EBL: Polski Cukier Toruń zrobił pierwszy krok w kierunku mistrzostwa!

Koszykarze Polskiego Cukru Toruń pokonali u siebie Anwil Włocławek 96:89 (19:23, 27:27, 25:17, 25:22) w pierwszym meczu finałowym o mistrzostwo Polski i prowadzą 1-0 w rywalizacji do czterech zwycięstw. Kolejne spotkanie w sobotę w Toruniu.

Walerij Lichodiej na początku był nie do zatrzymania - dzięki jego akcjom Anwil prowadził 7:2. Gospodarze musieli gonić wynik, co udawało się m.in. dzięki Damianowi Kuligowi. Skuteczny z dystansu był jednak Chase Simon, a włocławianie ciągle mieli przewagę. Później do remisu doprowadził Tomasz Śnieg, ale dzięki dobitce Igora Wadowskiego po 10 minutach było 23:19 dla gości. Zespół z Torunia drugą kwartę rozpoczął od małej serii 6:0 i zaczął przejmować inicjatywę. Nie trwało to jednak długo, bo ekipa trenera Igora Milicicia znowu uciekała - było to możliwe głównie dzięki akcjom Aarona Broussarda i Chase’a Simona. Po kolejnym zagraniu Amerykanina przewaga wzrastała nawet do ośmiu punktów. Torunianie ciągle walczyli o lepszy wynik, ale po pierwszej połowie to rywale prowadzili 50:46.

Kolejną kwartę zespół trenera Dejana Mihevca rozpoczął od serii 11:4, a trzeba podkreślić świetną grę Damiana Kuliga i Krzysztofa Sulimy. Anwil ciągle był blisko, ponieważ swoje genialne momenty miał też Ivan Almeida. Później “rozbudził się” Rob Lowery, a gospodarze uciekali na sześć punktów. Ostatecznie po trafieniu Tomasza Śniega Polski Cukier prowadził po 30 minutach 71:67. W czwartej kwarcie spod kosza skuteczny był Cheikh Mbodj, a gospodarze powiększali przewagę do ośmiu punktów. Czym odpowiedział Anwil? Serią 9:0, co oznaczało powrót na prowadzenie! To nie przestraszyło ekipy Mihevca. Siedem punktów z rzędu zdobył Bartosz Diduszko, a po trójce Karola Gruszeckiego było 88:79. Tego goście nie byli już w stanie odrobić. Ostatecznie Polski Cukier zwyciężył 96:89 i prowadzi 1-0 w wielkim finale!

Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek 96:89 (19:23, 27:27, 25:17, 25:22)

Polski Cukier Toruń: Karol Gruszecki 18, Bartosz Diduszko 16, Damian Kulig 15, Cheikh Mbodj 11, Aaron Cel 10, Tomasz Śnieg 10, Robert Lowery 6, Michael Umeh 4, Krzysztof Sulima 4, Łukasz Wiśniewski 2

Anwil Włocławek: Chase Simon 28, Aaron Broussard 16, Jarosław Zyskowski 10, Walerij Lichodiej 9, Ivan Almeida 9, Kamil Łączyński 8, Michał Michalak 3, Michał Ignerski 2, Szymon Szewczyk 2, Igor Wadowski 2

Stan rywalizacji play off (do czterech zwycięstw) 1-0 dla Polskiego Cukru. Drugi mecz w sobotę w Toruniu o godzinie 18:00.