Szachowe Grand Prix FIDE: Wojtaszek wysoko w klasyfikacji ogólnej

Inne
Szachowe Grand Prix FIDE: Wojtaszek wysoko w klasyfikacji ogólnej
fot. PAP

Rosjanin Jan Niepomniaszczij po finałowej wygranej ze swoim rodakiem Aleksandrem Griszczukiem 2,5:1,5 po dogrywce triumfował w szachowym turnieju Grand Prix FIDE w Moskwie. Radosław Wojtaszek po pierwszej imprezie cyklu jest trzeci w klasyfikacji generalnej.

Czołowy polski arcymistrz odpadł w półfinale po porażce z Niepomniaszczim (8. miejsce w rankingu FIDE) 2,5:3,5 po dogrywce. Zajmujący 29. lokatę na światowej liście szachista z Kwidzyna wcześniej wyeliminował piątego w tym zestawieniu Szachrija Mamedjarowa z Azerbejdżanu oraz Rosjanina Piotra Swidlera (20.).

 

W pierwszej rundzie z zawodów odpadł Jan-Krzysztof Duda (28.) po porażce z Amerykaninem Wesleyem So (13.) 1,5:2,5 po dogrywce.

 

Griszczuk w drugim półfinale pokonał Amerykanina Hikaru Nakamurę 1,5:0,5.

 

Turniej w stolicy Rosji był pierwszym etapem rywalizacji o przepustkę do meczu o mistrzostwo świata z Norwegiem Magnusem Carlsenem.

 

Grand Prix FIDE składa się z czterech turniejów, do których zakwalifikowano 22 zawodników, każdy z uczestników wybiera udział w trzech z nich. Stawką są dwa miejsca w turnieju kandydatów, który wyłoni przeciwnika dla Carlsena. Zwycięzcy poszczególnych imprez GP otrzymują osiem punktów, przegrani w finale - pięć, w półfinale - trzy, a w ćwierćfinale - jeden. Doliczany jest także punkt za każdą wygraną w poszczególnych rundach bez dogrywki. Wojtaszek z dorobkiem pięciu punktów zajmuje trzecie miejsce po pierwszym turnieju cyklu.

 

Gospodarzami trzech pozostałych GP FIDE będą Ryga (11-25 lipca, wystąpi m.in. Duda), Hamburg (4-18 listopada, Duda i Wojtaszek) i Tel Awiw (10-24 grudnia, Wojtaszek).

PAP, WŁ

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze