Liga Narodów: Trzecie miejsce dla Anglików. Pickford bohaterem

W meczu o 3. miejsce Ligi Narodów rozgrywanym na Estadio D. Afonso Henriques w Guimaraes, reprezentacja Szwajcarii okazała się słabsza od reprezentacji Anglii w serii rzutów karnych 0:0 (5-6 k.). Bohaterem Anglików został Jordan Pickford, który obronił strzał Josipa Drmicia z jedenastu metrów, a także sam zamienił rzut karny na gola.

W przedostatnim meczu tego sezonu Ligi Narodów doszło do spotkania największej gwiazdy Szwajcarów, która na co dzień gra w Liverpoolu - Xherdana Shaqiriego z jego kolegami klubowymi. Skrzydłowy miał okazję zagrać przeciwko Joe Gomezowi i Trentowi Alexanderowi-Arnoldowi.

Szwajcarzy w ostatnich latach nie najlepiej radzili sobie z Anglią. Po raz ostatni pokonali ich... w 1981 roku, wygrywając 2:1 w eliminacjach do mundialu. Tym razem również nie udało się wygrać, choć spotkanie było wyrównane. Na rozstrzygnięcie musieliśmy czekać aż do serii rzutów karnych, które nieco lepiej wykonywali Anglicy.

Spotkanie nie obfitowało w okazje strzeleckie. Po 120 minutach Szwajcarzy oddali zaledwie trzy celne strzały na bramkę Pickforda. To jednak i tak przy statystyce Anglików bardzo dobry rezultat, gdyż czwarta drużyna ostatniego mundialu przez ponad dwie godziny nie potrafiła ani razu celnie uderzyć na bramkę strzeżoną przez Yanna Sommera.

Warto wspomnieć, że w 85. minucie Anglicy strzelili gola, ale sędzia uznał, że zdobywca bramki Callum Wilson faulował szwajcarskiego obrońcę. Po uderzeniu Dele Alliego piłka wylądowała na poprzeczce bramki, ale dopadł do niej napastnik Bournemouth, który pokonał Sommera. Jednak po chwili trafienie kolegi klubowego Artura Boruca zostało anulowane. Nie był to jedyny moment, kiedy Anglicy byli blisko szczęścia - czterokrotnie futbolówka po ich strzałach uderzyła w poprzeczkę!

W serii rzutów karnych przez długi czas żaden ze strzelających zawodników się nie pomylił. Dopiero w szóstej serii swoją próbę zepsuł Josip Drmić, który wszedł na boisko w 87. minucie. Intencje napastnika Borussii Moenchengladbach świetnie wyczuł Pickford, który został bohaterem „Synów Albionu”. Oprócz obronionej „jedenastki” golkiper Evertonu wykorzystał swoją próbę. W piątej serii pokonał Sommera.

Szwajcaria - Anglia 0:0 (5:6 rz. k.)