MP w szachach: Rajlich i Dragun ze złotymi medalami

Inne
MP w szachach: Rajlich i Dragun ze złotymi medalami
fot. PAP

Po siedmioletniej przerwie Iweta Rajlich zdobyła ósmy w karierze tytuł mistrzyni Polski w szachach. Wśród mężczyzn po raz pierwszy zwyciężył Kamil Dragun. Zawody były rozgrywane w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

38-letnia Rajlich nie poniosła ani jednej porażki, a przypieczętowała sukces wygraną w dziewiątej rundzie białymi z Klaudią Kulon. W klasyfikacji końcowej zgromadziła 7 pkt i wyprzedziła o punkt Monikę Soćko. Brązowy medal przypadł broniącej tytułu Jolancie Zawadzkiej.
 
– Kwestia zwycięstwa w mistrzostwach zdecydowała się chyba w sobotę, gdy zremisowałam czarnymi z Moniką Soćko. Obie byłyśmy w niedoczasie, ja być może miałam trochę lepszą sytuację, ale zgodziłyśmy się na remis. Mąż ocenił, że dobrze zrobiłam – powiedziała Rajlich.
 
 
W 2006 roku szachistka poślubiła amerykańskiego mistrza międzynarodowego Vasika Rajlicha. Jak przyznała, włożyła dużo pracy w przygotowania do mistrzostw i cieszy się, że dało to efekt.
 
– Jakie kolejne plany startowe? Teraz mam na głowie przede wszystkim przeprowadzkę z Malty do Budapesztu. Dopiero potem pomyślę o szachach – dodała.
 
Rajlich w mistrzostwach kraju triumfowała w 1999, 2000, 2002 i 2005 roku pod panieńskim nazwiskiem Radziewicz, a po zmianie stanu cywilnego w 2007, 2009 i 2012. W niedzielę stanęła na najwyższym stopniu podium po raz ósmy, zrównując się pod względem liczby złotych medali z Soćko. Rekordzistką jest Krystyna Radzikowska, dziewięciokrotna mistrzyni Polski w latach 1951-1969.
 
Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Dragun. 23-letni arcymistrz z Gorzowa Wielkopolskiego utrzymał przewagę pół punktu nad Kacprem Piorunem i punktu nad Bartoszem Soćko, mężem srebrnej medalistki. W niedzielę cała trójka zremisowała swoje ostatnie partie.
 
 
Dragun nigdy wcześniej nie zdobył medalu seniorskich mistrzostw Polski. Do Warszawy przyleciał bezpośrednio z USA, gdzie od dwóch lat jest stypendystą University of Texas Rio Grande Valley w Bronsville. Trenerem uczelnianej drużyny szachowej jest tam były reprezentant Polski arcymistrz Bartłomiej Macieja, a funkcję menedżera od pół roku sprawuje inny arcymistrz znad Wisły Aleksander Miśta.
 
Złoty medalista nie mógł brać udziału w eliminacjach do mistrzostw, ale otrzymał nominację PZSzach w nagrodę za znakomity występ na ubiegłorocznej Olimpiadzie Szachowej w Batumi, gdzie Polacy zajęli czwarte miejsce.
 
W Warszawie nie startowali najlepsi obecnie polscy szachiści - mistrz kraju sprzed roku Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek. Obaj przystąpili do turnieju Grand Prix FIDE w Moskwie. Duda odpadł w niedzielę po dogrywce z Amerykaninem Wesleyem So, a Wojtaszek sprawił dzień wcześniej dużą niespodziankę, eliminując piątego w rankingu światowym reprezentanta Azerbejdżanu Szachrija Mamedjarowa. W poniedziałek zawodnik MTS Kwidzyn przystąpi do pierwszej partii z Rosjaninem Piotrem Swidlerem.
 
Wyniki dziewiątej rundy:
 
71. Mokate mistrzostwa Polski kobiet:
 
Katarzyna Dwilewicz (Husaria Biesiekierz) – Karina Szczepkowska (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) 0:1
Joanna Majdan (Wieża Pęgów) – Alicja Śliwicka (UKS OPP Toruń) remis
Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław) – Anna Warakomska (Akademia Szachowa Gliwice) 1:0
Iweta Rajlich (KSz Polonia Wrocław) – Klaudia Kulon (LKS Wrzos Międzyborów) 1:0
Anna Kubicka (SzSON Zagłębie Dąbrowa Górnicza) – Monika Soćko (KSz Hetman GKS Katowice) 0:1
 
Klasyfikacja końcowa:
 
1. Rajlich – 7,0 pkt
2. Soćko – 6,0 
3. Zawadzka – 5,5
4. Majdan – 5,0
5. Szczepkowska – 5,0
6. Warakomska – 4,5
7. Kubicka – 3,5
8. Śliwicka – 3,5
9. Dwilewicz – 2,5
10. Kulon – 2,5
 
76. Lotto mistrzostwa Polski mężczyzn:
 
Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław) – Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.)    remis
Igor Janik (UKS Hetman Elbląg) – Bartosz Soćko (KSz Hetman GKS Katowice)    remis
Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice) – Szymon Gumularz (KSz Polonia Wrocław)      remis
Bartłomiej Heberla (ŻTMS Baszta Żnin) – Grzegorz Gajewski (KSz Hetman GKS Katowice) 0:1
Daniel Sadzikowski (KSz Polonia Wrocław) – Kamil Dragun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.)     remis
 
Klasyfikacja końcowa:
 
1. Dragun – 6,0
2. Piorun – 5,5
3. Soćko – 5,0
4. Bartel – 5,0
5. Gajewski – 5,0
6. Tomczak – 4,5
7. Janik – 4,5
8. Gumularz – 4,0
9. Sadzikowski – 3,5
10. Heberla – 2,0.
RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie