MŚ U–20: Trwa wymiana murawy na tyskim stadionie

Piłka nożna
MŚ U–20: Trwa wymiana murawy na tyskim stadionie
fot. Cyfrasport

W piątek ma się zakończyć wymiana murawy tyskiego stadionu, który będzie jedną z aren zbliżających się mistrzostw świata do lat 20. Decyzję o wymianie podjęli w marcu organizatorzy zawodów (FIFA i PZPN) po zbadaniu stanu boiska.

Tychy były współgospodarzem ME do lat 21 dwa lata temu. Wtedy też konieczna była wymiana nawierzchni areny, na której na co dzień grają piłkarze 1. ligowego GKS Tychy. Przy rozpoczętej 2 maja operacji na stadionie pracuje kilkudziesięciu pracowników. 24 maja zagrają w Tychach jako pierwsze zespoły Kataru i Nigerii.
 
– W sobotę zakończyła się pierwsza część polegająca na usunięciu istniejącej darni wraz z glebą o łącznej grubości około 3 cm. W kolejnych dwóch dniach nawierzchnia została wyrównana, a podłoże przygotowane na ułożenie nowej warstwy murawy. W tej chwili trwa układanie rolek z trawą. Prace zakończą się w najbliższy piątek. Następnie murawa będzie podlewana, nawożona oraz czeka ją szereg zabiegów pielęgnacyjnych – poinformował rzecznik operatora obiektu Krzysztof Trzosek.
 
500 rolek trawy – która rosła przez 1,5 roku – dotarło do Tychów ze Słowacji w 20 ciężarówkach. 13 maja stadion zostanie przejęty przez FIFA i PZPN, co oznacza konieczność opuszczenia obiektu przez ekipę GKS.
 
– W porównaniu z młodzieżowymi mistrzostwami Europy, nie ma wielkich zmian. Ciekawostką będzie tłumaczenie symultaniczne dla dziennikarzy na konferencjach prasowych i prawdopodobnie jedyna na świecie strefa pracy mediów zlokalizowana na trzech kondygnacjach... w pubie. Na stadionie dokonywane są też prace kosmetyczne polegające na wykręcaniu barierek, usunięcie wygrodzenia w sektorze gości czy zasłonięcie lub zdjęcie logotypów – dodał Trzosek.
 
Mundial dwudziestolatków zostanie rozegrany od 23 maja do 15 czerwca 2019 roku z udziałem 24 zespołów. W Tychach wystąpią reprezentacje USA, Nigerii, Ukrainy, Argentyny, Korei Południowej, RPA i Kataru. Rozegrany tam zostanie także mecz 1/8 finału i ćwierćfinał, w sumie kibice zobaczą tak osiem spotkań.
 
Turniej zakończy się 15 czerwca meczem finałowym w Łodzi, a dzień wcześniej w Gdyni zaplanowano spotkanie o trzecie miejsce. Mistrzostwa odbywają się co dwa lata od 1977 roku. Pierwsze zorganizowano w Tunezji.
 
Najwięcej tytułów mają na koncie Argentyna - sześć i Brazylia - pięć. W 2017 roku w Korei Południowej tytuł zdobyli Anglicy, którzy w finale pokonali Wenezuelę 1:0. Do tegorocznej edycji te drużyny nie awansowały.
 
W 1983 roku Polacy stanęli na najniższym stopniu podium, a w 1979 roku wywalczyli czwarte miejsce. Wtedy w MŚ rywalizowało jeszcze 16 zespołów.
RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze