Liga Narodów: Festiwal niewykorzystanych szans. Niepokonana Francja lepsza od Polski

W piątkowy poranek czasu polskiego reprezentacja Polski rywalizowała z Francją w pierwszym meczu drugiego turnieju Ligi Narodów siatkarzy w Chinach. Biało-Czerwoni musieli uznać wyższość Trójkolorowych, którzy nadal są niepokonani w tegorocznej edycji zmagań, 1:3. Podopieczni Vitala Heynena, mimo że w eksperymentalnym składzie, mieli sporo szans, aby postarać się o korzystniejszy wynik.

Można było spodziewać się, że po turnieju w Katowicach w ubiegłym tygodniu, na którym udało się pokonać Australijczyków i Amerykanów, trener Vital Heynen postawi na zmienników. Do chińskiego Ningbo, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami nie wybrał się m.in. Michał Kubiak. Belgijski szkoleniowiec dał szansę występu m.in. Jakubowi Popiwczakowi, Piotrowi Łukasikowi, Tomaszowi Fornalowi i Norbertowi Huberowi.

Eksperymentalne zestawienie wcale nie oznaczało kłopotów. Polacy prowadzili w pierwszym secie na pierwszej przerwie technicznej różnicą czterech punktów. Niestety, były to miłe złego początki, ponieważ mistrzowie świata zanotowali spory przestój, który oznaczał, że za chwilę na tablicy świetlnej widniał remis 9:9. Od tego momentu wywiązała się zacięta gra już do samego końca tej odsłony. Po autowym ataku Łukasika ekipa Trójkolorowych prowadziła już 23:21, ale naszym zawodnikom udało się doprowadzić do gry na przewagi. Po świetnej obronie Popiwczaka i skutecznej kontrze Fornala, Polacy mieli nawet piłkę setową. Ten sam Fornal mógł zakończyć seta, ale w następnej akcji zaatakował w aut. W myśl powiedzenia "niewykorzystane szanse lubią się mścić", Francuzi złapali drugi oddech. Znać o sobie dał libero Jenia Grebennikov, którego interwencja w defensywie była zalążkiem punktu na wagę zwycięstwa w tej partii.

Drugiego seta lepiej rozpoczęli rozpędzeni Francuzi (6:3). Ich trzypunktowa zaliczka utrzymała się do drugiej przerwy technicznej, mimo że w międzyczasie Polakom udało się doprowadzić do remisu. Końcówka to kopia scenariusza z poprzedniej odsłony. Przy stanie 23:23 zablokowany został Łukasik. Następna akcja także należała do naszych rywali.

Prowadzenie Francuzów w meczu 2:0 nie podłamało skrzydeł polskiemu zespołowi. Trójkolorowi popełnili kilka niewymuszonych błędów, co sprawiło, że Biało-Czerwoni odskoczyli na cztery punkty (11:7). W połowie rywalizacji Maciej Muzaj zanotował asa serwisowego, a chwilę później Polacy postawili szczelny blok (19:14). Dzięki temu udało się uzyskać najwyższe prowadzenie w tym meczu, ale jeżeli ktoś spodziewał się spokojnej końcówki, ten był w dużym błędzie. Francuzi mozolnie odrabiali straty. Wróciły koszmary z poprzednich partii, co skutkowało remisem 23:23. Po długiej wymianie wicemistrzowie Europy z 2009 roku mieli nawet meczbola w górze, ale Polakom udało się wyjść z opresji. Najpierw jeden z Francuzów popełnił błąd w ataku, rzucając piłkę, a następnie skuteczny blok zagwarantował zwycięstwo na przewagi.

W tym momencie wielu kibiców uwierzyło, że sprawdzi się inne powiedzenie "kto nie wygrywa 3:0, ten przegrywa 2:3". Czwarta partia tradycyjnie rozpoczęła się od wyrównanej wymiany. Podopieczni Heynena popełniali sporo błędów. Nie pomagały czasy oraz roszady. Na parkiecie pojawiał się na kilka akcji Bartosz Kwolek. Po złym przyjęciu zagrywki Łukasika Francja prowadziła już 19:14. Na finiszu można było dostrzec kilka ciekawych wymian, ale koniec końców Trójkolorowi zwyciężyli 3:1.

Francja wciąż pozostaje niepokonana w tegorocznej edycji Ligi Narodów, natomiast Polacy posiadają bilans dwóch wygranych oraz dwóch porażek. Wszystko wskazuje na to, że w sobotnim starciu z Bułgarami trener Heynen wydeleguje inny skład, tak aby wszyscy powołani dostali swoje szanse.

Francja - Polska 3:1 (28:26,25:23,24:26,25:20)

Polska: Marcin Komenda, Nobert Huber, Michał Szalacha, Piotr Łukasik, Tomasz Fornal, Dawid Konarski, Jakub Popiwczak (libero) - Maciej Muzaj, Mateusz Bieniek, Bartosz Kwolek

Francja: Antoine Brizard, Nicolas Le Goff, Barthelemy Chinenyeze, Yacine Louati, Jean Patry, Kevin Tillie, Jenia Grebennikov (libero) - Julien Lyneel, Timothee Carle

Francja - Polska [25:20]

Koniec meczu. Francja wygrywa cały mecz 3:1 i wciąż jest niepokonana w tej edycji Ligi Narodów. Bilans Polaków to dwa zwycięstwa i dwie porażki. Należy jednak podkreślić eksperymentalny skład Biało-Czerwonych. W sobotę zagramy z Bułgarią. Dziękujemy za śledzenie relacji!

Francja - Polska [24:20]

Kolejna ciekawa akcja. Łukasik po skosie zdobywa punkt.

Francja - Polska [24:19]

Długa akcja, którą kończy Bieniek atakiem ze środka.

Francja - Polska [19:14]

Potężny atak Patry'ego z prawego skrzydła.

Francja - Polska [18:14]

Zdobywamy dwa punkty z rzędu.

Francja - Polska [18:12]

Łukasik nie poradził sobie z przyjęciem zagrywki. O kolejny czas prosi Heynen.

Francja - Polska [16:12]

Łukasik za Kwolka.

Francja - Polska [16:11]

Nie wykorzystujemy kontry. Zablokowany Muzaj. Druga przerwa techniczna.

Francja - Polska [14:9]

Błędy, błędy, błędy. Będzie ciężko to odrobić, ale trzeba walczyć.

Francja - Polska [12:8]

Muzaj zaserwował w siatkę.

Francja - Polska [10:7]

Problemy Polaków. O czas prosi Vital Heynen.

Francja - Polska [8:7]

Trójkolorowi minimalnie prowadzą na pierwszej przerwie technicznej.

Francja - Polska [7:7]

Trójkolorowi skuteczni na środku.

Francja - Polska [4:5]

Tille zaatakował w aut.

Francja - Polska [3:3]

Tradycyjnie początek seta bardzo wyrównany.

Francja - Polska [24:26]

Ufff. Udało się postawić szczelny blok i rzutem na taśmę wygrywamy seta. Jesteśmy nadal w grze!

Francja - Polska [24:25]

Piłka rzucona przy ataku Francuza. Teraz to my mamy setbola.

Francja - Polska [24:24]

Gramy na przewagi, oby lepiej niż w pierwszym secie!

Francja - Polska [24:23]

Długa wymiana. Meczbol dla Francji...

O czas prosi Heynen.

Francja - Polska [23:23]

Ciężko w to uwierzyć, ale mamy remis...

Francja - Polska [21:23]

Autowa zagrywka Francji. Na parkiet wraca Łukasik za Kwolka.

Francja - Polska [21:22]

Przechodząca piłka i kolejny punkt dla Trójkolorowych...

Francja - Polska [20:22]

Francuzi odrabiają straty. Heynen reaguje i prosi o czas. Oby tylko nie wróciły koszmary z poprzedniego seta.

Francja - Polska [18:22]

Potrójny blok na Tille. Coraz bliżej zwycięstwa w tym secie.

Francja - Polska [17:20]

Patry zaatakował blok-aut.

Francja - Polska [14:19]

Tym razem blok! Najwyższe prowadzenie Polaków w tym meczu.

Francja - Polska [14:18]

As serwisowy Muzaja i odskakujemy!

Francja - Polska [13:16]

Skuteczny Łukasik z lewego skrzydła i prowadzimy trzema punktami na drugiej przerwie technicznej.

Francja - Polska [12:15]

Bieniek skutecznie ze środka.

Francja - Polska [11:14]

Świetny blok Polaków i utrzymujemy przewagę.

Francja - Polska [11:13]

Punktowa zagrywka Francuzów.

Francja - Polska [9:12]

Łukasik zagrywa w siatkę.

Francja - Polska [7:11]

Kłopoty Francji i o czas proszą nasi rywale.

Francja - Polska [7:9]

Huber na raty, ale skutecznie.

Francja - Polska [6:8]

Prowadzimy dwoma punktami na pierwszej przerwie technicznej.

Francja - Polska [5:4]

Kiwka Fornala.

Francja - Polska [2:2]

Zacięty początek trzeciego seta.

Francja - Polska [25:23]

Kopia scenariusza z pierwszej partii. Nie wykorzystujemy swoich okazji i przegrywamy w końcówce.

Długa akcja. Łukasik zablokowany. Setbol dla Francji.

Skutecznie Fornal i tak jak w pierwszym secie mamy emocje w końcówce.

Francja - Polska [22:22]

Świetny blok Polaków.

Francja - Polska [21:21]

Wraca Łukasik, który zmienia Kwolka.

Francja - Polska [20:20]

Z trudnej piłki Muzaj zaskakuje Francuzów i mamy remis.

Francja - Polska [16:13]

Trzypunktowe prowadzenie Francuzów na drugiej przerwie technicznej.

Francja - Polska [15:13]

Szalacha blok-aut. Na parkiecie pojawia się Muzaj za Konarskiego.

Francja - Polska [14:12]

Tym razem po bloku zaatakował Fornal.

Francja - Polska [13:11]

Łukasik skutecznie po bloku.

Francja - Polska [13:10]

Patry z drugiej linii i Trójkolorowi znowu odskakują. O przerwę prosi Vital Heynen.

Francja - Polska [10:10]

Francuzi atakują w aut i mamy remis.

Francja - Polska [8:5]

Pierwsza przerwa techniczna.

Francja - Polska [6:3]

Problemy Polaków w przyjęciu i Francuzi wykorzystują przechodzącą piłkę.

Huber skutecznie ze środka.

Francja - Polska [28:26]

Tym razem swój kunszt zademonstrował Grebennikov. Po jego obronie Trójkolorowi zdobywają punkt i wygrywają seta.

Francja - Polska [27:26]

Znowu świetnie Popiwczak, ale nie udało się zaatakować. Za drugim razem Francuzi zdobywają punkt.

Francja - Polska [26:26]

Zagrywka w siatkę, a na parkiecie witamy Mateusza Bieńka. Pod siatkę wraca Łukasik za Kwolka.

Francja - Polska [26:25]

Niewykorzystane akcje lubią się mścić..

Francja - Polska [25:25]

Ależ była szansa na skończenie tego seta. Kontry nie wykorzystał Fornal, który zaatakował w aut.

Świetnie ustawiony w obronie Popiwczak! Kontratak sprytną kiwką za blok wykorzystuje Fornal.

Gramy na przewagi!

Piłka setowa dla Francji.

A jednak był blok! W międzyczasie pojawili się Muzaj i Kwolek.

Francja - Polska [23:21]

Autowy atak Łukasika z sytuacyjnej piłki. Mamy jeszcze challenge, który sprawdza czy był blok.

Łukasik i remis.

Francja - Polska [21:20]

Ależ to wszystko się zmienia. Trójkolorowi znowu prowadzą.

Francja - Polska [19:20]

Wychodzimy na prowadzenie! Czas dla Francuzów.

Francja - Polska [19:19]

Świetna akcja z pipe'a Polaków. Konkretnie uczynił to Fornal.

Francja - Polska [18:18]

Zerwany atak ze środka Le Goffa i remis.

Skuteczny atak Fornala.

Francja - Polska [16:14]

Francja prowadzi na drugiej przerwie technicznej dwoma punktami.

Patry sprytnie oburącz wypchnął piłkę na aut po bloku Polaków.

Francja - Polska [14:14]

Kiwka Louatiego i Trójkolorowi znowu odskakują na dwa punkty.

Francja - Polska [12:12]

Świetny blok Norberta Huberta i mamy remis!

A w takim zestawieniu wybiegli na mecz Francuzi:

Louati, Brizard, Le Goff, Patry, Chinenyeze, Tillie, Grebennikov (libero)

Francja - Polska [12:10]

Zablokowany Łukasik i przerwa dla Vitala Heynena.

Francja - Polska [11:10]

Chwila przestoju i Francuzi na czele.

Jesteśmy jeszcze winni podać pierwszą szóstkę Polaków:

Konarski, Komenda, Szalacha, Fornal, Huber, Łukasik, Zatorski (libero)

Francja - Polska [9:9]

Piłka rzucona Tomasza Fornala, ale mamy jeszcze weryfikację challenge.

Francja - Polska [8:9]

Szalacha ze środka w aut.

Francja - Polska [4:8]

Dawid Konarski i jego atak blok-aut daje czteropunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej!

Francja - Polska [4:6]

Świetnie w ataku Tomasz Fornal, który obił francuski blok.

Poznaliśmy skład reprezentacji siatkarzy na turniej w Ningbo

Selekcjoner reprezentacji Polski siatkarzy Vital Heynen ogłosił skład na drugi turniej Ligi Narodów, który w dniach 7-9 czerwca zostanie rozegrany w chińskim Ningbo. Rywalami biało-czerwonych będą Francja, Bułgaria oraz Chiny. Po pierwszym weekendzie Ligi Narodów siatkarzy Polacy zajmują 7. lokatę w tabeli.

Taką kadrę na turniej w Ningbo powołał Vital Heynen:

Kończy się powoli rozgrzewka. Za chwilę hymny, pierwsze szóstki i zaczynamy.

Przypomnijmy, że Polacy byli gospodarzem pierwszego turnieju, który odbył się w ubiegły weekend w Katowicach. Biało-Czerwoni pokonali Australijczyków, Amerykanów i przegrali z Brazylią.

Arena zmagań to chińskie Ningbo. Z gospodarzami drugiego turnieju tegorocznej Ligi Narodów zmierzymy się w niedzielę, natomiast dzień wcześniej "skrzyżujemy rękawice" z Bułgarią.

Witamy w relacji meczu Ligi Narodów siatkarzy pomiędzy reprezentacjami Francji oraz Polski. Początek rywalizacji o godz. 10:00 czasu polskiego.