Liga Narodów: Tie-break w meczu rywalek Polek

W drugim spotkaniu rozgrywanego w Apeldoorn turnieju Ligi Narodów siatkarek Holenderki przegrały 2:3 z Brazylijkami. We wcześniejszym meczu Polska pokonała 3:1 Bułgarię.

Pierwsza partia padła łupem gospodyń, a zwycięstwo przypieczętowały skuteczne ataki Nicole Oude Luttikhuis i Niki Daalderop (25:21). Holenderki świetnie grały blokiem, miały wyraźną przewagę w tym elemencie (8–2). Druga odsłona była niezwykle zacięta. Siatkarki reprezentacji Holandii w końcówce znów uruchomiły blok i miały piłkę setową przy stanie 24:22. Brazylijki odrobiły jednak straty i wygrały emocjonującą rywalizację na przewagi. Zwieńczyła ją skutecznym atakiem po bloku rywalek Gabriela Guimaraes (28:30).

Wydarzeniem trzeciego seta była kapitalna pogoń Brazylijek. Holandia prowadziła już 16:11, potem 19:14, a jednak to rywalki triumfowały w tej partii! W końcówce przejęły inicjatywę na parkiecie. Roberta Ratzke asem serwisowym wywalczyła piłkę setową, a atak Holenderek w taśmę ustalił wynik na 20:25. W czwartej partii gospodynie zdołały zrewanżować się rywalkom. Przeważały na przestrzeni seta, a podopieczne trenera Ze Roberto nie były tym razem w stanie odrobić strat. W ostatnich akcjach błyszczała Nicole Oude Luttikhuis. Po jej punktowej zagrywce (25:18) obie ekipy mogły szykować się do tie-breaka.

W decydującym secie siatkarki reprezentacji Brazylii miały punkt zaliczki przy zmianie stron (7:8), a później jeszcze powiększyły przewagę (8:11, 10:13). Tainara atakiem po bloku wywalczyła piłkę meczową, a w kolejnej akcji Lorenne Teixeira efektownie, bo asem serwisowym zakończyła tę konfrontację (11:15).

Najwięcej punktów: Marrit Jasper (17), Nika Daalderop (16), Eline Timmerman (16), Nicole Oude Luttikhuis (14), Juliet Lohuis (12) – Holandia; Gabriela Guimaraes (19), Tainara Santos (13), Paula (12) – Brazylia. Holenderki przegrały, choć lepiej od rywalek punktowały blokiem (19–11) oraz zagrywką (9–6); popełniły jednak zdecydowanie więcej błędów własnych (33–22).

W środę, w kolejnym dniu turnieju zostaną rozegrane mecze Polska – Brazylia oraz Holandia – Bułgaria.

Terminarz i plan transmisji turnieju Ligi Narodów w Apeldoorn (28–30 maja):

2019-05-28: Polska – Bułgaria 3:1 (23:25, 25:21, 25:21, 25:17)

2019-05-28: Holandia – Brazylia 2:3 (25:21, 28:30, 20:25, 25:18, 11:15)

2019-05-29: Polska – Brazylia (środa, godzina 16.15; transmisja – Polsat Sport)
2019-05-29: Holandia – Bułgaria (środa, godzina 19.15; transmisja – Polsat Sport)

2019-05-30: Polska – Holandia (czwartek, godzina 16.15; transmisja – Polsat Sport)
2019-05-30: Brazylia – Bułgaria (czwartek, godzina 19.15; transmisja – Polsat Sport).