Sensacja na MP w szachach! Obrończyni tytułu przegrała z debiutantką

Inne
Sensacja na MP w szachach! Obrończyni tytułu przegrała z debiutantką
fot. PAP

Sensacją drugiej rundy mistrzostw Polski w szachach w Warszawie była porażka broniącej tytułu Jolanty Zawadzkiej z debiutującą w imprezie tej rangi Katarzyną Dwilewicz. Zarówno w turnieju kobiet, jak i mężczyzn nie ma już uczestnika z kompletem zwycięstw.

Arcymistrzyni z KSz Polonii Wrocław startuje w finale MP po raz 18., w dorobku ma cztery złote, pięć srebrnych i trzy brązowe medale. Jej 19-letnia rywalka po raz pierwszy zakwalifikowała się do krajowego czempionatu, a jednak to legitymująca się najniższym w stawce, skromnym rankingiem (2028) szachistka z Jeleniej Góry pokonała utytułowaną rywalkę (2427). W dodatku czarnym kolorem.
 
– Nie wiem, co się stało. Jestem bardzo zaskoczona. Bardzo się cieszę z tego rostrzygnięcia, bo to oznacza, że nie będę miała zerowego dorobku z dziewięciu partii. Dzisiaj w debiucie było mniej więcej równo, ale nie podobała mi się moja pozycja, bo nie miałam przestrzeni i brakowało mi jasnego planu gry. Zrobiłam kilka złych ruchów, ale w pewnym momencie dostałam jakąś kontrgrę. Znalazł się też plan, mogłam zorganizowac atak na króla. Przeciwniczka poświęciła jakość, potem jeszcze gońca, więc zostałam z przewagą materialną. Miałam wieżę więcej i wygrałam – powiedziała jedyna debiutantka w turnieju kobiet.
 
Zwycięstwa odniosły w niedzielę także Karina Szczepkowska (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), Monika Soćko (KSz Hetman GKS Katowice), Anna Warakomska (Akademia Szachowa Gliwice) i Iweta Rajlich (KSz Polonia Wrocław), które prowadzą w klasyfikacji po dwóch rundach z dorobkiem 1,5 pkt.
 
W turnieju mężczyzn także nie ma już zawodnika z kompletem zwycięstw. Po 1,5 pkt zgromadzili Kamil Dragun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), który w najdłuższej partii dnia pokonał Grzegorza Gajewskiego (KSz Hetman GKS Katowice) oraz trener kadry narodowej mężczyzn Bartosz Soćko (KSz Hetman GKS Katowice), który zremisował ze swoim odpowiednikiem w reprezentacji kobiet Bartłomiejem Heberlą (ŻTMS Baszta Żnin).
 
"Od samego początku mistrzostwa są emocjonujące, z walką w każdym niemal pojedynku, bez kunktatorskich remisów. Na 20 rozegranych dotychczas partii aż 15 przyniosło rozstrzygnięcia" - podsumował weekendową rywalizację w siedzibie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych przy ul. Książęcej 4 sędzia główny turnieju Maciej Cybulski.
 
Mistrzostwa potrwają do 19 maja. Rundy rozpoczynają się codziennie o godzinie 16.00.
 
Wyniki drugiej rundy:
 
71. Mokate mistrzostwa Polski kobiet: 
 
Karina Szczepkowska (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) – Joanna Majdan (Wieża Pęgów) 1:0
Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław) – Katarzyna Dwilewicz (Husaria Biesiekierz) 0:1 
Iweta Rajlich (KSz Polonia Wrocław) – Alicja Śliwicka (UKS OPP Toruń) 1:0
Anna Kubicka (SzSON Zagłębie Dąbrowa Górnicza) –  Anna Warakomska (Akademia Szachowa Gliwice) 0:1
Monika Soćko (KSz Hetman GKS Katowice) – Klaudia Kulon (LKS Wrzos Międzyborów) 1:0
 
76. Lotto mistrzostwa Polski mężczyzn: 
 
Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) – Igor Janik (UKS Hetman Elbląg) remis
Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice) – Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław) 1:0
Bartłomiej Heberla (ŻTMS Baszta Żnin) – Bartosz Soćko (KSz Hetman GKS Katowice) remis
Daniel Sadzikowski (KSz Polonia Wrocław) – Szymon Gumularz (KSz Polonia Wrocław) 1:0
Kamil Dragun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) – Grzegorz Gajewski (KSz Hetman GKS Katowice) 1:0.
RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze