Legenda skoków narciarskich znalazła nowe zajęcie

Zimowe
Legenda skoków narciarskich znalazła nowe zajęcie
fot. Cyfrasport

Janne Ahonen, który w październiku po raz kolejny ogłosił zakończenie kariery skoczka narciarskiego, ma nowe zajęcie. Słynny 41-letni Fin będzie odpowiedzialny za rozwój sprzętu rodzimych dwuboistów.

O nowej roli Ahonena poinformowała światowa federacja narciarska (FIS). Przypomniano, że słynny sportowiec wspomagał już kadrę dwuboistów w poprzednim sezonie. - Wówczas zaczęliśmy od kombinezonów, ale to były podstawy. Ruszyliśmy niemal od zera, a teraz przed nami testy i dopracowywanie szczegółów latem. Jestem przekonany, że wszyscy sportowcy mogą mieć lepszy sprzęt do skakania - zaznaczył Ahonen, cytowany na stronie internetowej FIS.

 

Dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli chwalił zawodników należących do kadry kombinatorów norweskich. - Ekipa jest młoda i ma otwarte umysły. Mam dobre przeczucia co do pracy z nią. Byłem pod wrażeniem tego, jak otwartą grupę stanowią - zaznaczył doświadczony były już zawodnik.

 

Trener dwuboistów Petter Kukkonen podkreślił, że dołączenie Ahonena do sztabu jest jego wielkim wzmocnieniem. - Nigdy wcześniej nie miałem szansy, by pracować nad rozwojem naszego sprzętu w taki sposób - zapewnił.

 

Ahonen poza dwukrotnym triumfem w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata ma w dorobku także m.in. dwa srebrne medale olimpijskie wywalczone w drużynie, pięć złotych medali mistrzostw świata, z czego dwa indywidualne, i tyle samo triumfów w Turnieju Czterech Skoczni.

 

"Latający Fin", jak określano Ahonena, wcześniej już dwukrotnie - w 2008 i 2011 roku - obwieszczał rozbrat z zawodowym sportem, ale później zmieniał zdanie i wracał do skakania. Po raz trzeci zakończenie kariery ogłosił jesienią 2018.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze