GP: Zmarzlik i Dudek na czele przed zawodami w Pradze

Żużel

Bartosz Zmarzlik z pozycji lidera, a Patryk Dudek z drugiego miejsca przystąpią do żużlowej Grand Prix Czech w Pradze, trzeciej eliminacji mistrzostw świata. Przed sobotnimi zawodami obaj mają po 28 punktów.

Przed rokiem na praskiej Markecie ci zawodnicy rywalizowali ze zmiennym szczęściem - Dudek bowiem zajął drugie miejsce, a Zmarzlik z czterema punktami był dopiero 15. Ten drugi przystępuje jednak do sobotniego turnieju po zwycięstwie w słoweńskim Krsku, gdzie Dudek był czwarty w finale.

Z Polaków w stolicy Czech zwyciężył tylko - dwukrotnie - Tomasz Gollob. Na podium stanęli też m.in. Jarosław Hampel i Krzysztof Kasprzak.

W Pradze zabraknie m.in. mającego coraz mniejsze szanse na obronę tytuły Taia Woffindena. Reprezentujący barwy Betard Sparty Wrocław Brytyjczyk przed tygodniem w meczu ligowym z Motorem Lublin po upadku w pierwszym biegu doznał urazu kręgosłupa szyjnego oraz złamania kości łopatki. Jego miejsce zajmie drugi rezerwowy, czyli Australijczyk Max Fricke. Pierwszy rezerwowy, tj. Brytyjczyk Robert Lambert, ponownie zastąpi Amerykanina Grega Hancocka, który zrezygnował ze startów z powodu choroby żony.

Na odległych pozycjach w klasyfikacji generalnej są dwaj pozostali Polacy startujący w tym sezonie GP. Powracający do formy po kontuzji barku Maciej Janowski w Krsku zdobył cztery punkty i z takim dorobkiem zajmuje 16. miejsce. Na 14. pozycji z 11 punktami jest Janusz Kołodziej. Pomiędzy nimi plasuje się Bartosz Smektała, który wystąpił w GP Polski w Warszawie z tzw. dziką kartą i zdobył 10 punktów.

W Pradze z "dziką kartą" pojedzie Czech Vaclav Milik, a rezerwowymi będą jego rodacy Zdenek Holub i Ondrej Smetana.

Początek sobotniej Grand Prix o godz. 19. Dzień wcześniej o godz. 16 rozpoczną się kwalifikacje (decydujące o kolejności numerów startowych zawodników), co jest nowością tegorocznego cyklu.