- Wyjazdowy mecz z Macedonią Północną to wspaniała okazja do zapoznania się z kulturą i obyczajami tego kraju, a także do posłuchania i spróbowania, co do zaoferowania ma lokalna kuchnia - powiedział Borek.

 

Były piłkarz między innymi Dyskobolii Groclin Grodzisk Wielkopolski oraz Legii Warszawa zaprosił na specjalne, macedońskie przyjęcie dziennikarzy Polsatu Sport. Na spotkanie w lokalnej restauracji w Skopje przyszli także kolega Kumbeva z czasów wspólnej gry w Groclinie - Błażej Telichowski oraz były napastnik reprezentacji Macedonii, 1. FC Nurnberg i Eintrachtu Frankfurt, Sasa Ciric.

 

- Kuchnia macedońska to przede wszytkich różne rodzaje mięs i duża ilość dojrzałych warzyw. Do tego świetnie komponuje się popularny na Bałkanach alkohol - Rakija, którą produkuje się z winogron. Popularne są też sery w różnej postaci - wyjaśnił Kumbev.

 

W sezonie 2006/2007 Kumbev i Telichowski świętowali z Groclinem zdobycie Pucharu Polski.

 

- Pance to świetny człowiek. Jest uosobieniem macedońskiej kultury i obyczajów. Dzięki niemu możemy spróbować tej wspaniałej kuchni w najlepszym wydaniu - dodał były piłkarz m.in. Lecha Poznań i Polonii Warszawa.

 

Cały fragment macedońskiego przyjęcia z udziałem Mateusza Borka, Tomasza Hajty i Romana Kołtonia w załączonym materiale wideo.