Liga Narodów: Australia pokonana. Pewna wygrana Polaków

W pierwszym meczu tegorocznej Ligi Narodów reprezentacja Polski w pewnym stylu zwyciężyła Australię 3:1 (25:15,24:26,25:21,25:14) w katowickim Spodku. Ekipa z Antypodów tylko w drugim secie postawiła twarde warunki mistrzom świata.

Vital Heynen w przedmeczowych wywiadach podkreślał, że w tegorocznych rozgrywkach Ligi Narodów, podobnie jak rok temu, będzie chciał bazować na zawodnikach rezerwowych, aby ci z pierwszego składu mogli odpocząć przed ważniejszymi zmaganiami. Tak jak w 2018 roku chodziło o wrześniowy mundial, tak tym razem mowa o sierpniowych kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Z tego powodu kibice Biało-Czerwonych mogli spodziewać się eksperymentalnego składu. W pierwszej szóstce znaleźli się Mateusz Bieniek, Artur Szalpuk, Dawid Konarski, Tomasz Fornal, Fabian Drzyzga, Piotr Nowakowski oraz Paweł Zatorski. Mistrzowie świata w takim zestawieniu rozpoczęli rywalizację z "Kangurami" od mocnego uderzenia. Na pierwszej przerwie technicznej Biało-Czerwoni prowadzili 8:4. Elementem, który przesądził o sporej przewadze była zagrywka. Australijczycy mieli olbrzymie problemy z przyjęciem serwisu. Na drugiej przerwie technicznej ekipa Heynena mogła pochwalić się już dziesięcioma punktami różnicy na swoją korzyść (16:6).

W dalszej fazie tej odsłony obraz nie uległ zmianie. W ataku szalał Konarski. Wspomagali go Szalpuk i Bieniek. Polacy wygrali 25:15 i efektownie rozpoczęli zmagania w tym spotkaniu.

Drugi set był zgoła odmienny. W nim Australijczycy wyciągnęli wnioski i poprawili się zwłaszcza w przyjęciu. Przez całą partię wynik oscylował wokół remisu. Obie drużyny na przemian wychodziły na prowadzenie. O losach triumfu musiała rozstrzygnąć gra na przewagi, w której punktowa zagrywka zawodników z Down Under zapewniła im zwycięstwo 26:24.

To podrażniło naszych zawodników, którzy mozolnie budowali przewagę w trzeciej partii. Zaczęło się od wyrównanej gry. Potrójny blok Biało-Czerwonych, następnie indywidualny błąd Australijczyków i świetna forma w ataku Konarskiego - to wszystko sprawiło, że Polakom udało się odskoczyć na cztery oczka (13:9). Podopieczni Marka Lebedewa nie byli w stanie zniwelować strat. W samej końcówce rezerwowy Bartosz Kwolek zaatakował po bloku, a inny zmiennik Jakub Kochanowski zdobył punkt ze środka. Seta zakończył Bieniek i dzięki temu Polakom udało się odzyskać prowadzenie w meczu.

Czwarta odsłona przypominała to, co wydarzyło się w inauguracyjnej partii. Jeszcze na pierwszej przerwie technicznej przewaga mistrzów świata wynosiła "zaledwie" dwa punkty, ale im bliżej końca, tym inicjatywa Biało-Czerwonych była coraz większa. Fenomenalnie i nie do zatrzymania prezentował się Konarski. Mecz udało się zakończył efektownym blokiem i tym samym Polska wygrała 3:1.

W sobotę nasi siatkarze zmierzą się w katowickim Spodku z reprezentacją USA, która przegrała z Brazylią 0:3.

Polska - Australia 3:1 (25:15,24:26,25:21,25:14)

Polska: Fabian Drzyzga, Piotr Nowakowski, Dawid Konarski, Mateusz Bieniek, Tomasz Fornal, Artur Szalpuk – Paweł Zatorski (libero) oraz Grzegorz Łomacz, Bartłomiej Bołądź, Aleksander Śliwka, Bartosz Kwolek, Jakub Kochanowski

Australia: Harrison Peacock, Beau Graham, Trent O’Dea, Samuel Walker, Luke Smith, Lincoln Williams – Luke Perry (libero) oraz Max Staples, James Weir, Arshdeep Dosanjh, Curtis Stockton, Jordan Richards, Elliott Viles

Polska - Australia [25:14]

Kończymy to spotkanie efektownym blokiem! Wygrywamy pewnie czwartego seta i cały mecz 3:1! Jutro gramy z USA. Dziękujemy za śledzenie relacji.

Polska - Australia [24:14]

Bołądź z przechodzącej piłki i mamy meczbola!

Polska - Australia [23:13]

Tym razem punktowa zagrywka Kochanowskiego!

Polska - Australia [22:13]

As serwisowy Kochanowskiego.

Polska - Australia [20:12]

Bołądź atakuje po bloku. Czas dla Marka Lebedewa.

Polska - Australia [19:12]

Znakomity atak Kochanowskiego. Blisko, coraz bliżej...

Polska - Australia [17:12]

Sprytna kiwka Kwolka za blok, lecz autowa.

Polska - Australia [16:10]

As serwisowy Konarskiego i na drugiej przerwie technicznej jesteśmy coraz bliżej triumfu w tym meczu.

Polska - Australia [14:9]

Świetny blok Polaków.

Polska - Australia [12:8]

Znowu Śliwka. Tym razem z szóstej strefy. O czas prosi Mark Lebedew.

Polska - Australia [11:8]

Śliwka na raty zdobywa punkt z prawego skrzydła.

Polska - Australia [10:7]

Bieniek mocno i skutecznie ze środka.

Polska - Australia [9:6]

Dotknięcie siatki po stronie Australii.

Polska - Australia [8:6]

Długa wymiana i znowu kapitalnie atakuje Konarski. Prowadzimy na pierwszej przerwie technicznej.

Polska - Australia [7:5]

Szybka rehabilitacja Konarskiego.

Polska - Australia [6:5]

Jedna z niewielu pomyłek Konarskiego w tym meczu. Autowy atak.

Polska - Australia [5:2]

Świetny potrójny blok Biało-Czerwonych!

Polska - Australia [4:2]

Konarski lekko przebija piłkę na drugą stronę. Na tyle skutecznie, że zdobywa punkt.

Polska - Australia [2:1]

Skutecznie Bieniek ze środka.

Polska - Australia [1:0]

Zaczynamy czwartego seta od punktowego bloku.

Czy będziemy świadkami tie-breaka? A może uda się zakończyć ten mecz w czterech odsłonach?

Polska - Australia [25:21]

Tym razem Bieniek. Wygramy trzeciego seta i odzyskujemy prowadzenie w meczu!

Polska - Australia [24:20]

Kochanowski ze środka i mamy setbola!

Polska - Australia [23:19]

Atak Kwolka po bloku. Podwójna zmiana w naszych szeregach. Łomacz i Bołądź na parkiecie.

Polska - Australia [22:19]

Konarski serwuje w siatkę.

Polska - Australia [22:18]

Na kłopoty... Konarski. Jego atak blok-aut przerywa złą passę.

Polska - Australia [21:18]

Robi się niebezpiecznie. Tym razem as serwisowy. O czas prosi Heynen.

Polska - Australia [21:17]

Australijczycy wykorzystują przechodzącą piłkę i topnieje przewaga Polaków.

Polska - Australia [21:14]

As serwisowy Bieńka!

Polska - Australia [20:14]

Świetnie Kwolek w bloku.

Polska - Australia [18:13]

Atak Śliwki przez prawe ramię w stylu Dawida Murka.

Polska - Australia [16:11]

Świetnie Kochanowski ze środka i pewnie prowadzimy na drugiej przerwie technicznej.

Polska - Australia [15:10]

Podwójny blok naszej ekipy. Drzyzga z Kochanowskim skuteczni w tym elemencie na prawym skrzydle.

Polska - Australia [13:10]

Zmiana w naszych szeregach na środku siatki. Kochanowski za Nowakowskiego.

Polska - Australia [13:9]

Przypomniał o sobie Konarski.

Podwójne odbicie jednego z Australijczyków i rośnie prowadzenie Biało-Czerwonych.

Potrójny blok Polaków!

Polska - Australia [10:8]

Serwis w siatkę Australijczyków. Wcześniej na parkiecie zameldował się Kwolek, który zmienił Szalpuka.

Polska - Australia [9:8]

Zablokowany Szalpuk na lewym skrzydle.

Świetny podwójny blok Konarskiego i Bieńka. Pierwsza przerwa techniczna.

Polska - Australia [5:3]

Konarski po ciasnym skosie i odskakujemy na dwa oczka.

Polska - Australia [3:3]

Błąd w przyjęciu Szalpuka.

Nieudany atak Australijczyków.

Zaczynamy od efektownego ataku ze środka Bieńka.

Podopieczni Marka Lebedewa wyciągnęli wnioski z pierwszej partii i wysoko zawiesili poprzeczkę w drugiej odsłonie. Przed nami arcyważny trzeci set.

Polska - Australia [24:26]

Koniec drugiego seta, który kończy się punktową zagrywką Australii. Tym samym mamy remis w tym spotkaniu.

Polska - Australia [24:25]

Kolejny setbol dla zawodników z Down Under.

Polska - Australia [24:24]

Gramy na przewagi!

Polska - Australia [23:24]

Długa wymiana i rzucona piłka Śliwki. Setbol dla Australii!

Polska - Australia [23:22]

Kopiuj - wklej. Konarski świetnie z prawego skrzydła.

Polska - Australia [22:21]

Konarski nie do zatrzymania na prawym skrzydle.

Polska - Australia [21:21]

Odpowiadają Australijczycy. Remis.

Polska - Australia [21:20]

O czas prosi Mark Lebedew.

I nie tylko w ataku! As serwisowy Konarskiego!

Polska - Australia [20:20]

I znowu Konarski, który jest wyraźnym liderem w ataku naszego zespołu.

Polska - Australia [19:19]

Po ataku Konarskiego nie było co zbierać. Zapowiada się ciekawa końcówka tej partii.

Polska - Australia [18:18]

Pogubili się Australijczycy i mamy remis!

Polska - Australia [16:18]

Autowy atak Fornala, którego zmienia Śliwka.

Polska - Australia [15:16]

Druga przerwa techniczna, na której minimalnie prowadzą przyjezdni.

Polska - Australia [14:13]

Mylą się także w polu serwisowym siatkarze z Antypodów.

Polska - Australia [13:13]

Nieudana zagrywka Konarskiego.

Polska - Australia [11:10]

Szalpuk po bloku i wychodzimy na prowadzenie!

Polska - Australia [8:10]

Fornal zablokowany.

Polska - Australia [8:9]

Konarski "show", ale nadal na minimalnym prowadzeniu rywale.

Polska - Australia [7:8]

Dobry atak gości ze środka, którzy prowadzą na pierwszej przerwie technicznej.

Polska - Australia [7:7]

I znowu Konarski! Dłuższa wymiana i mamy remis.

Polska - Australia [6:7]

Skuteczny atak z prawego skrzydła Konarskiego.

Polska - Australia [5:7]

Tym razem to Australijczycy świetnie w bloku. O czas prosi Vital Heynen.

Polska - Australia [0:1]

Zaczął się drugi set. Autowy serwis Fornala.

Pierwsza partia w tym spotkaniu potoczyła się zupełnie bez historii. Nasi zawodnicy dominowali zwłaszcza na zagrywce.

Polska - Australia [25:15]

Koniec pierwszego seta! Bołądź zaatakował po bloku.

Bieniek ze środka i mamy pierwszą piłkę setową.

Jedna z dłuższych akcji w tym secie. Z happy endem dla Australii.

Polska - Australia [22:10]

Podwójna zmiana w naszej ekipie. Na parkiecie meldują się Bartłomiej Bołądź oraz Grzegorz Łomacz.

Skuteczny atak Szalpuka z szóstej strefy.

Polska - Australia [20:8]

Tzw. "Antigówka" posłana przez Bieńka kompletnie rozbiła przyjęcie Australii.

Polska - Australia [19:8]

Wynik mówi sam za siebie. O drugi czas prosi Mark Lebedew.

Polska - Australia [17:6]

Skuteczna kontra. Konarski zaatakował po bloku.

Polska - Australia [16:6]

Druga przerwa techniczna i druzgocąca przewaga Biało-Czerwonych. Czy ktoś ich zatrzyma w tym secie?

Polska - Australia [15:6]

Polacy grają koncertowo. Przede wszystkim odrzucają rywala od siatki dobrym serwisem.

Polska - Australia [11:5]

Lekkie przebicie piłki Fornala na drugą stronę zaskoczyło rywali.

Polska - Australia [10:4]

I kolejna pomyłka przyjezdnych. Tym razem autowy atak po skosie.

Polska - Australia [9:4]

Reaguje Mark Lebedew, który prosi o czas.

Duże kłopoty Australii w przyjęciu. W konsekwencji ich atak ląduje na antence.

Polska - Australia [8:4]

Bardzo dobry początek mistrzów świata, którzy na pierwszej przerwie technicznej prowadzą czterema punktami.

Polska - Australia [7:4]

Świetny blok Polaków na lewym skrzydle! Konkretnie uczynili to Bieniek z Fornalem.

Polska - Australia [5:4]

Blok-aut Fornala.

Autowa zagrywka Australijczyków.

Siatkarze z Down Under nie zdołali przebić piłki na drugą stronę siatki.

Pierwsza akcja już sporo emocji. Długa wymiana. Punkt po ataku po prostej zdobywa Konarski.

Bieniek, Fornal, Konarski, Szalpuk, Drzyzga, Nowakowski i Zatorski (libero) - oto wyjściowa szóstka Biało-Czerwonych.

Pierwsze szóstki już na parkiecie. Za chwilę pierwsza piłka.

W ubiegłorocznej edycji Ligi Narodów ekipa Biało-Czerwonych pokonała Australię 3:0.

Katowicki Spodek powoli wypełnia się do ostatniego miejsca. To znaczy, że lada moment zaczynamy.

Wojtaszek: Australia jest mocno nieprzewidywalna

▶️ Obejrzyj wideo na naszej stronie...

Trener Vital Heynen postanowił dać szansę odpoczynku wielu podstawowym zawodnikom.

Konarski zdradził, czym kierował się Heynen wybierając kadrę

Dawid Konarski zdradził w rozmowie z Martą Ćwiertniewicz, czym kierował się Vital Heynen wybierając kadrę na pierwszy turniej Ligi Narodów w Katowicach. - W pierwszym turnieju zaczynamy najmocniejszym składem. Trener zdecydował, że mistrzowie świata, którzy są w kadrze w tym roku, mają się zaprezentować przed naszą publicznością i tak też wyjdziemy - powiedział.

Zakończyło się już pierwsze spotkanie w katowickim Spodku. Brazylia pokonała Stany Zjednoczone bez straty seta.

Liga Narodów: Pierwszy mecz w Spodku za nami. Brazylia USAdowiła Amerykanów!

Za nami pierwsze spotkanie w ramach turnieju Ligi Narodów w katowickim Spodku. W konfrontacji Stanów Zjednoczonych z Brazylią emocji nie brakowało, ale lepsi okazali się wicemistrzowie świata, którzy wygrali 3:0 (25:22,25:22,25:23). Podopieczni Marcelo Fronckowiaka słabo rozpoczęli to spotkanie, efektem czego przegrywali już 1:5.

Witamy w relacji meczu Ligi Narodów siatkarzy pomiędzy reprezentacjami Polski oraz Australii. Spotkanie w katowickim Spodku rozpocznie się o godz. 20:30.