EBL: Polski Cukier Toruń wygrał ze Stelmetem i jest w finale mistrzostw Polski

Koszykarze Polskiego Cukru Toruń wygrali w Zielonej Górze ze Stelmetem Enea BC 86:81 (22:22, 30:15, 9:19, 25:25) i awansowali do finału mistrzostw Polski. W półfinałowej rywalizacji torunianie zwyciężyli trzykrotnie, w spotkaniach na własnym parkiecie pokonali zielonogórzan 88:77 i 81:67. Polski Cukier czekać będzie teraz na finałowego rywala. W rywalizacji Arki z Anwilem gdynianie prowadzą 2:1, kolejne spotkanie w czwartek we Włocławku. Wielki finał rozpocznie się 30 maja.

Trochę lepiej w to spotkanie weszli gospodarze, którzy po trójce Michała Sokołowskiego prowadzili 9:4. Z drugiej strony świetnie prezentował się Łukasz Wiśniewski - szybko zdobył 10 punktów, a jego drużyna zdobywała przewagę. Sytuację ponownie zmieniał Quinton Hosley, a dzięki Michaelowi Humphreyowi po 10 minutach był remis - po 22.

Dzięki rzutom z dystansu Michaela Umeha na początku drugiej kwarty Polski Cukier uciekał nawet na sześć punktów. Stelmet Enea notował sporo prostych strat, a goście starali się budować jeszcze większą przewagę. Po późniejszych trójkach Roba Lowery’ego i Karola Gruszeckiego wynosiła ona nawet 14 punktów. Ostatecznie po pierwszej połowie ekipa trenera Dejana Mihevca wygrywała 52:37.

Początek trzeciej kwarty był chaotyczny po obu stronach, ale zielonogórzanie tego do końca nie wykorzystali i nie potrafili efektywnie odrabiać strat. W ważnych momentach trafiał za to Damian Kulig, a Polski Cukier utrzymywał przewagę. Goście co prawda nie byli już później tak skuteczni, ale po 30 minutach ciągle byli lepsi - 61:56.

Po rzutach wolnych Gabe’a DeVoe ekipa trenera Igora Jovovicia zbliżała się nawet na trzy punkty w czwartej kwarcie. Reagowali na to błyskawicznie Cheikh Mbodj i Rob Lowery, a wszystko wracało do “normy”. Zielonogórzanie starali się ponownie odrabiać straty, ale mimo akcji Łukasza Koszarka nie było to możliwe. Zespół z Torunia kontrolował sytuację na parkiecie, wygrał 86:81 i ostatecznie awansował do wielkiego finału Energa Basket Ligi!

Najlepszym zawodnikiem gości był Rob Lowery z 17 punktami, 10 asystami i 7 zbiórkami. W ekipie gospodarzy wyróżniał się Markel Starks z 15 punktami i 7 asystami.

Stelmet Enea BC Zielona Góra - Polski Cukier Toruń 81:86 (22:22, 15:30, 19:9, 25:25)

Stelmet Enea BC Zielona Góra: Markel Starks 15, Michał Sokołowski 14, Quinton Hosley 14, Łukasz Koszarek 8, Gabe DeVoe 8, Michael Humphrey 8, Darko Planinic 6, Adam Hrycaniuk 6, Przemysław Zamojski 2, Zeljko Sakic 0, Jarosław Mokros 0.

Polski Cukier Toruń: Robert Lowery 17, Łukasz Wiśniewski 15, Cheikh Mbodj 10, Damian Kulig 9, Michael Umeh 9, Tomasz Śnieg 8, Krzysztof Sulima 7, Karol Gruszecki 5, Bartosz Diduszko 4, Aaron Cel 2.