Rekord Smarzek! Trzecie zwycięstwo polskich siatkarek w Lidze Narodów

W pierwszym meczu turnieju Ligi Narodów siatkarek w holenderskim Apeldoorn Polki wygrały z Bułgarią 3:1. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego odniosły trzecie zwycięstwo w swym czwartym spotkaniu tegorocznej edycji LN. Bohaterką tej konfrontacji była Malwina Smarzek, która zdobyła aż 41 punktów i wyrównała rekord Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty.

Premierowa odsłona długo miała wyrównany przebieg, a wynik oscylował wokół remisu. Na pierwszej przerwie technicznej minimalną przewagę miały Bułgarki (7:8), na drugiej Polki (16:15). Wszystko rozstrzygnęło się w końcówce. Po skutecznym ataku Magdaleny Stysiak biało-czerwone prowadziły 23:22, trzy kolejne piłki padły jednak łupem rywalek. Dwa skuteczne ataki Gergany Dimitrowej i blok na Malwinie Smarzek przyniosły Bułgarii decydujące punkty (23:25).

Druga partia rozpoczęła się od mocnego uderzenia Bułgarek (1:4). Polki jeszcze przed pierwszą przerwą odrobiły straty (8:7), a w środkowej części uzyskały zdecydowaną przewagę (16:10). Niestety, w końcówce znów przytrafił się im okres przestoju, co wykorzystały rywalki. Zdołały złapać punktowy kontakt (21:20), ale kolejny w tym meczu błysk Smarzek uratował polską drużynę. Atakująca najpierw szczęśliwie przebiła piłkę w boisko przeciwniczek, a potem dwukrotnie skutecznie zaatakowała (24:21). Wynik seta na 25:21 ustalił autowy atak Dimitrowej.

Set numer trzy, po wyrównanym początku (8:7), również zaczął przebiegać po myśli Polek. Siatkarki trenera Nawrockiego znów odskoczyły w środkowej części seta (16:12). Poprawiły grę blokiem i przeważały, mimo chwilowych słabości na przyjęciu. Nadal skutecznie w ataku prezentowała się Smarzek. Tym razem w końcówce obyło się bez nerwów. Polki utrzymywały trzy, cztery punkty przewagi. Blokując atak Silwany Czauszewej uzyskały piłkę setową (24:20). Choć w następnej akcji Bułgarki zdołały obronić się po ataku Dimitrowej, w kolejnej skuteczny atak Stysiak zamknął tę część meczu (25:21).

Czwartą odsłonę Polki rozpoczęły od falstartu (1:6), ale po serii siedmiu (!) wygranych piłek schodziły na pierwszą przerwę przy wyniku 8:6. W środkowej części seta nadal dominowały na parkiecie, a reprezentantki Bułgarii popełniały coraz więcej prostych błędów (16:9). W końcówce różnica wynosiła już dziesięć oczek (19:9) i biało-czerwone pewnie zmierzały po zwycięstwo za trzy punkty. Skuteczny atak Stysiak przyniósł Polkom piłkę meczową, a w kolejnej akcji Natalia Mędrzyk zakończyła tę konfrontację (25:17).

Najwięcej punktów: Malwina Smarzek (41), Natalia Medrzyk (17) – Polska; Gergana Dimitrowa (17), Miroslawa Paskowa (14), Nasja Dimitrowa (10) – Bułgaria. Smarzek zdobywając – według statystyk FIVB – 41 punktów (36 atak/na 68 prób + 4 blok + 1 zagrywka), wyrównała rekord Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty, która w meczu z Rosją podczas World Grand Prix 2013 również zdobyła 41 punktów.

Polskie siatkarki odniosły trzecie zwycięstwo w tegorocznej edycji Ligi Narodów. Wcześniej, podczas turnieju w Opolu biało-czerwone przegrały co prawda na inaugurację z Włoszkami 2:3, ale w kolejnych spotkaniach ograły 3:1 reprezentację Niemiec i 3:0 Tajlandię.

Polska – Bułgaria 3:1 (23:25, 25:21, 25:21, 25:17)

Polska: Marlena Pleśnierowicz, Agnieszka Kąkolewska, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Martyna Grajber, Natalia Mędrzyk, Malwina Smarzek – Paulina Maj-Erwardt (libero) oraz Klaudia Alagierska, Magdalena Stysiak, Olivia Różański.
Bułgaria: Lora Kitipowa, Mira Todorowa, Nasja Dimitrowa, Mirosława Paskowa, Maria Danczewa, Gergana Dimitrowa – Żana Todorowa (libero) oraz Simona Dimitrowa, Petja Barakowa, Silvana Czauszewa, Jelena Beczewa.

Terminarz i plan transmisji turnieju Ligi Narodów w Apeldoorn (28–30 maja):

2019-05-28: Polska – Bułgaria 3:1 (23:25, 25:21, 25:21, 25:17)

2019-05-28: Holandia – Brazylia (wtorek, godzina 19.15; transmisja – Polsat Sport)

2019-05-29: Polska – Brazylia (środa, godzina 16.15; transmisja – Polsat Sport)
2019-05-29: Holandia – Bułgaria (środa, godzina 19.15; transmisja – Polsat Sport)

2019-05-30: Polska – Holandia (czwartek, godzina 16.15; transmisja – Polsat Sport)
2019-05-30: Brazylia – Bułgaria (czwartek, godzina 19.15; transmisja – Polsat Sport).