Polskie siatkarki ograły Brazylię! Czwarte zwycięstwo w Lidze Narodów

W spotkaniu turnieju Ligi Narodów siatkarek w Apeldoorn Polska wygrała z Brazylią 3:2. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego odniosły czwarte zwycięstwo w swym piątym meczu tegorocznej edycji LN.

W początkowych fragmentach pierwszego seta Polki dwukrotnie odskoczyły rywalkom na trzy oczka (6:3, 13:10), ale za każdym razem rywalki odrabiały straty. Do stanu 17:17 oglądaliśmy wyrównaną walkę, później polskie siatkarki dominowały na parkiecie. Odskoczyły rywalkom po serii dobrych zagrywek Malwiny Smarzek (23:17). Skuteczny atak Smarzek przyniósł piłkę setową (24:19), a zepsuta zagrywka rywalek zakończyła tę część meczu (25:20).

Drugą odsłonę lepiej rozpoczęły siatkarki ekipy "Canarinhos" (6:8), ale potem gra się wyrównała i na drugiej przerwie to Polki miały dwa oczka zaliczki (16:14). Nadal dobrze funkcjonował blok, a biało-czerwone skutecznie prezentowały się w ataku. Brazylijki goniły wynik, były bliskie powodzenia (21:20), ale kluczowe akcje padły łupem siatkarek trenera Nawrockiego. W końcówce taktyka była prosta: "wszystko do Smarzek". Atakująca reprezentacji Polski skończyła trzy kluczowe akcje, ostatnia z nich dała Polkom piłkę setową. W kolejnej akcji Gabi zaatakowała bez bloku w aut, ustalając wynik seta na 25:22.

Trzecią partię biało-czerwone rozpoczęły od mocnego uderzenia (5:0). Na pierwszej przerwie było 8:3, po niej jednak Polki przeżywały ciężkie chwile i przeciwniczki odrobiły straty (10:10). Dalsza część seta to wyrównana walka obu ekip. Wszystko rozstrzygnęło się w końcówce, która toczyła się przy minimalnej przewadze Brazylijek. Po ataku Smarzek w antenkę miały one piłkę setową (21:24), ale trzy kolejne piłki padły łupem Polek! Atak Smarzek, blok, potem as serwisowy polskiej atakującej doprowadziły do rywalizacji na przewagi. Z tej wojny nerwów zwycięsko wyszły siatkarki Brazylii, a seta zwieńczył skuteczny atak Gabi (26:28).

Set numer cztery to znów dobre otwarcie Polek (5:1), ale i tym razem rywalki szybko odrobiły straty (9:9). Później biało-czerwone prowadziły jeszcze 14:10 – i tę różnicę udało się jednak Brazylii zniwelować. W końcówce brazylijskie siatkarki przejęły inicjatywę na boisku, wykorzystując zupełną niemoc Polek. Kluczowa była seria czterech wygranych piłek od stanu 17:18 do 17:22. W ostatnich akcjach biało-czerwone nie były już w stanie nawiązać walki, a przestrzelone ataki Natalii Mędrzyk i Klaudii Alagierskiej przyniosły przeciwniczkom ostatnie punkty (18:25).

Zwycięzcę spotkania miał więc wyłonić tie-break. Dobrze rozpoczęły go Polki, które po serii dobrych zagrywek Magdaleny Stysiak prowadziły 6:1, a potem 8:4 przy zmianie stron. Po niej dwa oczka dołożyła Smarzek, jeszcze powiększając punktowy dystans (10:4). Przy takiej przewadze biało-czerwone w końcówce kontrolowały sytuację. Atak blok-aut Smarzek dał Polkom piłkę meczową (14:8); ta sama zawodniczka zakończyła to spotkanie skutecznym atakiem (15:9).

Najwięcej punktów: Malwina Smarzek (28), Magdalena Stysiak (14), Agnieszka Kąkolewska (12) – Polska; Ana Beatriz (16), Gabi (15), Tainara (11) – Brazylia. Polki lepiej punktowały w ataku (49–43), blokiem (16–15) oraz zagrywką (7–6), popełniły jednak więcej błędów własnych od rywalek (35–28).

Przed meczem obie ekipy miały podobny bilans 3 zwycięstwa – 1 porażka, choć Polki zgromadziły na swym koncie dwa punkty więcej. Teraz powiększyły tę różnicę, umacniając się w czołówce tabeli. W czwartek podopieczne trenera Nawrockiego zmierzą się z Holandią. Trener Brazylijek Ze Roberto zabrał do Apeldoorn odmłodzony skład, mimo to jego zawodniczki po dobrym spotkaniu ograły na inaugurację imprezy w Apeldoorn Holandię (3:2). Na zakończenie turnieju zagrają z Bułgarią.

Polska – Brazylia 3:2 (25:20, 25:22, 26:28, 18:25, 15:9)

Polska: Marlena Pleśnierowicz, Agnieszka Kąkolewska, Klaudia Alagierska, Magdalena Stysiak, Natalia Mędrzyk – Paulina Maj-Erwardt (libero) oraz Martyna Grajber, Olibia Różański, Monika Bociek, Julia Nowicka.

Brazylia: Macris Carneiro, Mara Ferreira Leao, Ana Beatriz Correa, Gabriela Guimaraes, Ana Paula Guedes, Tainara Santos – Leia Nicolosi (libero) oraz Amanada Francisco, Julia Bergmann, Roberta Ratzke, Lorenne Teixeira.

Terminarz i plan transmisji turnieju Ligi Narodów w Apeldoorn (28–30 maja):

2019-05-28: Polska – Bułgaria 3:1 (23:25, 25:21, 25:21, 25:17)

2019-05-28: Holandia – Brazylia 2:3 (25:21, 28:30, 20:25, 25:18, 11:15)

2019-05-29: Polska – Brazylia 3:2 (25:20, 25:22, 26:28, 18:25, 15:9)
2019-05-29: Holandia – Bułgaria (środa, godzina 19.15; transmisja – Polsat Sport)

2019-05-30: Polska – Holandia (czwartek, godzina 16.15; transmisja – Polsat Sport)
2019-05-30: Brazylia – Bułgaria (czwartek, godzina 19.15; transmisja – Polsat Sport).