Miłe złego początki... Czwarta porażka polskich siatkarek w Lidze Narodów

W swym drugim meczu turnieju Ligi Narodów siatkarek w Jiangmen Polki przegrały z reprezentacją Stanów Zjednoczonych 1:3. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego dobrze rozpoczęły to spotkanie, triumfowały w pierwszym secie, niestety w kolejnych wyraźnie przeważały już rywalki.

Polki przystąpiły do starcia z Amerykankami po klęsce 0:3 w konfrontacji z Chinkami. Pierwsze fragmenty premierowej partii pokazały jednak, że biało-czerwone są w lepszej dyspozycji, niż w pierwszym spotkaniu. Na pierwszą przerwę schodziły z minimalną zaliczką (8:7). Po niej miały słabsze momenty i to rywalki na moment przejęły inicjatywę (9:12). Polki szybko odrobiły straty. Najpierw asem serwisowym popisała się Magdalena Stysiak (13:14), a potem rywalki nie przedarły się przez szczelny blok (15:15). O zwycięstwie Polek przesądziła skuteczność w ataku i mniejsza liczba błędów własnych. Dwie ostatnie akcje seta skończyła Agnieszka Kąkolewska, która najpierw skończyła długą wymianę, a po chwili wygrała walkę na siatce (25:21).

W drugiej odsłonie przewagę miały początkowo Amerykanki (6:8). W dalszej części seta przewaga przechodziła jednak z rąk do rąk. W końcówce, po dwóch skutecznych blokach, biało-czerwone prowadziły 22:21, potem jednak nie zdołały wykorzystać szans na rozstrzygnięcie tej partii. Po asie serwisowym Tetori Dixon siatkarki Stanów Zjednoczonych miały piłkę setową (22:24). Polki obroniły się w następnej akcji po ataku Kąkolewskiej ze środka, ale w kolejnej skuteczny atak Chiaka Ogbogu zakończył seta (23:25).

Set numer trzy rozpoczął się po myśli Polek (5:2), które jednak szybko roztrwoniły przewagę (7:8). Polki coraz słabiej prezentowały się na przyjęciu, co bezlitośnie wykorzystywały przeciwniczki, które w środkowej części odskoczyły na pięć punktów (11:16). W końcówce Amerykanki kontrolowały sytuację. Michelle Bartsch-Hackley skutecznym atakiem wywalczyła piłkę setową, a chwilę później piłka po przebiciu Amerykanek trafiła w linię, co zakończyło seta (15:25).

Czwartą odsłonę Polki rozpoczęły od falstartu (1:5, 2:8). Niestety, w dalszej części seta nie potrafiły nawiązać walki z faworyzowanymi rywalkami. Z pewnością Amerykankom ułatwiało zadanie kiepskie przyjęcie i kłopoty ze skończeniem ataków polskich siatkarek. W środkowej części różnica zaczęła oscylować wokół dziesięciu oczek (7:16). Po bloku na Martynie Grajber Amerykanki miały piłkę meczową, którą w kolejnej akcji wykorzystała Bartsch-Hackley (11:25).

Najwięcej punktów: Malwina Smarzek (18), Magdalena Stysiak (12) – Polska; Andrea Drews (21), Michelle Bartsch-Hackley (17), Chiaka Ogbogu (16), Kelsey Robinson (10) – USA.

Polskie siatkarki poniosły czwartą porażkę w swym jedenastym meczu tegorocznej edycji Ligi Narodów. Na zakończenie turnieju w Jiangmen zagrają w czwartek z liderującymi tabeli Turczynkami.

Polska – USA 1:3 (25:21, 23:25, 15:25, 11:25)

Polska: Julia Nowicka, Magdalena Stysiak, Natalia Mędrzyk, Malwina Smarzek, Agnieszka Kąkolewska, Klaudia Alagierska – Maria Stenzel (libero) oraz Olivia Różański, Martyna Grajber, Zuzanna Górecka, Kamila Witkowska.
USA: Lauren Carlini, Tetori Dixon, Andrea Drews, Chiaka Ogbogu, Michelle Bartsch-Hackley, Kelsey Robinson – Mary Lake (libero).

Terminarz i plan transmisji turnieju Ligi Narodów siatkarek w Jiangmen (11–13 czerwca):

2019-06-11: USA – Turcja 0:3 (15:25, 17:25, 25:27)
2019-06-11: Chiny – Polska 3:0 (25:12, 25:18, 25:22)

2019-06-12: Polska – USA 1:3 (25:21, 23:25, 15:25, 11:25)
2019-06-12: Chiny – Turcja (środa, godzina 13.45; transmisja – Polsat Sport)

2019-06-13: Turcja – Polska (czwartek, godzina 9.45; transmisja – Polsat Sport)
2019-06-13: Chiny – USA (czwartek, godzina 13.45; transmisja – Polsat Sport).