Z Bundesligi do PlusLigi! Nowy przyjmujący Trefla Gdańsk

Siatkówka
Z Bundesligi do PlusLigi! Nowy przyjmujący Trefla Gdańsk
fot. Trefl Gdańsk

Brązowy medalista Bundesligi Paweł Halaba, w przyszłym sezonie będzie reprezentować barwy Trefla Gdańsk. 23-letni przyjmujący wraca do PlusLigi po dwóch sezonach za granicą, a gdańskim klubem związał się rocznym kontraktem.

Halaba mierzy 195 cm i w grudniu skończy 24 lata. Pierwsze siatkarskie kroki stawiał w UKS Małachowianka w rodzinnym Płocku. Następnie przeniósł się do klubu Metro Warszawa, z którym w 2013 roku zdobył brąz na mistrzostwach Polski juniorów. W 2014 roku podpisał kontrakt z Asseco Resovią i na zasadzie wypożyczenia sezon 2014/15 rozegrał w barwach AGH AZS Kraków. Kolejne dwa sezony – także w ramach wypożyczenia – spędził w ONICO Warszawa. Wystąpił wówczas łącznie w 29 meczach, w których zdobył 103 punkty. 
 
W 2017 roku podpisał roczny kontrakt z czeskim klubem VK Czeskie Budziejowice. W minionym sezonie bronił z kolei barw Hypo Tirol Alpenvolleys Haching, grając na parkietach Bundesligi. Z niemiecko-austriackim zespołem sięgnął po brąz mistrzostw Niemiec, a w rankingu MVP niemieckiej ligi uplasował się na 5. miejscu, mając na koncie siedem statuetek i będąc najczęściej wyróżnianym graczem ze swojej drużyny. W ciągu całego sezonu przyjmujący zdobył 396 punktów, z czego 322 "oczka" notował atakiem. Jego średnia skuteczność w przyjęciu wynosiła blisko 50%, a w meczu o brąz, po którym otrzymał ostatnie wyróżnienie dla najlepszego zawodnika spotkania, było to aż o 20p.p. więcej.  
 
– Paweł to bardzo charakterna i pozytywna postać – powiedział trener Trefla Gdańsk Michał Winiarski. – Podoba mi się jego postawa jako zawodnika - nie bał się zaryzykować i wyjechać do słabszej ligi, by grać regularnie, podnosząc tym samym swój poziom i rozwijając umiejętności. To zaprocentowało szczególnie w tym roku, zakończonym medalem Bundesligi, a także wieloma wyróżnieniami indywidualnymi. Obserwowałem jego grę w lidze niemieckiej, gdzie było widać, jaki czyni progres. Jest to zawodnik ofensywny i może dużo wnieść do zespołu „gdańskich lwów” – dodał szkoleniowiec.
 
Po sezonie spędzonym w Bundeslidze nowy przyjmujący Trefla Gdańsk otrzymał powołanie do szerokiej kadry reprezentacji Polski od trenera Vitala Heynena, a także znalazł się w kadrze B trenera Pawła Woickiego. Aktualnie przebywa na zgrupowaniu w Nowym Dworze Mazowieckim i pod okiem duetu trenerskiego Woicki – Pliński przygotowuje się do 30. Letniej Uniwersjady, na którą biało-czerwoni udadzą się na początku lipca do Neapolu.
 
– Cieszę się, że dwa sezony za granicą zaowocowały i wracam do kraju, przychodząc do Trefla Gdańsk. Za mną bardzo udany sezon – zarówno drużynowo, jak i indywidualnie – a dodatkowo cieszy mnie fakt, że zostałem dostrzeżony przez trenerów reprezentacji. Oba powołania są następnym krokiem w przód i dużym wyróżnieniem po sezonie spędzonym w Niemczech. Bałem się, że może „zniknę” przez to, że wyjechałem z Polski, ale tak się nie stało. Czuję się fantastycznie i nie mogę się już doczekać najpierw wyzwań kadrowych, a potem początku przygotowań do nowego sezonu PlusLigi – stwierdził Halaba.
 
RM, Trefl Gdańsk

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze