Diamentowa Liga w Szanghaju. Czworo Polaków na starcie

Inne
Diamentowa Liga w Szanghaju. Czworo Polaków na starcie
Fot. PAP

Azjatyckie mityngi Diamentowej Ligi otwierające sezon są dość specyficzne, objawiają się na nich nowe gwiazdy. To także szansa dla Polaków chcących wpisać się w światową czołówkę. Widzów Polsatu Sport News czeka wielka gratka, bo zawody skomentują dwaj mistrzowie olimpijscy – Tomasz Majewski i Jacek Wszoła.

Majewski to dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą – z Pekinu i Londynu. Wszoła sięgał 43 lata temu w Montrealu po złoto w skoku wzwyż, cztery lata później w Moskwie wywalczył srebro. Obaj pozostali przy lekkoatletyce, obaj często zasiadają przed mikrofonem, ale nigdy razem nie komentowali zawodów i to od razu takiej rangi.

 

- Wiem, że muszę nieco zmienić podejście do komentarza, bo z eksperta staję się w tym momencie prowadzącym transmisję – mówi nam Majewski. – Wymaga to także innego przygotowania, należy głęboko sięgnąć do list startowych, przypomnieć sobie dorobek najlepszych lekkoatletów.

 

- Rewelacja, dzięki za tę propozycję, to będzie dla mnie kolejne nowe doświadczenie – dodaje Wszoła.

 

Pomysłodawcą takiego duetu był Marian Kmita, dyrektor ds. sportu w telewizji Polsat. – Zasiadam przed telewizorem, z przyjemnością posłucham takiej transmisji – zapowiada.

 

A będzie czym się emocjonować. Zacznijmy od Polaków. Będzie ich czworo. W konkurencji doskonale znanej Majewskiemu – pchnięciu kulą – zobaczymy Paulinę Gubę, mistrzynię Europy z Berlina z 2018 r. Będzie to jej premierowy start w tym sezonie, podczas gdy wszystkie inne zawodniczki brały udział w zawodach na otwartym stadionie. Wśród nich są trzy, które w tym sezonie przekroczyły granicę 19 m – Danniel Thomas-Dodd z Jamajki, Chase Ealey z USA i mistrzyni świata, Lijao Gong z Chin.

 

Justyna Święty-Ersetic, podwójnie złota mistrzyni Europy, a także brązowa medalistka mistrzostw świata, pobiegnie na 400 m. I to w doborowym towarzystwie m.in. Salwy Eid Naser z Bahrajnu, która przed rokiem w Monaco została 13. najszybszą zawodniczką w historii tego dystansu (49.08 s). Inne biegaczki, które powalczą o zwycięstwo to: Shakima Wimbley z USA i Stephenie Ann McPherson z Jamajki.

 

Patryka Dobka zobaczymy na dystansie 400 m przez płotki. Temu z kolei przyjdzie rywalizować z liderem światowych list, drugim najszybszym zawodnikiem w historii (46.98 s.), znakomitym Katarczykiem Abderrahmanem Sambą. W tym sezonie Samba wykręcił już 47.51 s.

 

Marcin Krukowski będzie rzucał oszczepem, mając w tym sezonie czwarty wynik na światowych listach (84,76 m). Lista startowa w tej konkurencji jest bardzo bogata – Julius Yego (mistrz świata z 2015 r. i wicemistrz olimpijski), Niemcy Thomas Roller (mistrz olimpijski z Rio de Janeiro) i Andreas Hoffman czy Czech Jakub Vadlejch.

 

Inne gwiazdy mityngu w Szanghaju to m.in.: Isaac Makwala, Sandi Morris, Blessing Okagbare czy Elaine Thompson.

 

Transmisja z mityngu Diamentowej Ligi w Szanghaju w Polsacie Sport News od godz. 13.00

Przemysław Iwańczyk, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie