Wcześniej, bo już 8 czerwca w Toruniu rozgrywane będą turnieje siatkówki plażowej dla dzieci, młodzieży, studentów i amatorów.

 

 - Serdeczne podziękowania kieruję do pana Wojciecha Kaczmarka pomysłodawcy Plaży Gotyku - za to, co robi w Toruniu od dziesięciu lat. W tym roku zaczynamy od mistrzostw Polski w tym mieście, a być może skończymy na mistrzostwach Europy czy mistrzostwach świata. Przez lata zawodnicy opowiadali o świetnej atmosferze tego turnieju i jego doskonałym zorganizowaniu, więc mieliśmy pewność, że organizatorzy są w stanie przygotować mistrzostwa Polski na światowym poziomie - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Toruniu Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jacek Kasprzyk.

 

Dodał, że PZPS zapewnia uczestnictwo w mistrzostwach kraju wszystkich par reprezentacyjnych, bo taka jest praktyka działania od ok. 4 lat.

 

 - Kibic chce przynajmniej raz w roku zobaczyć w Polsce pary, które na co dzień występują w najważniejszych turniejach na świecie. Na przełomie sierpnia i września Toruń będzie bez wątpienia stolicą polskiej siatkówki plażowej - podkreślił Kasprzyk.

 

Już 8 czerwca w ramach Plaży Gotyku rozegrane zostaną w Toruniu mistrzostwa UMK kobiet i mężczyzn. 22 i 23 czerwca będą w tym mieście rywalizowali juniorzy i juniorki, a przez lipiec i sierpień amatorzy oraz pary mieszane. We wszystkich terminach organizacji turniejów realizowany będzie także projekt dla najmłodszych - akademii siatkówki dla dzieci Bella Happy Kids Camp. Sporo z wydarzeń odbędzie się na obiektach Zespołu Szkół nr 10 znajdującego się nieopodal kompleksu staromiejskiego, a pod koniec sierpnia na Rynku Nowomiejskim stanie stadion, który będzie mógł pomieścić 1200 kibiców.

 

1 lipca w Toruniu ma pojawić się jeden z najlepszych siatkarzy świata, który już niedługo oficjalnie zadebiutuje w biało-czerwonych barwach - Wilfredo Leon.

 

 - Zamysł jest taki, żeby otworzył on sportowe lato siatkówki plażowej. Będzie dostępny dla kibiców na wyciągnięcie ręki. Jako jeden z trenerów ma także poprowadzić zajęcia w ramach akademii tego sportu. To nowa informacja, którą potwierdziliśmy przedwczoraj - wskazał dyrektor Bella Plaży Gotyku Piotr Kaczmarek.

 

Podczas mistrzostw Polski seniorów odbędzie się także mecz gwiazd, który organizowany był w podczas Plaży Gotyku od samego początku. Nie są jeszcze znane nazwiska gwiazd siatkówki, które zawitają do Torunia, ale w poprzednich latach byli to m.in. Paweł Zagumny, Sebastian Świderski, Krzysztof Ignaczak czy Edward Skorek.