Rusza budowa ośrodka treningowego Cracovii w Rącznej

Piłka nożna
Rusza budowa ośrodka treningowego Cracovii w Rącznej
fot. Cyfrasport

38,5 miliona złotych – to koszt budowy nowego ośrodka treningowego dla piłkarzy Cracovii, który powstanie w podkrakowskiej Rącznej (gmina Liszki). W piątek wojewoda małopolski Piotr Ćwik i prezes klubu prof. Janusz Filipiak dokonali wmurowania aktu erekcyjnego.

Ośrodek powstanie na blisko dziewięciu hektarach, które bezpłatnie wydzierżawiła Cracovii gmina Liszki w leżącej 10 kilometrów od stolicy Małopolski Rącznej. Znajdą się tam cztery pełnowymiarowe boiska trawiaste, dwa ze sztuczną nawierzchnią, przy czym jedno mniejsze z halą pneumatyczną. Ponadto wybudowany zostanie mały stadion z trybuną na 500 miejsc i podgrzewaną murawą oraz jeszcze jedno boisko trawiaste, które będzie służyć mieszkańcom Rącznej i miejscowemu klubowi Strażak.

W budynku zaplanowano miejsce dla jedenastu szatni, siłowni i pomieszczeń do odnowy biologicznej oraz hotelu z 25 pokojami, restauracji oraz centrum konferencyjnego.

 

Firma Łęgprzem, która wygrała przetarg na budowę ośrodka, ma 14 miesięcy na wykonanie zadania. Koszt tej inwestycji to 38,5 miliona złotych, z czego 8,5 miliona to środki przekazane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

 

W uroczystym akcie wmurowania aktu erekcyjnego udział wzięli oprócz wojewody małopolskiego prezes zarządu Ekstraklasa SA Marcin Animucki, wójt gminy Liszki Paweł Miś oraz Ewa Filipiak, przewodnicząca rady nadzorczej Comarch SA. Ta firma, która jest większościowym udziałowcem Cracovii SA i będzie w znacznej mierze współfinansować budowę ośrodka.

Prezes Filipiak nie ukrywał, że to bardzo ważny dzień w historii Cracovii.

 

- Cieszę się, że rozpoczynamy tę inwestycję. Przygotowania trwały tak długo, że niektórzy mogli podejrzewać, że nie jestem wiarygodny, ale uzyskanie pozwoleń na budowę nie jest w Polsce proste, zwłaszcza że teren, na którym powstaje ośrodek jest urokliwy i trzeba było przeprowadzić dużo rozmów. Teraz nie ma już odwrotu, ten obiekt musi powstać i za rok pod koniec lipca spotkamy się tutaj ponownie już na otwarciu – zapewnił.

 

Wojewoda Ćwik pogratulował władzom Cracovii, że doprowadziły do rozpoczęcia tej inwestycji i potrafiły przekonać Ministerstwo Sportu i Turystyki do wsparcia finansowego.

 

- Ten ośrodek będzie miejscem, które będzie służyć nie tylko piłkarzom Cracovii, ale także okolicznym mieszkańcom, a przede wszystkim dzieciom. Cieszę się, że to miejsce dostanie nowe życie i będzie tutaj można rozwijać wiele piłkarskich talentów – podkreślił.

Z kolei wójt gminy Liszki nie ukrywał, że walczył o to, aby ta inwestycja powstała na tym terenie, gdyż przyniesie wymierne korzyści dla mieszkańców.

 

- Dla naszej gminy, dla Rącznej to coś więcej niż tylko ośrodek treningowy. Dzięki niemu będziemy słynni, a nasz potencjał zostanie zauważony przez innych inwestorów. Zaangażujemy się w rozwój młodzieży. Nasze dzieci będą miały możliwość trenowania w Akademii Piłkarskiej Cracovii – wyraził nadzieję.

 

Michał Probierz trener i jednocześnie wiceprezes Cracovii do spraw sportowych przypomniał, że już od blisko 20 lat apelował o budowę w Polsce infrastruktury piłkarskiej, aby umożliwić szkolenie piłkarzy na odpowiednim poziomie.

 

- Profesor Filipiak, to człowiek który wie, czego chce. Gdy wszedłem pierwszy raz do siedziby jego firmy Comarch powiedziałem, że chciałbym, aby w Cracovii były kiedyś tak profesjonalne warunki do pracy. Zarówno Comarch, jak i Cracovia powinny być w Europie. To ostatnio udało nam się spełnić, bo zagramy w Lidze Europejskiej. Apeluję jednak do kibiców o cierpliwość, aby nie domagali się wielkich transferów, bo my chcemy inwestować w bazę, rozwój młodych piłkarzy i w budowę stabilnego klubu – zaznaczył Probierz.

 

WYNIKI I TABELA LOTTO EKSTRAKLASY

BS, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze