ATP Challanger w Poznaniu: Hurkacz wyeliminował Sousę i awansował do półfinału

W ćwierćfinale turnieju ATP Challanger w Poznaniu Hubert Hurkacz wygrał z Portugalczykiem Pedro Sousą 2:0 (6:1, 6:4) i wywalczył sobie awans do przedostatniego etapu imprezy. Wrocławianin zmierzy się w nim z Niemcem Rudolfem Mollekerem, a jako dobrą wróżbę można uznać fakt, że w trzech dotychczasowych spotkaniach "Hubi" nie oddał nawet seta.

Hurkacz do turnieju Poznań Open przystąpił rozstawiony z "jedynką", dzięki czemu nie musiał brać udziału w I rundzie. Zaczął więc od 1/16 finału, gdzie uporał się z Danielem Altmaierem z Niemiec 2:0 (7:6, 6:0). W 1/8 po drugiej stronie siatki stanął Hiszpan Enrique Lopez-Perez i on również nie znalazł recepty na świetnie dysponowanego wrocławianina. Hurkacz wygrał 2:0 (6:4, 6:3) i awansował do ćwierćfinału, gdzie miał się zmierzyć ze 124. w rankingu ATP Portugalczykiem Sousą.

Pierwszy set ćwierćfinałowej konfrontacji stanowił popis siły 44. w ranking Hurkacza. Wystarczy powiedzieć, że Polak oddał przeciwnikowi tylko jednego gema, choć dwie partie zostały rozstrzygnięte dopiero po grze na przewagi. Miało to jednak miejsce tylko wówczas, gdy zagrywka była po stronie Portugalczyka. Ostatni gem wrocławianin wygrał "do zera" i zapisał tym samym na swoim koncie pierwszą partię.

W drugim Sousa próbował wrócić do gry - wygrał swoje pierwsze i drugie podanie, jednak przy trzecim nie miał już tyle szczęścia - Polak przełamał Portugalczyka w piątym gemie i wyszedł na prowadzenie 3:2. W kolejnej partii jego rywal postawił wszystko na jedną kartę i dzięki agresywnym returnom udało mu się przełamać "Hubiego" - w ostatniej akcji Polak nie zdążył z wykonaniem precyzyjnego forhendu i posłał piłkę poza kort, odbijając ją "sercem" rakiety.

Na kolejnego breaka musieliśmy czekać zaledwie do kolejnego gema, gdy Hurkacz doszedł do wyniku 40:30, po czym "wyciągnął" Sousę pod siatkę, a następnie zakończył akcję efektownym passing shotem. W kolejnym pewnie wygrał swoje podanie, wbijając w kort kilka przysłowiowych "gwoździ" i na tablicy wyników wyświetlało się już 5:3.

Mimo przegrania kolejnego gema, Polak pewnie wykorzystał swoje podanie w secie numer "10" i przypieczętował tym samym awans do kolejnej rundy.

W półfinale turnieju ATP Challanger w Poznaniu Hurkacz zmierzy się ze 173. w rankingu ATP Rudolfem Mollekerem z Niemiec, który we wcześniejszym spotkaniu wygrał z Quentinem Halysem z Francji.

Wyniki piątkowej rywalizacji (ćwierćfinały) w singlu mężczyzn:

Andrea Vavassori (Włochy) - Alessandro Giannessi (Włochy) 2:0 (7:6, 6:1),
Gianluca Mager (Włochy) - Tommy Robredo (Hiszpania) 1:2 (7:5, 5:7, 3:6),
Rudolf Molleker (Niemcy) - Quentin Halys (Francja) 2:1 (6:4, 2:6, 6:4),
Hubert Hurkacz (Polska) - Pedro Sousa (Portugalia) 2:0 (6:1, 6:4).

Transmisje półfinałów w sobotę w Polsacie Sport Extra. Początek o godzinie 10:30.