Leon nie może jeszcze grać w meczach o punkty i oficjalnych spotkaniach towarzyskich. Po zmianie rodzimej federacji, na Kubańczyka z polskim paszportem nałożono dwuletnią karencję, która zakończy się 24 lipca. Oficjalny debiut w reprezentacji Polski nastąpi prawdopodobnie podczas rozgrywanego w Krakowie sierpniowego Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Do tego czasu gracz Sir Safety Conad Perugia może jedynie kibicować mistrzom świata i z nimi trenować. 

 

Przyjazd Leona na zgrupowanie do Spały był ważnym wydarzeniem w historii zespołu Heynena. Siatkarz został ciepło przywitany przez gospodarzy Centralnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, którzy na ścianie hali zawiesili telebim ze zdjęciem Leona i hasłem: "Cała Polska oczekuje".

Na przyjazd wicemistrza Włoch czekali tez sami zawodnicy, niektórzy nawet zachowywali się jak... łowcy autografów i fotografii z gwiazdami. Robili sobie zdjęcia z nowym kolegą z reprezentacji i zamieszczali je w mediach społecznościowych.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

4 libero 😱🇵🇱🏐

Post udostępniony przez Damian Wojtaszek (@damian_wojtaszek) Maj 23, 2019 o 2:30 PDT

 

Kontrolne mecze z Niemcami zostaną rozegrane po zaledwie tygodniu wspólnych treningów w Spale. Leon oczywiście brał w nich udział, jednak wspólne zajęcia to nie to, co rozegranie meczu z nowa drużyną. Być może nastąpi to w sparingu z Niemcami, jednak by nie naruszyć ustalonych wcześniej zasad, dopiero w tym drugim, nieoficjalnym i zamkniętym dla postronnych obserwatorów. Być może, bo wszystko owiane jest mgiełką tajemnicy i nikt nie wypowiada się na ten temat.     

 

- Po prostu mam kolejnego zawodnika w zespole, nie snuję wobec niego jakichś specjalnych planów. Pracuje tak jak inni - mówił trener Heynen podczas spotkania z dziennikarzami na zgrupowaniu w Spale.

 

Z Leonem czy bez niego, mecze z Niemcami mają pokazać w jakiej dyspozycji są mistrzowie świata prawie osiem miesięcy po obronie tytułu. Przed Polakami wyjątkowo ważne wyzwania, z sierpniowymi kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich na czele. Awans, a później wywalczenie złotego medalu w Tokio, to cel numer jeden wyznaczony przez selekcjonera.  

 

Transmisja sobotniego meczu Polska - Niemcy od godziny 17.00 w Polsacie Sport. Komentują Tomasz Swędrowski i Wojciech Drzyzga. Przedmeczowe studio od godziny 15.30.