Heynen urodził się 12.06.1969 r. w belgijskim Maaseik. Przez wiele lat występował jako siatkarz w miejscowym Noliko, w barwach którego sięgnął ośmiokrotnie po mistrzostwo kraju czy siedem razy po krajowy puchar. W 2005 roku zakończył zawodniczą karierę i został szkoleniowcem Noliko.

 

Jako trener radził sobie równie dobrze. Do czterech triumfów w belgijskiej ekstraklasie dołożył pięć zwycięstw w Superpucharze Belgii. Dwa razy sięgnął też po medale Pucharu CEV. Po odejściu z Noliko przejął reprezentację Niemiec, zastępując na stanowisku Raula Lozano. Pod jego wodzą kadra wywalczyła trzecie miejsce na mistrzostwach świata w 2014 roku. Równocześnie prowadził najpierw Ziraat Bankasi Ankara, później Transfer Bydgoszcz, a następnie Tours VB. 

 

W 2016 roku objął VfB Friedrichshafen, w barwach którego dwukrotnie wygrał Puchar Niemiec i Superpuchar. W latach 2017-2018 trenował też reprezentację Belgii.

 

W lutym 2018 roku Heynen został selekcjonerem reprezentacji Polski. Kilka miesięcy później wywalczył złoty medal podczas mistrzostw świata, pokonując w finale Brazylię (3:0). Na początku 2019 roku, wraz z trenerem polskich skoczków narciarskich Stefanem Horngacherem, został uznany Trenerem roku w Polsce.