Polacy dotarli pod Nanda Devi East i założyli dwie bazy

Inne
Polacy dotarli pod Nanda Devi East i założyli dwie bazy
fot. PAP

Polska wyprawa alpinistów pod kierunkiem Jarosława Gawrysiaka, której celem jest wejście na Nanda Devi East (7434 m) w 80. rocznicę pierwszego sukcesu Polaków w Himalajach dotarła pod szczyt i założyła dwie bazy - główną oraz położoną wyżej, tzw. wysuniętą.

Biało-Czerwoni powoli aklimatyzują się i nie włączą się do akcji poszukiwawczo-ratunkowej ośmiu zaginionych w tym rejonie alpinistów, jak informowały niektóre portale internetowe. Do utraty kontaktu z czterema Brytyjczykami, dwoma Amerykanami, Australijczykiem i Hindusem doszło w ubiegłym tygodniu.

 

W poniedziałek francuska agencja AFP, powołując się na indyjskie źródło wojskowe podała, że zlokalizowano niestety ciała zaginionych na wysokości około 5000 m. Udało się to podczas poprawy pogody dzięki lotowi zwiadowczemu helikoptera. Cztery inne osoby zostały wcześniej uratowane.

 

Szczyt Nanda Devi East leżący w Himalajach Garhwalu jest celem Polaków. W tym roku przypada 80. rocznica pierwszej polskiej wyprawy w najwyższe góry świata. Ekspedycja zakończyła się zdobyciem wierzchołka, którego nazwa nawiązuje do przydomku hinduistycznej bogini śmierci Kali, żony Siwy (Devi to po angielsku bogini), 2 lipca 1939 r. przez 34-letniego Jakuba Bujaka oraz 29-letniego Janusza Klarnera, najmłodszego w przedwojennej ekipie.

 

Wejście Polaków w 1939 r. miało charakter pionierski, bo na wierzchołku wschodnim nigdy wcześniej nie stanął człowiek. Główny szczyt Nanda Devi zdobyli w 1936 roku Brytyjczycy, którzy zarządzali wówczas terytorium Indii.

 

Nanda Devi East to drugi co do wysokości szczyt Indii. Najwyższym jest Kanczendzonga (8586 m n.p.m.), trzeci ośmiotysięcznik globu (po Evereście i K2 w Karakorum).

AŁ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie