Czternasta edycja wyścigu rozpocznie się w piątek w miejscowości Poświętne, a zakończy w niedzielę w Końskich. W tym roku organizatorzy zdecydowali się na znaczne ograniczenie liczby startujących kolarzy. Ostatecznie do rywalizacji stanie 112 zawodników z 16 grup zawodowych, w tym pięciu polskich.

- Do wyścigu zgłosiło akces znacznie więcej drużyn, ale nie chcieliśmy mieć tak dużego peletonu jak w roku ubiegłym, kiedy rywalizowało około 170 kolarzy. Zdecydowaliśmy się na ten krok ze względów bezpieczeństwa, bo na szosie dochodziło często do bardzo niebezpiecznych sytuacji – wyjaśnił dyrektor wyścigu, znakomity przed laty kolarz Andrzej Sypytkowski.

Rywalizacja rozpocznie się piątkowym etapem Poświętne – Opoczno długości 180 km. Dzień później kolarzy czekają dwa etapy. Rano zawodnicy będą rywalizować na trasie jazdy indywidualnej na czas w Busku-Zdroju. Początkowo "czasówka" miała liczyć ponad 21 km, ale ze względu na prowadzone inwestycje drogowe została skrócona do niespełna 6 km.

Kilka godzin później kolarze przejadą 120-kilometrowy odcinek z Morawicy do Kazimierzy Wielkiej.

W niedzielę zawodników czeka najtrudniejsza przeprawa - na etapie z Radoszyc do Końskich długości 150 km.

- To królewski etap tegorocznego wyścigu, tu mogą się rozstrzygnąć losy rywalizacji. Na trasie znajduje się pięć górskich premii i cztery podjazdy pod Górę Widomą. Podjazd może nie jest długi, bo tylko dwukilometrowy, ale nachylenie wynosi 16 procent. Bardzo trudna trasa, na której mogą rozstrzygnąć losy wyścigu – nie ukrywał Sypytkowski, który do faworytów wyścigu zalicza polskich kolarzy z grupy Voster ATS.

- Są bardzo mocni, wygrywają ostatnio sporo wyścigów. Mają w swoim składzie Pawła Franczaka, który jest w rewelacyjnej formie, a także ubiegłorocznego zwycięzcę naszego wyścigu Mateusza Taciaka. Jednym z faworytów powinien być również Maciej Paterski z grupy Wibatech Merx 7R oraz cała grupa CCC Development Team, która przyjedzie w bardzo mocnym składzie – dodał dyrektor wyścigu.

Międzynarodowy wyścig kolarski Szlakiem Walk Majora "Hubala" upamiętnia majora Henryka Dobrzańskiego, w okresie międzywojennym znakomitego jeźdźca, reprezentanta Polski, który podczas kampanii wrześniowej 1939 roku nie poddał się niemieckim okupantom, podjął decyzję o pozostaniu ze swoim oddziałem w Polsce i kontynuowaniu jawnej walki z najeźdźcą. Przyjął wówczas pseudonim "Hubal", a powołaną przez siebie jednostkę nazwał Oddziałem Wydzielonym Wojska Polskiego. Walczył z hitlerowcami na Kielecczyźnie do 30 kwietnia 1940 roku, kiedy to poległ w okolicach wsi Anielin.

Trasa 14. edycji wyścigu Szlakiem Walk Majora "Hubala":

31 maja - 1. etap (Poświętne - Opoczno, 180,6 km)
1 czerwca - 2. etap (Busko Zdrój - Busko Zdrój, jazda ind. na czas 5,6 km) (Transmisja 9:55 w Polsacie Sport News)
1 czerwca - 3. etap (Morawica – Kazimierza Wielka, 120,1 km)
2 czerwca - 4. etap (Radoszyce - Końskie, 150,7 km)

Transmisja drugiego etapu Wyścigu Szlakiem Walk Majora "Hubala" w sobotę od godziny 9:55 w Polsacie Sport News.