Liga Narodów: Drugie zwycięstwo siatkarek Serbii w Kortrijk

W pierwszym środowym spotkaniu turnieju Ligi Narodów siatkarek w Kortrijk Rosja przegrała z Serbią 1:3. To drugie zwycięstwo mistrzyń świata na tej imprezie, we wtorek ograły 3:0 reprezentację Polski.

W premierowej odsłonie, po dobrym początku Serbek (3:7), gra się wyrównała. W końcówce do głosu doszły rosyjskie siatkarki, które po serii wygranych piłek prowadziły 22:17. Serbki nie były już w stanie odrobić tej straty. Margarita Kuriło kiwką za blok wywalczyła piłkę setową (24:20), i choć Maja Aleksic postraszyła jeszcze rywalki asem serwisowym (24:22), jej zepsuta zagrywka zakończyła tę część meczu (25:22).

Po obiecującym otwarciu, w kolejnych setach gra Rosjanek z akcji na akcję zaczęła blaknąć. Druga partia bez większej historii. Serbskie siatkarki miały wyraźną przewagę na pierwszej (3:8) oraz drugiej przerwie (11:16) i pewnie zmierzały po zwycięstwo, które przypieczętował błąd rywalek (18:25).

Set numer trzy był jeszcze bardziej jednostronny. Rosjanki miały kontakt z rywalkami do pierwszej przerwy (6:8), po niej Serbki wygrały siedem kolejnych akcji (7:15). Mistrzynie świata punktowały zagrywką, świetnie prezentowały się w kontratakach, a swoje – w postaci błędów własnych – dołożyły im też rywalki. W końcówce różnica przekroczyła już dziesięć oczek (9:21), a as serwisowy Katariny Lazovic ustalił wynik na 11:25.

Czwarta odsłona przyniosła poprawę gry siatkarek Sbornej. Set długo toczył się przy przewadze Serbii, ale Rosjanki zdołały odrobić straty i uzyskały nawet na moment przewagę (17:16). Końcówka należała jednak do Serbek, w szeregach których brylowała skuteczna w ofensywie Ana Bjelica. Piłkę meczową atakiem w boczną linię wywalczyła Lazovic (20:24), a spotkanie zakończył błąd serwisowy Rosjanek (22:25).

Najwięcej punktów: Ksienija Parubiec (17), Jekatierina Jefimowa (12), Margarita Kuriło (12) – Rosja; Ana Bjelica (27), Katarina Lazovic (14), Maja Aleksic (12), Bianka Busa (11) – Serbia. Siatkarki reprezentacji Serbii miały wyraźną przewagę w punktowych blokach (9–17) i zagrywkach (5–13).

Rosja – Serbia 1:3 (25:22, 18:25, 11:25, 22:25)

Rosja: Ksienija Parubiec, Jekatierina Jefimowa, Margarita Kuriło, Maria Khaletskaja, Tatiana Romanowa, Jekatierina Orłowa – Alla Galkina (libero) oraz Anna Kotikowa, Angelina Lazarenko, Daria Chikrizowa (libero), Tatiana Jurinskaja, Victoriia Russu, Daria Rysewa.
Serbia: Sladjana Mirkovic, Ana Bjelica, Bianka Busa, Maja Aleksic, Katarina Lazovic, Jovana Kocic – Teodora Pusic (libero) oraz Emilija Antanasijevic, Milica Kubura, Bojana Gocanin (libero), Mina Popovic, Jelena Blagojevic.

Terminarz i plan transmisji turnieju Ligi Narodów w Kortrijk (4–6 czerwca):

2019-06-04: Polska  Serbia 0:3 (25:27, 21:25, 22:25)
2019-06-04: Belgia – Rosja 3:0 (25:22, 25:20, 25:22)

2019-06-05: Rosja – Serbia 1:3 (25:22, 18:25, 11:25, 22:25)
2019-06-05: Belgia – Polska (środa, godzina 20.00; transmisja – Polsat Sport Extra)

2019-06-05: Polska – Rosja (czwartek, godzina 17.00; transmisja – Polsat Sport)
2019-06-05: Belgia – Serbia (czwartek, godzina 20.00; transmisja – Polsat Sport News).