Istotne zmiany w systemie rozgrywek PlusLigi na sezon 2019/2020!

Siatkówka
Istotne zmiany w systemie rozgrywek PlusLigi na sezon 2019/2020!
fot. CyfraSport

Przedstawiciele klubów PlusLigi jednogłośnie postanowili, że w sezonie 2019/2020 w rozgrywkach ligi mistrzów świata wróci faza play-off, w której o mistrzostwo Polski powalczy osiem drużyn. W minionej kampanii mistrzostwo Polski zdobyła ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która w nowej formule bronić będzie trofeum.

Jubileuszowy sezon 2019/2020 będzie dwudziestym w historii zawodowej ligi, rozpocznie się on meczem o Superpuchar Polski, 23 października w Arenie Gliwice.
 
Pierwsza, inauguracyjna kolejka PlusLigi została zaplanowana na 26 października 2019 roku. Koniec rozgrywek najpóźniej na 9 maja. W nadchodzącej kampanii zobaczymy jednak zupełnie inny system rozgrywek, niż w minionym sezonie.
 
- Będziemy w sezonie 2019/20 obchodzić jubileusz dwudziestolecia, pragniemy więc, by te rozgrywki miały wyjątkowy przebieg - podkreślił Paweł Zagumny, prezes zarządu Polskiej Ligi Siatkówki.
 
- Jednocześnie mamy bardzo ważny czas dla polskiej siatkówki – rok olimpijski. W naszym kalendarzu musieliśmy więc uwzględnić także interes mistrzów świata. Liczę, że udało się wypracować kompromis, który sprawi, że reprezentacja będzie mieć czas na przygotowania, a PlusLiga będzie równie atrakcyjna i emocjonująco, co w poprzednich dwóch sezonach - zakończył były reprezentant Polski.
 
Kluczową zmianą w systemie rozgrywek na sezon 2019/2020 jest zwiększenie liczby drużyn walczących w fazie play-off o mistrzostwo Polski. W minionym sezonie w tej fazie rywalizowało sześć ekip. W trakcie głosowania przedstawiciele klubów PlusLigi byli jednogłośni, stawiając na zmianę. 
 
- O zmianie systemu zdecydowały dwa główne argumenty - powiedział Kryspin Baran, prezes zarządu Aluron Virtu Warty Zawiercie.
 
- Po pierwsze czołowe kluby nie chciały powtórki z ostatniego sezonu, gdy długo czekały na swoje mecze półfinałowe. Drugi argument to fakt, że w PlusLidze obserwujemy wyrównanie się poziomu, szczególnie w środku stawki. Jest osiem, może dziewięć drużyn, które są w stanie rywalizować z najlepszymi. Stąd w naszej ocenie szóstka w fazie play-off to zbyt mało - dodał.  
 
Pierwsza runda play-off rozgrywana będzie do dwóch wygranych meczów, przegrani z tej rywalizacji utworzą pary walczące o miejsca 5-6 i 7-8. Drużyny wyżej sklasyfikowane po zakończeniu fazy zasadniczej rywalizować będą o miejsca 5-6, natomiast drużyny niżej sklasyfikowane po zakończeniu fazy zasadniczej zagrają o miejsca 7-8. 
 
W półfinale i finale rywalizacja będzie trwała na takich samych zasadach, co w sezonie 2018/19 – odpowiednio do dwóch i trzech zwycięstw.

ch, Plusliga.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze