Rewolucja w Lidze Mistrzów! UEFA boi się konkurencji i szykuje zmiany

Piłka nożna

Przed nami być może ostatnie sezony Ligi Mistrzów w obecnej formule. UEFA planuje bowiem wprowadzenie rewolucyjnych zmian, które pokrzyżują plany najbogatszych klubów i zapobiegną powstaniu Superligi. Reforma ma zapewnić najsilniejszym takie korzyści, że nie będą już myśleć o organizowaniu niezależnych od UEFA rozgrywek. Do planów europejskiej federacji dotarli dziennikarze "New York Times".

Planowana reforma Ligi Mistrzów ma zacząć obowiązywać od sezonu 2024/2025. Według planów, stałe miejsce w tych prestiżowych rozgrywkach zagwarantowane będą mieć 24 najsilniejsze drużyny Europy. Obecnie największe kluby kontynentu chcą zorganizować  Superligę, czyli rozgrywki, w których regularnie grałyby między sobą. Chodzi o zwiększenie wpływów do klubowych budżetów z praw telewizyjnych i sponsorskich.

 

Zmiany, nad którymi pracuje UEFA mają doprowadzić do tego, że taką Superligą stanie się właśnie Liga Mistrzów. Znaczenie mają stracić    rozstrzygnięcia w ligach kilku krajów. "New York Times" informuje, że po planowanej reformie w LM nadal grać mają 32 drużyny, jednak 24 z nich miałyby zagwarantowane stałe miejsce w rozgrywkach. Cztery zespoły awansowałyby na podstawie miejsca w swoje lidze, kolejne cztery z drugiej dywizji, czyli Ligi Europy. 

 

Według projektu dłuższa miałaby być faza grupowa, gdyż uczestnicy Ligi Mistrzów trafialiby do czterech grup po osiem drużyn. Zamiast sześciu, jak jest obecnie, każdy z zespołów zagrałby więc czternaście meczów na pierwszym etapie. Większa liczba spotkań między najsilniejszymi, to więcej pieniędzy za prawa telewizyjne. 

 

To ewidentnie reforma tworzona pod kontem "dogodzenia" najbogatszym. Mistrzowie z niżej notowanych lig, m. in z Belgii, Portugalii czy Holandii, mieliby trafić do Ligi Europy, bo miejsca w gronie najbogatszych będą limitowane. Dla mistrza takiej ligi, jak Lotto Ekstraklasa, drzwi do gry w Lidze Mistrzów mogłyby zostać zamknięte na zawsze. Być może także do ligi Europy, gdyż plan UEFA zakłada okrojenie liczby jej uczestników z 48 do 32.

 

Od 2021 roku 64 drużyny z niżej notowanych lig, także z polskiej, rywalizować mają w nowych rozgrywkach o nowy puchar. Najlepsze mogłyby awansować do bardziej prestiżowych rozgrywek.

 

Przedstawiciele największych klubów z chęcią pochylają się nad propozycjami UEFA, jednak z najsilniejszych lig słychać też krytykę. Cytowany przez  "New York Times" prezes La Liga Javier Tebas ostrzega:

 

- Tego nie można zaakceptować. Projekt UEFA powstał w ścisłej współpracy z małą grupą bogatych i potężnych klubów. Liga Mistrzów w proponowanym formacie mogłaby zniszczyć krajowe rozgrywki - mówił szef hiszpańskiej ekstraklasy.

 

W załączonych materiałach wideo skróty rewanżowych spotkań półfinałowych Ligi Mistrzów.

 

WYNIKI I TERMINARZ LIGI MISTRZÓW

 

Oglądaj na żywo największe europejskie gwiazdy piłki nożnej i ekscytujące zmagania najlepszych europejskich drużyn – fazy pucharowe Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA 2018/2019 na kanałach Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2, w Cyfrowym PolsaciePlusie i IPLI. Prestiżowe rozgrywki dostępne są w telewizji, na komputerach, smartfonach i tabletach.

WŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie