Legenda światowej siatkówki zakończyła karierę i zostanie trenerem

Siatkówka
Legenda światowej siatkówki zakończyła karierę i zostanie trenerem
fot. PAP

Po rozegraniu 254 meczów w reprezentacji Francji, zdobyciu wielu trofeów w rozgrywkach klubowych oraz narodowych, legendarny libero Hubert Henno zakończył karierę. 42-latek wystąpił 27 maja w swoim pożegnalnym spotkaniu.

Mecz, który miał uhonorować całą karierę doświadczonego libero, został zorganizowany przez Francuską Federację Siatkówki i odbył się w hali Roberta Grenona w Tours, gdzie Henno spędził ostatnie cztery lata, świętując w tym sezonie mistrzostwo oraz Puchar Francji.

 

Na parkiecie pojawiły się drużyny Francji "niebieskiej" oraz Francji "białej", w której wystąpił Henno. Na parkiecie nie zabrakło zawodników, którzy niedługo rozpoczną zmagania w Lidze Narodów. W barwach tych pierwszych pojawili się m.in. Jenia Grebennikov, Jonas Aguenier, Raphael Corre, Kevin Tille, Daryl Bultor, Trevor Clevenot i Timothee Carle. Wśród tych drugich, oprócz głównego bohatera, zagrali Jean Patry, Julien Lyneel, Nicolas Le Goff, Thibault Rossard, Yacine Louati i Barthelemy Chinenyeze.

 

Spotkanie zakończyło się triumfem "białych" 2:1 (25:22,32:34,25:16). Najwięcej punktów zdobył Carle (26), natomiast Henno popisał się pozytywnym przyjęciem na poziomie 67 procent.

 

 

Henno spędził dziesięć ze swoich 23 sezonów za granicą. Rok przebywał w Rosji, natomiast dziewięć lat we Włoszech. Grał m.in. z Bartoszem Kurkiem w barwach Cucine Lube. Największe sukcesy odnosił jednak w kraju. Te, które wspomina najlepiej to z pewnością dwa złote medale w Lidze Mistrzów, wywalczone w barwach klubów z Paryża w 2001 roku oraz Tours w 2005 roku.

 

Na niwie reprezentacyjnej nie udało mu się sięgnąć po złoto, ale dwukrotnie był bardzo blisko. Na swoim koncie posiada bowiem dwa srebrne medale mistrzostw Europy, które zdobył w 2003 oraz w 2009 roku. W tym drugim przypadku na przeszkodzie stanęła reprezentacja Polski.

 

Po zakończeniu kariery siatkarza, od nowego sezonu będzie pełnił funkcję trenera w Tours.

 

WYNIKI I TABELA LIGI FRANCUSKIEJ

KN, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze