Kto gra u siebie, ten wygrywa! Piąty mecz wyłoni siatkarskiego mistrza Włoch

Kto gra u siebie, ten wygrywa – ta zasada obowiązuje w tegorocznym finale Serie A1. W czwartym spotkaniu finałowym siatkarze Cucine Lube Civitanova wygrali z Sir Safety Conad Perugia 3:0. W rywalizacji do trzech zwycięstw jest remis 2–2. Piąte, decydujące starcie zostanie rozegrane we wtorek w Perugii.

W dotychczasowych meczach finału gra obu ekip falowała, wszystko zależało od tego, w jakiej hali toczyło się spotkanie. Perugia wygrała u siebie gładko – 3:0 i 3:0, a spotkania te przedzieliło zwycięstwo Lube 3:1. W czwartym starciu zasada triumfu na własnym boisku została podtrzymana.

Już pierwszy set przyniósł wyraźną przewagę gospodarzy, którzy lepiej prezentowali się w polu zagrywki i w ofensywie. Kluczowa dla losów seta była seria pięciu wygranych akcji z rzędu, którą zwieńczył atak Bruno Rezende z przechodzącej piłki (18:14). Siatkarze Lube nie pozwolili już rywalom na odrobienie strat. Przestrzelona zagrywka gości dała im piłkę setową, a po chwili Joandry Leal zakończył seta asem serwisowym (25:20).

Druga partia miała podobny scenariusz. W grze podopiecznych Lorenzo Bernardiego nadal sporo było przypadku i prostych błędów. Gospodarze umiejętnie to wykorzystywali. Znów odskoczyli w środkowej części seta (16:12), znów skutecznie prezentowali się w polu zagrywki (22:18) i pewnie zmierzali po zwycięstwo. Wynik na 25:21 ustalił Roberlandy Simon, który potężnym atakiem obił blok rywali.

Trzecia odsłona nie przyniosła zmiany sytuacji. Na początku seta siatkarze Sir Safety jeszcze trzymali punktowy kontakt z gospodarzami. Później inicjatywę przejęli siatkarze Lube, a w ich szeregach brylował Cwetan Sokołow. W końcówce mieli już miażdżącą przewagę (22:14). W końcówce postraszył ich jeszcze zagrywką Aleksandar Atanasijević, ale był to łabędzi śpiew przyjezdnych. Różnica punktowa była zbyt duża, a atak Sokołowa po bloku rywali przypieczętował zwycięstwo Lube (25:19).

Terminarz finałów Serie A1 siatkarzy (do trzech zwycięstw):

Sir Safety Conad Perugia – Cucine Lube Civitanova 2–2

2019-05-05: Cucine Lube Civitanova – Sir Safety Conad Perugia 3:1 (25:19, 22:25, 25:22, 25:19)
2019-05-11: Cucine Lube Civitanova – Sir Safety Conad Perugia 3:0 (25:20, 25:21, 25:19)
2019-05-14: Sir Safety Conad Perugia – Cucine Lube Civitanova (wtorek, godzina 20.30).