Fortuna 1 Liga: Bramki w doliczonym czasie gry wyłoniły spadkowiczów

W ostatniej kolejce Fortuna 1 Ligi do ostatnich minut nie było wiadomo, które z zespołów pożegnają się z zapleczem ekstraklasy. Ostatecznie to GKS Katowice i Bytovia Bytów wraz z Garbarnią Kraków żegnają się z drugim poziomem rozgrywek. Po niespodziewanym zwycięstwie z Rakowem Częstochowa 2:1, Wigry Suwałki zapewniły sobie utrzymanie.

Przed ostatnią kolejką w najlepszej sytuacji była GieKSa. Podopieczni Dariusza Dudka znajdowali się tuż nad strefą spadkową i pozostanie w Fortuna 1 Lidze było zależne od nich samych. Na potknięcie katowiczan liczyły Wigry Suwałk oraz Bytovia Bytów.

Na stadionie przy ul. Bukowej od pierwszych minut GieKSa miała trudne zadanie. Bytovia postawiła twarde warunki, licząc na uratowanie ligowego bytu w ostatniej chwili. Bytowianie mieli swoje szansę, a jedną z nich wykorzystali w 29. minucie. Filip Burkhardt otworzył wynik pięknym uderzeniem z rzutu wolnego. Chwilę później wyrównał Callum Rzonca. GKS ponownie pozostawał w Fortuna 1 Lidze.

Nieoczekiwany zwrot wydarzeń nastąpił w doliczonym czasie gry. W siódmej minucie doliczonego czasu gry Andrzej Witan, bramkarz Bytovii, strzelił gola, który przypieczętował spadek gospodarzy. Jak się później okazało, sama Bytovia również opuszcza szeregi Fortuna 1 Ligi.

W równoległym meczu Wigry Suwałki miały arcytrudne zadanie, jakim było pokonanie Rakowa Częstochowa. Przyjezdni dwukrotnie wychodzili na prowadzenie i ostatecznie wygrali, co w obliczu porażki GieKSy oznaczało utrzymanie się w Fortuna 1 Lidze. Bezcenną bramkę w doliczonym czasie gry zdobył Daniel Smuga.

Co ciekawe, piłkarze z Częstochowy od czasu zapewnienia sobie awansu do ekstraklasy nie wygrali żadnego z czterech kolejnych meczów (0:2 z ŁKS, 0:0 z GKS Tychy, 2:2 z Sandecją Nowy Sącz i teraz 1:2 z Wigrami).

Sobotnie rezultaty 34. kolejki oznaczają, że Wigry, Bytovia i GKS zgromadziły na koniec sezonu po 37 punktów, ale najlepszy bilans w spotkaniach z udziałem tej trójki ma drużyna z Suwałk. I to właśnie sprawiło, że Wigry utrzymały się w pierwszej lidze.

Tymczasem Raków, mimo porażki z Wigrami, zajął pierwsze miejsce w tabeli na koniec sezonu. Zgromadził 70 punktów i o jeden wyprzedził ŁKS, który w sobotę zremisował na wyjeździe z Odrą Opole 3:3, choć do przerwy prowadził 3:0.

Do niecodziennej sytuacji doszło w klasyfikacji strzelców. Najlepszy okazał się Łotysz Valerijs Sabala z Podbeskidzie Bielsko-Biała, któremu do tego miana wystarczyło zaledwie 12 bramek.

GKS Katowice - Bytovia Bytów 1:2 (1:1)
Bramki: Rzonca 32 - Burkhardt 30, Witan 90+7

GKS: Krzysztof Baran - Wojciech Lisowski, Arkadiusz Jędrych, Radek Dejmek, Jakub Wawrzyniak - Adrian Błąd, Bartłomiej Poczobut, Callum Rzonca (76, Jakub Habusta), David Añón, Tymoteusz Puchacz (83, Kacper Tabiś) - Arkadiusz Woźniak (64, Bartosz Śpiączka)

Bytovia: Andrzej Witan - Jakub Kuzdra, Krzysztof Bąk, Diego Bardanca, Wojciech Wilczyński - Gracjan Jaroch (69, Mikołaj Kwietniewski), Sławomir Duda, Bartosz Wolski (74, Maksymilian Hebel), Filip Burkhardt, Łukasz Moneta (80, Fabian Hiszpański) - Mateusz Kuzimski

Żółte kartki: Jędrych, Śpiączka, Błąd, Dejmek, Lisowski - Bardanca, Duda, Wilczyński, Bąk, Witan

Raków Częstochowa - Wigry Suwałki 1:2 (0:1)
Bramki: Lewicki 70 - Bida 10,  Smuga 90+2

Raków: Jakub Szumski - Karol Noiszewski, Tomáš Petrášek, Arkadiusz Kasperkiewicz - Piotr Malinowski (76, Daniel Bartl), Franciszek Wróblewski, Igor Sapała, Rafał Figiel (58, Maciej Domański), Patryk Kun, Miłosz Szczepański (86,  Sebastian Musiolik) - Szymon Lewicki

Wigry: Dominik Kąkolewski - Paweł Olszewski, Arkadiusz Najemski, Adam Chrzanowski, Adrian Karankiewicz - Karol Mackiewicz (62, Kamil Sabiłło), Łukasz Sosnowski (84, Daniel Smuga), Wiktor Biedrzycki, Filip Karbowy (63, Dawid Polkowski), Robert Bartczak -  Bartosz Bida

Żółte kartki: Sapała, Noiszewski, Szczepański, Kasperkiewicz - Sosnowski, Biedrzycki

GKS Jastrzębie - Sandecja Nowy Sącz 5:0 (3:0)
Bramki: Wróbel 5, Adamek 9, Skórecki 35, Adamek 72, Szczęch 89

Odra Opole - ŁKS Łódź 3:3 (0:3)
Bramki: Błanik 51, Czyżycki 60, Rozwandowicz 73-samobójcza - Bryła 9, Kujawa 38-głową, Rozwandowicz 45+3 (k)

Chrobry Głogów - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:1 (0:1)
Bramki: Jaroch 43 - Kaczmarek 90

Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Warta Poznań 1:0 (0:0)
Bramka: Gergel 89

Stomil Olsztyn - Stal Mielec 2:5 (0:1)
Bramki: Lech 76, Pałaszewski 86 - Paluchowski 15, de Amo 47, Janoszka 53, Gojko 75, Nowak 90

Puszcza Niepołomice - Garbarnia Kraków 3:2 (2:1)
Bramki: Żurek 9, Garzeł 10-samobójcza, Nowak 62 - Słoma 1, Krykun 85