W finałowym turnieju ubiegłorocznej Ligi Narodów jednym z rywali Polski była właśnie Rosja. Siatkarze Vitala Heynena przegrali z późniejszymi triumfatorami 1:3, a w wielkim finale "Sborna" pokonała 3:0 Francję. MVP rozgrywek został wtedy wybrany Maksim Michajłow, atakujący reprezentacji Rosji.

 

W sumie w 2018 roku Polacy grali z Rosjanami trzykrotnie. W maju, w fazie turniejowej Ligi Narodów pokonali ich 3:0, w sierpniu, podczas memoriału Huberta Jerzego Wagnera, zwyciężyli 3:2. Później nasi siatkarze obronili tytuł mistrzów świata, a Rosjanie zostali bez medalu, zajmując ostatecznie szóste miejsce.

 

Po dwóch turniejach tegorocznej Ligi Narodów Polska zajmuje siódme miejsce w tabeli, mając na koncie cztery zwycięstwa i dwie porażki. Piątkowi rywale wygrali pięć razy i przegrali tylko jeden mecz, ulegając Francji. Rosjanie są na czwartej pozycji i o trzy punkty wyprzedzają mistrzów świata, którzy w przegranych meczach z Francją i USA wystąpili w mocno odmłodzonym, eksperymentalnym składzie.

 

Chcąc zachować szanse na awans do turnieju finałowego Biało-Czerwoni muszą w Urmii zdobywać punkty. Z pewnością postarają się sprawić "odłożony" prezent urodzinowy trenerowi Heynenowi, który w środę skończył 50 lat.

 

Belgijski szkoleniowiec i tym razem postanowił dokonać kilku zmian w reprezentacji Polski. W porównaniu z turniejem w Chinach w zespole pojawią się dwaj nowi rozgrywający - Grzegorz Łomacz i Marcin Janusz. Po dwuletniej przerwie do drużyny narodowej Karol Kłos. Inni środkowi, którzy zasilili kadrę, to Jakub Kochanowski i Norbert Huber. Jest też jedna zmiana "wymuszona". Podczas meczu z Francją palec złamał bowiem Michał Szalacha, Belg dołączył więc do 25-osobowej grupy Bartosza Filipiaka, wychowanka Asseco Resovii, grającego obecnie w Łuczniczce Bydgoszcz. Tzw. medyczną zmianę zatwierdziła Międzynarodowa Federacji Piłki Siatkowej.

 

Tym razem kilka dni na odpoczynek dostali podstawowy libero Paweł Zatorski oraz występujący na tej samej pozycji Damian Wojtaszek. Szansę na zaprezentowanie się podczas turnieju w Iranie dostaną więc dwaj siatkarze młodego pokolenia - Jędrzej Gruszczyński i Jakub Popiwczak. 

 

Transmisja meczu Ligi Narodów Polska – Rosja w piątek w Polsacie Sport od godziny 12:45. Przedmeczowe studio od godziny 12:00. O godzinie 15:45 transmisja spotkania Iran – Kanada.