Zaskakujący zwrot akcji w sporze Semenyi z IAAF. Punkt dla biegaczki

Inne
Zaskakujący zwrot akcji w sporze Semenyi z IAAF. Punkt dla biegaczki
fot. Cyfrasport

Dwukrotna mistrzyni olimpijska i trzykrotna złota medalistka mistrzostw świata w biegu na 800 m Caster Semenya odniosła częściowy sukces w sporze z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Federacji Lekkoatletycznych (IAAF). W sukurs przyszedł jej szwajcarski sąd najwyższy.

Sąd zdecydował w poniedziałek, że IAAF nie może na razie stosować obowiązujących od 8 maja przepisów nakazujących biegaczkom na dystansach od 400 m do jednej mili farmakologiczne zbijanie poziomu testosteronu we krwi do wartości maksymalnie pięciu nanomoli na litr krwi.

 

To oznacza, że Semenya może startować we wszystkich zawodach pod egidą IAAF, na dowolnych dystansach, do czasu ogłoszenia ostatecznego wyroku w tej sprawie. Wcześniej reprezentantka RPA była bliska zakończenia kariery, ponieważ 1 maja jej skargę na nowe zapisy odrzucił Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie.

 

W tym roku minie 10 lat od pierwszego złotego medalu mistrzostw świata Semenyi, która specjalizuje się w biegu na 800 m. Później tytuł zdobyła jeszcze dwa razy, dwukrotnie wywalczyła też złoto igrzysk olimpijskich. Najlepszy w karierze wynik - 1.54,25 - uzyskała w czerwcu ubiegłego roku w Paryżu.

 

Miejsce 28-letniej zawodniczki w światowej czołówce od kilku lat wywołuje jednak kontrowersje ze względu na podwyższony poziom testosteronu w jej organizmie. Nadaje on Semenyi męskie cechy wyglądu czy obniżony tembr głosu. Już w 2009 roku, kiedy lekkoatletka triumfowała na MŚ w Berlinie, z powodu wątpliwości dotyczących jej płci, IAAF zabronił jej startować w oficjalnych zawodach.

 

W lipcu 2010 pozwolono jej wrócić, ale tylko pod warunkiem, że poziom testosteronu w jej organizmie nie będzie przekraczał 10 nanomoli na litr krwi. Podczas obowiązywania tych przepisów Semenya z powodzeniem występowała na rozmaitych imprezach, ale kontrowersje nie ustały.

 

W kwietniu 2018 IAAF uchwalił bardziej rygorystyczne przepisy. Wymagają one od zawodniczek, które chcą startować na dystansach od 400 m do jednej mili (1609 m), aby przez co najmniej sześć miesięcy utrzymywały poziom testosteronu poniżej pięciu nanomoli na litr krwi.

 

Najważniejsze wydarzenia w karierze Caster Semenyi:

 

19 sierpnia 2009 - Semenya zdobywa złoty medal mistrzostw świata w Berlinie w biegu na 800 m wynikiem 1.55,25. Jej wygląd, umięśnienie i rysy twarzy sprawiają, że pojawiają się wątpliwości dotyczące płci zawodniczki. Przechodzi kontrolę, a IAAF zabrania jej startować do czasu wyjaśnienia sprawy.

 

6 lipca 2010 - IAAF akceptuje wyniki badań przeprowadzonych przez międzynarodowych ekspertów i pozwala Semenyi wrócić do rywalizacji, ale tylko pod warunkiem, że poziom testosteronu w jej organizmie będzie niższy niż 10 nanomoli na litr krwi.

 

15 lipca 2010 - Semenya wraca do rywalizacji i czasem 1.59,90 wygrywa bieg na 800 m na mityngu w fińskim Lappeenranta. Identyczny wynik uzyskuje w sierpniu w Berlinie.

 

4 września 2011 - Semenya zostaje w Daegu (Korea Płd.) wicemistrzynią świata na 800 m. Później z powodu dopingu zdyskwalifikowana zostaje Rosjanka Maria Sawinowa i reprezentantce RPA przyznany zostaje złoty medal.

 

11 sierpnia 2012 - Semenya, chorąży RPA podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Londynie, zdobywa srebrny medal olimpijski na 800 m. Podobnie jak wcześniej, wyprzedza ją tylko Sawinowa, która później traci złoty krążek.

 

15 lipca 2016 - Semenya wygrywa na mityngu w Monako bieg na 800 m, osiągając wynik 1.55,33 - najlepszy na świecie od ośmiu lat.

 

20 sierpnia 2016 - Semenya zostaje w Rio de Janeiro mistrzynią olimpijską na 800 m czasem 1.55,28. To wynik dokładnie dwie sekundy słabszy od rekordu świata Czeszki Jarmily Kratochvilovej z 1983 roku.

 

4 lipca 2017 - zlecone przez IAAF badania wykazują, że biegaczki o podwyższonym poziomie testosteronu mają bardziej wydajne organizmy od konkurentek.

 

26 kwietnia 2018 - IAAF uchwala bardziej restrykcyjne przepisy, dopuszczające już nie 10 nanomoli testosteronu na litr krwi, a połowę tej ilości. Każda zawodniczka, pragnąca rywalizować w oficjalnych zawodach na dystansach od 400 m do jednej mili, musi utrzymywać się poniżej tej granicy przez przynajmniej sześć miesięcy. Jeśli nie spełni tego warunku, może startować z mężczyznami.

 

18 czerwca 2018 - Semenya zaskarża tę decyzję IAAF do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS)

 

30 czerwca 2018 - na mityngu w Paryżu Semenya osiąga na 800 m najlepszy w karierze czas 1.54,25.

 

1 maja 2019 - CAS odrzuca apelację Semenyi oraz Federacji Lekkoatletycznej RPA.

 

29 maja 2019 - Semenya składa apelację do szwajcarskiego sądu najwyższego.

 

3 czerwca 2019 - Sąd najwyższy orzeka na korzyść zawodniczki i nakazuje tymczasowe wstrzymanie stosowania wspomnianych przepisów, przynajmniej do momentu wydania ostatecznego wyroku w tej sprawie.

PAP, WŁ

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze