EBL: Arka w wielkim stylu odrobiła straty. Brązowy medal dla zespołu z Gdyni

Koszykarze Arki Gdynia wygrali ze Stelmetem Enea BC Zielona Góra 105:80 (20:22, 31:18, 23:17, 31:23) i zdobyli brązowy medal mistrzostw Polski. W rewanżowym meczu gdynianie dokonali niemożliwego, musieli odrobić 18 punktów straty straty z pierwszego meczu. Zrobili to z dużą nawiązką. Pierwsze spotkanie o trzecie miejsce gracze z Zielonej Góry wygrali 95:77.

Początek spotkania był wyrównany i toczył się w rytmie kosz za kosz, chociaż inicjatywę w ofensywie mieli goście. Szczególnie ważnym graczem w pierwszych minutach był Darko Planinić, chociaż po rzutach wolnych Jamesa Florence’a mieliśmy remis. Stelmet Enea starał się uciekać dzięki akcjom Jarosława Mokrosa i Gabe’a DeVoe, ale po trafieniu Krzysztofa Szubargi było tylko 20:22 po 10 minutach.

W drugiej kwarcie to zespół trenera Przemysława Frasunkiewicza potrafił zdobywać małą przewagę, a było to możliwe dzięki trafieniom z dystansu Marcusa Ginyarda oraz Bartłomieja Wołoszyna. W pewnym momencie po wejściu Deividasa Dulkysa prowadzenie gdynian wzrosło nawet do 12 punktów. Ekipa Igora Jovovicia nie chciała pozwolić na nic więcej i m.in. dzięki Przemysławowi Zamojskiemu ciągle była w grze. Ostatecznie po trafieniu Jakuba Garbacza pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 51:40 dla gospodarzy.

Przewaga zespołu z Gdyni na początku trzeciej kwarty wzrosła do nawet 15 punktów, a to oznaczało, że do odrobienia zostały tylko trzy! Stelmet Enea odpowiedział jednak serią 9:0, a to dawało tej ekipie ponownie dużo spokoju. Arka ciągle była na prowadzeniu - nawet 66:54 dzięki kolejnej trójce Deividasa Dulkysa, ale to nadal było za mało na zwycięstwo w dwumeczu. Później jednak ważne rzuty z dystansu trafiał James Florence, a gospodarze wygrywali już 17 punktami po 30 minutach!

Rzuty wolne Amerykanina na początku czwartej kwarty oznaczały, że to właśnie jego ekipa była lepsza w tej rywalizacji. Florence był nie do zatrzymania. Jego następne niesamowite trójki sprawiały, że w pewnym momencie przewaga Arki wynosiła już 24 punkty. Zielonogórzanie nie mogli odnaleźć swojej skuteczności, co sprawiało, że ekipa trenera Frasunkiewicza była blisko sensacji. Ostatecznie zwyciężyła 105:80 i sięgnęła po brązowe medale Energa Basket Ligi!

Arka Gdynia - Stelmet Enea BC Zielona Góra 105:80 (20:22, 31:18, 23:17, 31:23).

Arka Gdynia: James Florence 33, Deividas Dulkys 17, Krzysztof Szubarga 17, Dariusz Wyka 12, Marcus Ginyard 10, Jakub Garbacz 9, Mikołaj Witliński 4, Bartłomiej Wołoszyn 3, Adam Łapeta 0.

Stelmet Enea BC Zielona Góra: Markel Starks 16, Michał Sokołowski 14, Zeljko Sakic 10, Quinton Hosley 8, Darko Planinic 6, Michael Humphrey 6, Przemysław Zamojski 6, Łukasz Koszarek 5, Adam Hrycaniuk 4, Gabe DeVoe 3, Jarosław Mokros 2.