El. Euro 2020: Turcy ograli mistrzów świata i pozostali niepokonani

W trzeciej serii gier eliminacji Euro 2020 Turcja dość niespodziewanie ograła u siebie Francję 2:0. Podopieczni Şenola Güneşa wskoczyli tym samym na fotel lidera grupy H i jako jedyna drużyna pozostają niepokonani.

W ramach trzeciej kolejki eliminacji mistrzostw Europy 2020 naprzeciw siebie stanęły dwie niepokonane dotąd drużyny. Na początku kwalifikacji Francuzi wygrali bowiem z Mołdawią (4:1) oraz Islandią (4:0), natomiast Turcy pokonali Albanię (2:0), a następnie rozbili Mołdawię (4:0).

Faworytem spotkania rozgrywanego na stadionie Konya Buyuksehir Belediye byli rzecz jasna aktualni mistrzowie świata, jednak podopieczni Güneşa nie raz pokazali już, że potrafią zaskoczyć. We wrześniu ubiegłego roku pokonali np. Szwecję (3:2) w Lidze Narodów.

Turcy wykorzystali przewagę własnego boiska i to oni otworzyli wynik w 30. minucie gry. Po wyegzekwowaniu rzutu wolnego piłkę głową zgrał Merih Demiral, a znajdujący się w odległości około pięciu metrów od bramki Hugo Llorisa Kaan Ayhan nie dał golkiperowi szans mocnym uderzeniem głową.

Dziesięć minut później było już 2:0, gdy poważny błąd w obronie popełnił Samuel Umtiti, Dorukhan Toköz zagrał do wbiegającego w pole karne Cengiza Ündera, a zawodnik AS Roma precyzyjnym strzałem w kierunku dalszego słupka podwyższył prowadzenie.

W przerwie trener Didier Deschamps dokonał dwóch zmian, jednak nie przyniosły one spodziewanych efektów. "Trójkolorowi" nadal byli "bezzębni" i to gospodarze mieli bardziej klarowną okazję do strzelenia trzeciego gola. W 70. minucie mocny strzał z dystansu oddał Mahmut Tekdemir, po którym piłka leciała pod poprzeczkę, jednak Lloris udaremnił tę próbę świetną paradą.

Ostatecznie więcej goli nie padło i Turcja z kompletem zwycięstw objęła prowadzenie w grupie H. Francuzi plasują się zaś na drugim miejscu, z identyczną zdobyczą punktową (6), co Islandia.

Turcja - Francja 2:0 (2:0)
Bramki: Ayhan 30, Ünder 40

Polska: Mert Günok - Zeki Celik, Kaan Ayhan, Merih Demiral, Hasan Ali Kaldirim - Mahmut Tekdemir, Dorukhhan Toköz (90. Abdülkadir Ömür) - Cengiz Ünder (85. Yusuf Yazici), Irfan Can Kahveci (80. Ozan Tufan), Kenan Karaman - Burak Yilmaz.

Francja: Hugo Lloris - Benjamin Pavard, Raphael Varane, Samuel Umtiti, Lucas Digne (46. Ferland Mendy) - Moussa Sissoko, Blaise Matuidi (46. Kingsley Coman), Paul Pogba - Kylian Mbappe, Olivier Giroud (72. Wissam Ben Yedder), Antoine Griezmann.

Żółte kartki: Tekdemir, Demiral - Umtiti, Coman