W niedzielnym meczu 34. kolejki Lotto Ekstraklasy piłkarze Cracovii pokonali 2:0 Lechię Gdańsk, która tym samym ograniczyła swoje szanse na wywalczenie tytułu mistrza Polski i spadła na trzecie miejsce w tabeli. Z kolei "Pasy" przerwały serię trzech kolejnych porażek i wciąż się liczą w rywalizacji o czwartą lokatę premiowaną startem w kwalifikacjach Ligi Europy.

Oba zespoły zmierzyły się w Krakowie 14 kwietnia i wówczas gospodarze, po efektownym meczu, wygrali 4:2. Niedzielne spotkanie stało na znacznie słabszym poziomie, zwłaszcza w pierwszej połowie. Lechia sprawiała wrażenie zmęczonej czwartkowym finałem Pucharu Polski, w którym pokonała Jagiellonię Białystok 1:0. Gdańszczanie nie oddali ani jednego celnego strzału.

Krakowianie przystąpili do tego meczu osłabieni brakiem pauzujących za żółte kartki Airama Cabrery i Javiego Hernandeza, którzy są najlepszymi strzelcami zespołu.

Mecz od początku był otwarty, obydwie drużyny dążyły do zdobycia bramki, ale nie potrafiły wypracować sobie dobrych okazji strzeleckich. Dopiero w 29. minucie Damian Dąbrowski popisał się znakomitym podaniem do Milana Dimuna. Ten znalazł się w sytuacji sam na sam ze Zlatanem Alomerovicem, lecz bramkarz Lechii świetnie skrócił kąt i nie dał się zaskoczyć.

Po przerwie stroną aktywniejszą była Cracovia, ale jej ataki były dość schematyczne i defensywa Lechia radziła sobie z nimi bez większych problemów.

W 72. minucie Joao Nunes w niegroźnej sytuacji sfaulował w polu karnym Michała Helika. Arbiter nie dostrzegł przewinienia, ale chwilę później po interwencji sędziego VAR i analizie zajścia na monitorze podyktował "jedenastkę". Jej pewnym egzekutorem był Sergiu Hanca.

Miejscowi poszli za ciosem i chwilę później prowadzili już 2:0. Mateusz Wdowiak podał z prawego skrzydła do Dimiuna, a ten z strzałem z około dwunastu metrów posłał piłkę do siatki.

Niedzielne spotkanie było 150. występem w ekstraklasie kapitana Cracovii – Janusza Gola. Z kolei trener Lechii Piotr Stokowiec po raz 200. prowadził zespół na tym poziomie.

Cracovia - Lechia Gdańsk 2:0 (0:0).

Bramki: Hanca 74 (k), Dimun 82

Cracovia: Michal Peskovic - Cornel Rapa, Michał Helik, Niko Datkovic, Michal Siplak - Janusz Gol, Milan Dimun, Damian Dąbrowski - Bojan Cecaric (64. Mateusz Wdowiak), Filip Piszczek (89. Diego Ferraresso), Sergiu Hanca (84. Sebastian Strózik).

Lechia Gdańsk: Zlatan Alomerovic – Joao Nunes, Michał Nalepa, Steven Vitoria (77. Karol Fila), Filip Mladenovic (77. Mateusz Żukowski) – Patryk Lipski, Jarosław Kubicki, Tomasz Makowski - Flavio Paixao, Artur Sobiech, Lukas Haraslin (59. Damian Łukasik)

Żółte kartki: Rapa, Datkovic - Vitoria

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów: 8 224.