Tychy były współgospodarzem ME do lat 21 dwa lata temu. Wtedy też konieczna była wymiana nawierzchni areny, na której na co dzień grają piłkarze 1. ligowego GKS Tychy. Przy rozpoczętej 2 maja operacji na stadionie pracuje kilkudziesięciu pracowników. 24 maja zagrają w Tychach jako pierwsze zespoły Kataru i Nigerii.
 
– W sobotę zakończyła się pierwsza część polegająca na usunięciu istniejącej darni wraz z glebą o łącznej grubości około 3 cm. W kolejnych dwóch dniach nawierzchnia została wyrównana, a podłoże przygotowane na ułożenie nowej warstwy murawy. W tej chwili trwa układanie rolek z trawą. Prace zakończą się w najbliższy piątek. Następnie murawa będzie podlewana, nawożona oraz czeka ją szereg zabiegów pielęgnacyjnych – poinformował rzecznik operatora obiektu Krzysztof Trzosek.
 
500 rolek trawy – która rosła przez 1,5 roku – dotarło do Tychów ze Słowacji w 20 ciężarówkach. 13 maja stadion zostanie przejęty przez FIFA i PZPN, co oznacza konieczność opuszczenia obiektu przez ekipę GKS.
 
– W porównaniu z młodzieżowymi mistrzostwami Europy, nie ma wielkich zmian. Ciekawostką będzie tłumaczenie symultaniczne dla dziennikarzy na konferencjach prasowych i prawdopodobnie jedyna na świecie strefa pracy mediów zlokalizowana na trzech kondygnacjach... w pubie. Na stadionie dokonywane są też prace kosmetyczne polegające na wykręcaniu barierek, usunięcie wygrodzenia w sektorze gości czy zasłonięcie lub zdjęcie logotypów – dodał Trzosek.
 
Mundial dwudziestolatków zostanie rozegrany od 23 maja do 15 czerwca 2019 roku z udziałem 24 zespołów. W Tychach wystąpią reprezentacje USA, Nigerii, Ukrainy, Argentyny, Korei Południowej, RPA i Kataru. Rozegrany tam zostanie także mecz 1/8 finału i ćwierćfinał, w sumie kibice zobaczą tak osiem spotkań.
 
Turniej zakończy się 15 czerwca meczem finałowym w Łodzi, a dzień wcześniej w Gdyni zaplanowano spotkanie o trzecie miejsce. Mistrzostwa odbywają się co dwa lata od 1977 roku. Pierwsze zorganizowano w Tunezji.
 
Najwięcej tytułów mają na koncie Argentyna - sześć i Brazylia - pięć. W 2017 roku w Korei Południowej tytuł zdobyli Anglicy, którzy w finale pokonali Wenezuelę 1:0. Do tegorocznej edycji te drużyny nie awansowały.
 
W 1983 roku Polacy stanęli na najniższym stopniu podium, a w 1979 roku wywalczyli czwarte miejsce. Wtedy w MŚ rywalizowało jeszcze 16 zespołów.