- Najważniejszy cel imprezy to krzewienie, popularyzacja tenisa stołowego wśród dzieci i młodzieży, wychowanie poprzez sport, kształtowanie właściwych postaw. Odsłonięcie granitowego stołu Lucjana Błaszczyka ma upamiętnić naszego wspaniałego sportowca. Mam nadzieję, że młodzież uczestnicząca w festiwalu pójdzie śladami naszego mistrza i doczekamy się w niedalekiej przyszłości następców Lucjana - powiedział prezes ZKS Drzonków Paweł Sroczyński.

 

Tradycyjnie, areną festiwalu będą obiekty Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze.

 

Imprezę zainauguruje w poniedziałek mecz rewanżowy o awans do I ligi mężczyzn między ZKS NORDIS a KTS Gliwice. W pierwszym spotkaniu gliwiczanie wygrali na własnych stołach 6:4.

 

Dwa następne dni upłyną na rywalizacji młodzieży w ramach Szkolnych Mistrzostw Polski Szkół Ponadgimnazjalnych. Weźmie w nich udział około 150 młodych ludzi. Natomiast 30-31 maja rozegrane zostaną w Drzonkowie Szkolne Mistrzostwa Polski Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

 

 - Organizacja Szkolnych Mistrzostw Polski w Tenisie Stołowym ma na celu również wyłonienie najlepszych szkół w kraju, które w przypadku szkół ponadgimnazjalnych będą reprezentować nasz kraj na szkolnych mistrzostwach świata w Chinach w 2020 r. – dodał Sroczyński.

 

W piątek (31 maja) nastąpi uroczyste odsłonięcie stołu Lucjana Błaszczyka - zielonogórskiego mistrza, czterokrotnego olimpijczyka, 12-krotnego medalisty mistrzostw Europy i 11-krotnego indywidualnego mistrza Polski.

 

Stół został wykonany z granitu, a na jego stalowej siatce wycięto imię i nazwisko Lucjana Błaszczyka. Stół ustawiony w plenerze na terenie WOSIR-u nie będzie jedynie eksponatem, ale będzie służył do rekreacyjnej gry w tenisa stołowego.

 

Zwieńczeniem Festiwalu będzie "Piknik z ZKS-em", który odbędzie się w Dniu Dziecka. Zostanie wtedy rozegrany II Ogólnopolski Turniej Młodzieży o Puchar PZTS, odbędą się warsztaty szkoleniowe z tenisa stołowego prowadzone przez trenerów ZKS. Dla najmłodszych zostanie przygotowanych wiele atrakcji.

 

Szczegółowy program wydarzeń jest dostępny na stronie Zielonogórskiego Klubu Sportowego Drzonków, który jest organizatorem wydarzenia.

 

W tym sezonie ZKS Palmiarnia Zielona Góra po prawie 30 latach gry w elicie spadł do I ligi. Nie było to jednak niespodzianką, gdyż włodarze klubu już przed rozgrywkami zapowiadali, że przy braku odpowiedniego wsparcia finansowanego będą ogrywać w superlidze swoją młodzież i tak zrobili. W najbliższych latach o powrót ZKS do superligi mają powalczyć wychowankowie klubu.