EBL: Co za mecz! Arka Gdynia pokonała Anwil Włocławek

Anwil Włocławek odrobił już 20 punktów straty, ale w końcówce to Arka Gdynia przechyliła szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Gospodarze wygrali i prowadzą 1-0 w półfinale Energa Basket Ligi. Mecz numer dwa w sobotę od 20:15 w Polsacie Sport Extra.

Twarda, wyrównana walka - takie były pierwsze minuty półfinału w Gdyni. Arka zdobywała po chwili małą przewagę dzięki akcjom 2+1 Adama Łapety i Josha Bostica. Później z dystansu zaczął trafiać Deividas Dulkys, a drużyna trenera Przemysława Frasunkiewicza prowadziła dziewięcioma punktami. Straty starał się zmniejszać Michał Ignerski, ale niesamowitymi rzutami odpowiadał na to Krzysztof Szubarga. Po 10 minutach było 33:23. Gdynianie wykonywali tytaniczną pracę w obronie w drugiej kwarcie i po trójce Dariusza Wyki mieli aż 16 punktów przewagi. Nie do zatrzymania ciągle był Bostic, a na podawaniu skupił się James Florence. Ostatecznie akcja wykończona przez Wykę ustawiła wynik spotkania po pierwszej połowie na 61:44.

Ivan Almeida i Kamil Łączyński od początku trzeciej kwarty walczyli o korzystniejszy wynik dla swojej ekipy. Gospodarze ciągle pokazywali jednak dobrą skuteczność, a w dodatku Kabowerdeńczyk dość szybko miał na swoim koncie cztery faule. Po trójce Krzysztofa Szubargi przewaga gdynian wynosiła 21 punktów. Trzy akcje z rzędu Aarona Broussarda zmieniały trochę sytuację, ale po 30 minutach było 77:63. Kolejną część meczu Anwil rozpoczął od małej serii 5:0 i zaczął ponownie wierzyć, że może odrobić jeszcze więcej strat. Rzut z dystansu Szymona Szewczyka i kolejne trafienie Broussarda sprawiły, że goście przegrywali tylko trzema punktami. Po chwili Szewczyk doprowadził do remisu! Swoje rzuty z dystansu musiał też uruchomić James Florence, ale tą samą bronią odpowiadał Chase Simon, a drużyna trenera Igora Miliicia była na prowadzeniu! Sytuacja zmieniała się jednak właściwie co akcję. Końcówka należała do gospodarzy - ważne punkty zdobywali Ginyard i Florence, a Arka wygrała ostatecznie 94:91.

Arka Gdynia - Anwil Włocławek 94:91 (33:23, 28:21, 16:19, 17:28)

Arka Gdynia: Joshua Bostic 27, Krzysztof Szubarga 16, Dariusz Wyka 14, James Florence 10, Bartłomiej Wołoszyn 9, Deividas Dulkys 6, Adam Łapeta 5, Robert Upshaw 4, Marcus Ginyard 3, Marcel Ponitka 0, Jakub Garbacz 0

Anwil Włocławek: Ivan Almeida 24, Aaron Broussard 18, Chase Simon 11, Szymon Szewczyk 10, Michał Michalak 10, Kamil Łączyński 7, Michał Ignerski 7, Walerij Lichodiej 3, Jarosław Zyskowski 1