Porażka po tie-breaku! Polskie siatkarki rozpoczęły zmagania w Lidze Narodów

W drugim wtorkowym meczu turnieju Ligi Narodów siatkarek w Opolu Polska przegrała z Włochami 2:3. Gospodynie uległy rywalkom w dwóch pierwszych setach, zdołały wyrównać stan meczu, ale w zaciętym tie-breaku górą były reprezentantki Italii. W pierwszym spotkaniu turnieju Tajlandia pewnie pokonała Niemcy 3:0.

Skuteczny atak Malwiny Smarzek rozpoczął występy polskich siatkarek w tegorocznej edycji Ligi Narodów. Przewaga gospodyń nie trwała jednak długo. Już na pierwszej przerwie technicznej dwa oczka zaliczki miały Włoszki (6:8), które powiększyły dystans w środkowej części seta. Trener Jacek Nawrocki wpuścił na plac Joannę Wołosz ale zmiana ta nie przyniosła początkowo znaczącej poprawy gry Polek. Siatkarki Italii były skuteczniejsze w ataku, lepiej grały blokiem i w końcówce kontrolowały sytuację. Sara Alberti zakończyła seta serwując w linię dziewiątego metra (15:25).

Druga odsłona była bardziej wyrównana. Co prawda Włoszki znów miały kilkupunktową przewagę (7:10), ale biało-czerwone odrobiły straty (15:15) i przez pewien czas wynik oscylował wokół remisu. W końcówce inicjatywę przejęły przyjezdne. Polki jednak nie rezygnowały, po skutecznej kontrze Agnieszki Kąkolewskiej złapały punktowy kontakt (22:23), ale w decydujących akcjach włoskie siatkarki przypomniały sobie o swej mocnej broni, jaką jest blok. Najpierw zatrzymały potrójną ścianą Smarzek, a w kolejnej akcji zastopowały Natalię Mędrzyk (22:25).

W trzeciej partii przewaga przechodziła z rąk do rąk, ale na drugiej przerwie technicznej Polki odskoczyły przeciwniczkom na trzy oczka (16:13). Siatkarki trenera Nawrockiego wreszcie złapały właściwy rytm i poprawiły przyjęcie oraz skuteczność w ofensywie. W końcówce miały już wyraźną przewagę (20:14). Skuteczny atak Kąkolewskiej dał polskim siatkarkom piłkę setową (24:16), i choć Włoszki obroniły się w dwóch kolejnych akcjach, za trzecim podejściem udało się zakończyć seta, po kolejnym skutecznym ataku Kąkolewskiej ze środka (25:18).

Od początku czwartego seta gospodynie kontynuowały dobrą grę. Włoszki przeżywały katusze na przyjęciu, a Polki budowały przewagę. Miały trzy oczka zaliczki na pierwszej przerwie (8:5), a do skutecznie grającej Smarzek dołączyła również Mędrzyk. Druga przerwa to już sześć oczek zaliczki (16:10). Siatkarki z Italii próbowały jeszcze nawiązać walkę, ale były w stanie zbliżyć się co najwyżej na trzy oczka (22:19). Polki pewnie zmierzały do tie-breaka, który stał się faktem po skutecznym ataku Smarzek na 25:21.

Tie-break rozpoczął się dla gospodyń fatalnie (0:3, 1:5). Przy zmianie stron traciły do rywalek trzy oczka (5:8), jednak trzy kolejne piłki padły łupem Polek. Rozpoczęła się zacięta końcówka, zakończona rywalizacją na przewagi, z której zwycięsko wyszły siatkarki Italii (15:17). Przyjezdne przypieczętowały sukces skutecznymi atakami Sarah Luisy Fahr i Indre Sorokaite.

Najwięcej punktów: Malwina Smarzek (28), Natalia Mędrzyk (18), Agnieszka Kąkolewska (12) – Polska; Indre Sorokaite (27), Elena Pietrini (18), Lucia Bosetti (14), Sarah Luisa Fahr (13).

Polska – Włochy 2:3 (15:25, 22:25, 25:18, 25:21, 15:17)

Polska: Marlena Pleśnierowicz, Agnieszka Kąkolewska, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Martyna Grajber, Natalia Mędrzyk, Malwina Smarzek – Maria Stenzel (libero) oraz Monika Bociek, Joanna Wołosz, Magdalena Stysiak, Klaudia Alagierska, Paulina Maj-Erwardt (libero), Olivia Różański.
Włochy: Ofelia Malinov, Indre Sorokaite, Sara Alberti, Sarah Fahr, Elena Pietrini, Lucia Bosetti – Beatrice Parrocchiale (libero) oraz Anna Nicoletti, Alessia Orro, Sylvia Chinelo Nwakalor, Francesca Villani.

Terminarz i plan transmisji turnieju Ligi Narodów w Opolu (21–23 maja):

2019-05-21: Tajlandia – Niemcy 3:0 (26:24, 25:19, 25:22)
2019-05-21: Polska – Włochy 2:3 (15:25, 22:25, 25:18, 25:21, 15:17)

2019-05-22: Tajlandia – Włochy (środa, godzina 17.15; transmisja – Polsat Sport)
2019-05-22: Polska – Niemcy (środa, godzina 20.15; transmisja – Polsat Sport)

2019-05-23: Włochy – Niemcy (czwartek, godzina 17.15; transmisja – Polsat Sport)
2019-05-23: Tajlandia – Polska (czwartek, godzina 20.15; transmisja – Polsat Sport).