PŚ szpadzistów: Sukces Zawrotniaka w kolumbijskim Cali

Radosław Zawrotniak zajął drugie miejsce w turnieju Pucharu Świata Grand Prix FIE szpadzistów w kolumbijskim Cali. W finale przegrał Japończykiem Kazuyasu Minobe 12:15. Poprzednio zawodnik AZS AWF Kraków na podium zawodów tej rangi stanął cztery lata temu.

37-letni Zawrotniak, dotychczas 55. w światowym rankingu, rozpoczął zmagania w głównej części zawodów - z udziałem od zwycięstwa w 1/32 finału nad Szwajcarem Alexandre Pittetem 15:8. W kolejnej rundzie pokonał brązowego medalistę ubiegłorocznych mistrzostw świata i wicelidera rankingu szpadzistów Ukraińca Bogdana Nikiszyna 15:7, a później reprezentanta gospodarzy Kolumbijczyka Johna Edisona Rodrigueza 15:14.

W ćwierćfinale Polak wygrał, brązowy medalista mistrzostw Europy 2010, wygrał z Chińczykiem Zijie Wangiem 15:12, a w półfinale w takim samym stosunku był lepszy od Włocha Marco Fichery.

Dopiero w finale nie znalazł sposobu na dużo wyżej notowanego Minobe, który zwyciężył 15:12 i mógł się cieszyć z drugiego w tym roku, a piątego w karierze triumfu w pucharowej imprezie.

Zawrotniak turniej tej rangi wygrał tylko raz - w 2008 roku w Dausze.

Karol Kostka (KS Cracovia 1906) w 1/32 finału wygrał z Fajzullą Alimowem z Uzbekistanu 15:12, a w kolejnej fazie nie sprostał Yulenowi Pereirze 11:12 i zajął 25. miejsce.

Hiszpan w pierwszym pojedynku wyeliminował Mateusza Antkiewicza (AZS AWF Katowice), wygrywając 15:10. Polak został sklasyfikowany na 60. pozycji.

W rywalizacji kobiet najlepiej z biało-czerwonych spisała się Renata Knapik-Miazga (AZS AWF Kraków). W 1/32 finału pokonała Niemkę Beate Christmann 12:11, a w kolejnej musiała uznać wyższość liderki światowego rankingu i mistrzyni Azji Man Wai Vivian Kong z Hongkongu 9:15. Ostatecznie zajęła 30. lokatę.

Na 37. miejscu uplasowała się Aleksandra Zamachowska (AZS AWF Kraków), która w pierwszej rundzie turnieju głównego uległa Włoszce Giulii Rizzi 11:15. Anna Mroszczak (AZS Wratislavia Wrocław) po porażce z Francuzką Lauren Rembi z Francji 9:15 zajęła 49. pozycję, a 56. była Ewa Trzebińska (AZS AWF Katowice), która 7:10 przegrała z Ołeną Krywycką z Ukrainy.

Zwyciężyła Yiwen Sun, pokonując w finale mistrzynię świata Włoszkę Marę Navarrię 15:13. Chinka, brązowa medalistka olimpijska z Rio de Janeiro, odnotowała piąty pucharowy triumf w karierze.