Starcie na szczycie kategorii lekkiej było trzecim pojedynkiem wydarzenia UFC 238, ale kibiców to zestawienie interesowało zdecydowanie najbardziej. Bohaterowie walki nie zawiedli. Od początku oglądaliśmy widowiskową walkę.

 

Z upływem kolejnych minut Ferguson zaczął przejmować inicjatywę i coraz mocniej rozbijał twarz Cerrone. Tuż po syrenie kończącej drugą odsłonę walki, "El Cucuy" wyprowadził nieprzepisowy cios bezpośrednio w nos rywala, a "Kowboj" z trudnością utrzymał równowagę.

 

Przed rozpoczęciem trzeciej rundy Cerrone postanowił pozbyć się krwi zalegającej w nosie. Wydmuchanie nie okazało się jednak najlepszym pomysłem. Opuchlizna znajdująca się pod prawym okiem wypełniła się powietrzem, którego pomimo licznych prób nie mógł się pozbyć. Konsultacja z lekarzem była tylko formalnością. Stan zdrowia "Kowboja" nie pozwalał na wznowienie pojedynku.

 

W sportach walki, po mocnych uderzeniach, często dochodzi do uszkodzenia czy przemieszczenia kości twarzy. W efekcie naruszone zostają także zatoki. Wydmuchując nos nie tylko zawodnicy pozbywają się płynu zalegającego w nosie, ale wpływają również na zmianę ciśnienia w wolnych przestrzeniach pomiędzy kośćmi twarzy. Jeśli występują pewne uszkodzenia, to właśnie, tak jak w przypadku Cerrone, mogą wypełnić się powietrzem.

 

Co ciekawe, Cerrone był świadomy zagrożenia, które wiązało się z wydmuchaniem nosa. - Chciałem kontynuować walkę i próbowałem pozbyć się tego powietrza. Zdałem sobie szybko sprawę, że nie powinienem tego robić. Jestem weteranem tego sportu i powininem pamiętać o tym, co się może zdarzyć. Ale to zrboiłem. Przepraszam, że nie mogę kontynuować walki - powiedział tuż po pojedynku Cerrone.

 

Przedstawiciele Komisji Sportowej Stanu Illinois uznali, że uraz nie był tylko efektem nieprzepisowego uderzenia po zakończonej rundzie, ale także ciosów, które "Kowboj" zainkasował w trakcie walki. Pojedynek zwyciężył w takim wypadku Tony Ferguson.

 

Tony Ferguson (25-3, 12 KO, 8 SUB) pokonał przez TKO po drugiej rundzie Donalda Cerrone (36-12-1 NC, 10 KO, 17 SUB)

 

W załączonym materiale wideo wspomniana sytuacja z gali UFC 238.