El. Euro 2020: Zabójcze dziesięć minut. Włosi zdecydowanie lepsi od Greków

Piętnaście lat temu zarówno reprezentacja Grecji oraz Włoch była w czołówce futbolu. Ci pierwsi sensacyjnie zdobyli mistrzostwo Europy w 2004 roku, natomiast ci drudzy dwa lata później sięgnęli po złoto na mundialu. Obecnie jedni i drudzy próbują wrócić do lat świetności. Obie drużyny spotkały się w sobotniej konfrontacji w ramach eliminacji do Euro 2020. Zdecydowanie lepsza okazała się Squadra Azzurra, która zwyciężyła 3:0.

Italia przystąpiła do tego spotkania po dwóch zwycięstwach na własnym boisku, odpowiednio z Finlandią 2:0 oraz Liechtensteinem 6:0. Z kolei reprezentacja Grecji najpierw pokonała na wyjeździe Liechtenstein 2:0, aby zremisować na wyjeździe z Bośnią i Hercegowiną 2:2. W tym drugim starciu podopieczni Angelosa Anastasiadisa przegrywali już 0:2, lecz udało im się wywalczyć cenny punkt na trudnym terenie.

Co ciekawe, ostatni raz obie reprezentacje "skrzyżowały ze sobą rękawice" 19 listopada 2008 roku w towarzyskim starciu, w którym padł remis 1:1. W meczu o punkty Grecja z Włochami ostatni raz rywalizowała w eliminacjach do mistrzostw świata w... 1981 roku.

Faworytami sobotniej konfrontacji byli z pewnością goście, którzy znakomicie rozegrali pierwszą połowę. Świadczy o tym liczba trzech strzelonych goli, co okazało się decydujące w końcowym rozrachunku. Wynik otworzył w 23. minucie Nicolo Barella, który strzałem z jedenastego metra sfinalizował akcję całego zespołu. W 30. minucie prowadzenie podwyższył Lorenzo Insigne. Piłkarz Napoli przeprowadził indywidualną akcję i technicznym uderzeniem po długim rogu pokonał Vasiliosa Barkasa.

Podopieczni Roberto Manciniego trzeci cios zadali sto osiemdziesiąt sekund później. Dośrodkowanie z lewego skrzydła Emersona Palmieriego strzałem głową na bramkę zamienił Leonardo Bonucci. Grecy, którzy stracili trzy bramki w odstępie dziesięciu minut, nie byli w stanie podnieść się.

W drugiej połowie Squadra Azzurra kontrolowała przebieg wydarzeń i utrzymała rezultat z pierwszych czterdziestu pięciu minut. Ekipa z Półwyspu Apenińskiego znacznie dłużej utrzymywała się przy piłce i nadal kreowała ciekawe sytuacje. Grecy nie posiadali żadnych argumentów i musieli pogodzić się z zasłużoną porażką.

Italia kapitalnie rozpoczęła zmagania eliminacyjne do Euro 2020, ponieważ po trzech spotkaniach posiada komplet zwycięstw i bilans bramkowy 11:0. Za trzy dni jej rywalem będzie Bośnia i Hercegowina. W tym samym czasie Grecja podejmie Armenię.

Grecja - Włochy 0:3 (0:3)
Bramki: Barella 23, Insigne 30, Bonucci 33

Grecja: Vasilios Barkas - Dimitrios Siovas, Konstantinos Manolas, Sokratis Papastathopoulos - Andreas Samaris (77. Anastasios Bakasetas), Jose Zeca, Dimitrios Kourbelis (46. Manolis Siopis), Konstantinos Fortounis, Konstantinos Stafylidis - Dimitrios Kolovos (46. Charalampos Mavrias), Georgios Masouras

Włochy: Salvatore Sirigu - Emerson Palmieri (68. Mattia De Sciglio), Giorgio Chiellini, Leonardo Bonucci, Alessandro Florenzi - Marco Verratti (81. Lorenzo Pellegrini), Jorginho, Nicolo Barella - Lorenzo Insigne, Andrea Belotti (84. Federico Bernardeschi), Federico Chiesa

Żółte kartki: Samaris, Masouras - Verratti