Drugie zwycięstwo siatkarzy Brazylii w Lidze Narodów

W pierwszym sobotnim meczu turnieju Ligi Narodów siatkarzy w Katowicach Brazylia wygrała z Australią 3:2. Ekipa Canarinhos prowadziła 2:1 w setach i 12:4 w czwartej partii, rywale zdołali jednak doprowadzić do tie-breaka. W nim siatkarze Canarinhos zwyciężyli po zaciętej walce.

Faworytami tego starcia byli siatkarze Canarinhos, ale w premierowej odsłonie Australijczycy postawili poprzeczkę bardzo wysoko. Wydarzeniem był z pewnością debiut w oficjalnym meczu reprezentacji Brazylii Joandry Leala. Pochodzący z Kuby przyjmujący nie miał zbyt udanego początku, pierwszy punkt zdobył dopiero przy stanie 11:11. Set rozpoczynający to spotkanie miał wyrównany przebieg i zwieńczyła go długa rywalizacja na przewagi. Z tej wojny nerwów zwycięsko wyszła reprezentacja Australii, a ostatni punkt wywalczył Samuel Walker (32:34). Podopieczni trenera Marka Lebedewa lepiej przyjmowali i byli skuteczniejsi w ataku.

W kolejnych dwóch setach inicjatywa należała już do siatkarzy Canarinhos. W drugiej partii, po wyrównanym początku, zdołali odskoczyć rywalom w środkowej części (16:11), a po drugiej przerwie technicznej jeszcze powiększyli punktowy dystans (20:12). Douglas Souza atakiem blok-aut ustalił wynik tej partii na 25:16. Trzecia odsłona od początku przebiegała pod dyktando ekipy Canarinhos (8:3, 11:5). Siatkarze z Antypodów grali dość monotonnie i nie byli w stanie niczym zaskoczyć przeciwników. Zepsuta Australijczyków zagrywka zamknęła rywalizację w tej części meczu (25:19).

W czwartej partii Brazylijczycy od początku przejęli inicjatywę (5:1, 8:4). Przy stanie 12:4 wydawało się, że ekipa Canarinhos pewnie zmierza po zwycięstwo. Tymczasem Australijczycy niespodziewanie zabrali się do roboty, wykorzystując brak koncentracji rywali na przyjęciu. Serią kapitalnych zagrywek popisał się Walker (13:12), potem gracze z Antypodów odrobili straty (17:17). Końcówka była bardzo wyrównana. Po skutecznym bloku Australia uzyskała przewagę (22:23), potem Jordan Richards wywalczył piłkę setową. Brazylijczycy wyrównali i po raz drugi w tym meczu byliśmy świadkami gry na przewagi. Arash Dosanjh skuteczną zagrywką ustalił jej wynik na 27:29.

Zwycięzcę tej konfrontacji miał więc wyłonić tie-break, który nie rozpoczął się po myśli Brazylijczyków (2:5, 6:8– przy zmianie stron), zdołali oni jednak odrobić straty przy zagrywkach Mauricio Souzy (11:10). Końcówka należała do wicemistrzów świata. Szczelne bloki w dwóch kolejnych akcjach dał im piłkę meczową (14:12), i choć Australijczycy zdołali się obronić w jednej wymianie, skuteczny atak Flavio z krótkiej zakończył spotkanie (15:13).

Najwięcej punktów: Wallace De Souza (20), Douglas Souza (17), Flavio Gualberto (17), Joandry Leal (14), Mauricio Souza (10) – Brazylia; Jordan Richards (21), Samuel Walker (21; 7 asów serwisowych!), Curtis Stockton (16) – Australia.

Brazylia – Australia 3:2 (32:34, 25:16, 25:19, 27:29, 15:13)

Brazylia: Douglas Souza, Joandry Leal, Wallace De Souza, Flavio Gualberto, Maurício Souza, Fernando Kreling – Thales Hoss (libero) oraz Lucas Loh, Maique Reis Nascimento (libero), Alan Souza, Thiago Pontes Veloso.
Australia: Jordan Richards, Samuel Walker, Curtis Stockton, Arshdeep Dosanjh, Nehemiah Mote, James Weir – Luke Perry (libero) oraz Beau Graham, Harrison Peacock, Trent O'Dea.

Terminarz meczów turnieju Ligi Narodów siatkarzy w Katowicach (31 maja – 2 czerwca):

2019-05-31: USA – Brazylia 0:3 (22:25, 22:25, 23:25)
2019-05-31: Polska – Australia 3:1 (25:15,24:26,25:21,25:14)

2019-06-01: Brazylia – Australia 3:2 (32:34, 25:16, 25:19, 27:29, 15:13)
2019-06-01: USA – Polska (sobota, godzina 16.45; transmisja – Polsat Sport)

2019-06-02: Australia – USA (niedziela, godzina 13.45; transmisja – Polsat Sport)
2019-06-02: Brazylia – Polska (niedziela, godzina 16.45; transmisja – Polsat Sport).