El. Euro 2020: PZPN uhonorował Klotza

Piłka nożna
El. Euro 2020: PZPN uhonorował Klotza
fot. Cyfrasport

Reprezentacyjne koszulki - jedna z nazwiskiem Klotz, a druga z podpisami obecnych polskich kadrowiczów - trafiły do potomków Józefa Klotza, zamordowanego podczas Holokaustu zdobywcy, w 1922 roku, pierwszej bramki dla Biało-Czerwonych na arenie międzynarodowej.

Potomkowie polskiego piłkarza żydowskiego pochodzenia Józefa Klotza koszulki odebrali z rąk dyrektora departamentu komunikacji i mediów PZPN Janusza Basałaja kilka godzin przed meczem eliminacji mistrzostw Europy Polska - Izrael, który wieczorem rozegrany zostanie na PGE Narodowym.

 

Uroczystość odbyła się w stołecznej klubokawiarni Babel. Współorganizowała ją fundacja From The Depths, która dba o pamięć o ofiarach Holokaustu, a jednym z jej uczestników był znany izraelski trener Awram Grant, który od trzech lat ma także polskie obywatelstwo.

 

- Bardzo się cieszę, że kultywowana jest pamięć o Józefie Klotzu, który tworzył historię polskiej reprezentacji. Dla mnie to także wzruszający moment, a samą inicjatywę uważam za wyjątkowo cenną - powiedział były szkoleniowiec m.in. Chelsea Londyn czy reprezentacji Ghany.

 

Urodzony w 1900 roku Klotz, syn żydowskiego szewca z Krakowa, strzelił gola z rzutu karnego w meczu Szwecja - Polska (1:2) rozegranym 28 maja 1922 roku w Sztokholmie. To był jego drugi i ostatni występ w reprezentacji; zadebiutował dwa tygodnie wcześniej w spotkaniu z Węgrami (0:3) na stadionie Cracovii.

 

Klotz był wówczas obrońcą Jutrzenki Kraków. Po kilku latach przeniósł się do Warszawy, gdzie zasilił szeregi miejscowego Makabi. W czasie wojny znalazł się w getcie, zginął w 1941 roku rozstrzelany przez hitlerowców podczas masowej egzekucji.

 

Polacy zagrają w poniedziałek w jubileuszowych koszulkach z okazji setnej rocznicy powstania PZPN.

 

AŁ, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze